• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

"Давайте поставимо крапку". Навіщо Зеленський оголосив про прямі переговори з Путіним

У посланні нинішнього президента до Верховної Ради було три принципово важливих моменти, які можуть серйозно змінити політичну ситуацію в Україні

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський виступив 1 грудня у Верховній Раді з посланням про внутрішнє та зовнішнє становище України. На 95% його мова була присвячена його досягненням на посаді президента та обіцянкам покращення життя народу в майбутньому. Але окрім цього, у його посланні було три принципово важливих моменти, які можуть серйозно змінити політичну ситуацію в Україні.

Електоральний переворот

Перший момент стосується виборів. Зеленський підтвердив намір організувати електронне голосування, про яке він говорив під час пресмарафону 26 листопада.

Наголосимо, що це не лише спосіб масштабних фальсифікацій, а й механізм для проведення "виборів" до ОРДЛО. Мовляв, якщо ми не можемо створити там своїх виборчих дільниць, то дозволимо людям проголосувати онлайн на наших серверах, і це буде вважатися виборами за українським законодавством.

Це не фантазії. Такими планами ще у вересні поділився керівник "Національної платформи примирення та єдності", ексрадник секретаря РНБО Сергій Сивохо. Технічно це можна організувати дуже швидко. Справа в тому, що Мінцифри розробляє систему електронного голосування вже понад два роки — власне, задля цього воно й було створене. Банкова мала намір випробувати цю систему ще на місцевих виборах восени минулого року, але потім відклала ці плани. Зараз, схоже, настав час їх реалізувати.

Множинне громадянство

Другий момент стосується громадянства. Зеленський повідомив, що вносить на розгляд парламенту законопроєкт про множинне громадянство. "Важлива складова нашої міжнародної політики — підтримка світового українства. Я знаю, наскільки важливим для українців, які мешкають у США, Канаді, ЄС, є питання множинного громадянства. Сьогодні я вношу відповідний законопроєкт на розгляд парламенту. Нас — 65 мільйонів. Уперше українці з усього світу почуватимуться не діаспорою, не просто людьми українського походження, а українського громадянства!" — пообіцяв він.

Реклама на dsnews.ua

Ця ініціатива також безпосередньо стосується виборів. Бо наявність громадянства України автоматично означає право голосувати на виборах президента України та Верховної Ради. І якщо сам Зеленський каже, що "нас 65 мільйонів", то число українців з правом голосу зросте більш ніж наполовину.

Така перспектива ще більше посилює важливість планів Зеленського запровадити електронне голосування. На виборчі дільниці у посольствах та консульствах у США, Канаді, європейських країнах прийдуть небагато володарів українського паспорта. А ось проголосувати онлайн зможуть багато хто.

Але це однаково стосується і громадян Росії, які захочуть придбати український паспорт, посилаючись на своє українське коріння. Також цей закон може бути використаний для легалізації подвійного громадянства мешканців окупованих територій України (ОРДЛО та Криму). Крім того, він полегшить російську паспортизацію громадян України у всіх регіонах України, щоб потім ці "подвійні громадяни" кричали: "Путін, введи війська!"

Тут слід зазначити, що сьогодні невідомо, які формулювання будуть в остаточному тексті закону (якщо його буде прийнято). Наразі ініціатива Зеленського виглядає реверансом у бік західної діаспори, але проблема в тому, що зміст цього закону може стати розмінною монетою на переговорах Банкової з Кремлем. А про ці переговори Зеленський також оголосив.

"Поставити крапку" у питанні ОРДЛО

Завершуючи свій виступ перед депутатами, Зеленський наголосив, що наприкінці послання він хоче "сказати про головне". І цим головним виявилося його бажання прямих переговорів із Путіним. "Ми не боїмося прямого діалогу, — заявив він. — Ми повинні сказати правду, що ми не зможемо зупинити війну без прямих переговорів з Росією. І сьогодні це визнали вже всі зовнішні партнери. Усі зовнішні визнали, а деякі внутрішні це не визнають".

Також він дав зрозуміти, що йдеться не про переговори заради переговорів, а про досягнення певних остаточних домовленостей щодо ОРДЛО. "Давайте в цьому питанні поставимо крапку, просто і чесно, — заявив він і закликав політиків та бізнесменів: — Давайте боротися за це, за наші території, всіма можливостями, всі разом, усіма політиками, незважаючи на колір цих політиків, і з усіма бізнесменами, незважаючи на їхній калібр, поки це не пізно".

Власне, це справді найголовніше. Зеленський цього року вже багато разів висловлював бажання поговорити з Путіним тет-а-тет, тобто без західних свідків, за межами нормандського та будь-яких інших багатосторонніх форматів. Зараз він, зважаючи на все, має намір перейти від слів до справ. Саме тому він послався на позицію Заходу — мовляв, необхідність прямих переговорів Києва з Москвою "визнали вже всі зовнішні партнери".

Однак, сказавши "А", слід сказати і "Б". Щоб Кремль погодився на прямі переговори Путіна та Зеленського, Україна має виконати принизливі умови, найперша з яких — імплементація горезвісної "формули Штайнмаєра". На саміті "нормандської четвірки" у Парижі 9 грудня 2019 р. Зеленський підписався під підсумковим документом, у якому сторони "вважають за необхідне інкорпорувати "формулу Штайнмайєра" в українське законодавство". І з того часу Кремль постійно вимагає від Зеленського виконання цього зобов'язання.

Цілком імовірно, що на даний момент існує певний консенсус між РФ і США (колективним Заходом) щодо необхідності примусу України до виконання "формули Штайнмаєра" вже в першій половині 2022 р. У такому разі нинішній виступ Зеленського можна вважати оголошенням про згоду йти цим шляхом.

На цьому шляху на нас чекають не лише "формула Штайнмаєра" та прямі переговори Зеленського з Путіним, а й проведення в ОРДЛО фіктивних виборів нібито за українським законодавством (з електронним голосуванням), легалізація подвійного громадянства — і зрештою приєднання України до ОРДЛО на умовах Кремля.

Схоже, Зеленський не боїться жодних акцій протесту. Він досить добре до них підготувався. 30 листопада перед входом до Офісу президента створили крижану ковзанку, а площу перед ОП огородили металевим парканом. Також, мабуть, на Банковій розраховують на політичну підтримку західних партнерів, адже вони, за словами Зеленського, самі визнали необхідність прямих переговорів Києва з Москвою.

Коротше, зима розпочалася з гарячих новин. А продовження побачимо вже ввечері 1 грудня, коли РОК та інші патріотичні сили виведуть на Майдан у Києві своїх прихильників.

    Реклама на dsnews.ua