• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Наступ на мову. Навіщо "слуги" змушують Зеленського працювати на Бойка і Медведчука

Прийняття скандального законопроєкту "слуги" Бужанського про скасування обовʼязкового вивчення 80% предметів у школах українською мовою стане елементом політехнології партії влади. Яка лише сприятиме ОПЗЖ

Реклама на dsnews.ua

"Сьогодні на погоджувальній раді очільник партії "Слуга народу" Корнієнко запропонував розглянути на цьому тижні законопроєкт Бужанського про скасування обов'язкового вивчення 80 відсотків предметів у школах українською мовою. Голова Верховної Ради Разумков підтримав цю пропозицію і висловив бажання розглядати її у четвер, у день 30-річчя прийняття Декларації про державний суверенітет України. Це глум і над нашою мовою, і над нашою державою!" - заявив депутат від "Євросолідарності" Микола Княжицький. А патріотична опозиція вже закликала людей на мітинг під Верховною Радою, аби сказати рішуче "ні" планам влади зупинити дерусифікацію освіти, повідомляє Depo.ua.

Нагадаємо, законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти" (№2362) Максима Бужанського, якого відносять до групи впливу Ігоря Коломойського і пов'язують з Андрієм Портновим, місяць тому був відхилений профільним комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики. Але сьогодні під час погоджувальної ради з подачі "слуг" його вирішили внести в порядок денний на найближчий четвер.

Це означає, що на Банковій вирішили зробити тему мови елементом політичної технології "Слуги народу" на місцевих виборах. Можна припустити, що ініціатори такої технології у подібний спосіб хочуть перехопити одну з головних передвиборчих фішок партії Юрія Бойка і Віктора Медведчука, рейтинг якої зростає за рахунок "поїдання" голосів донедавна виборців "зелених" на сході і півдні країни. Тобто замість ОПЗЖ про захист російської мови тепер говоритимуть "слуги". Що їм це дасть? Нічого, крім дуже серйозних проблем у найближчій перспективі.

По-перше, темою мови вони розколюватимуть суспільство. До сьогоднішнього дня окремі діячі Зе-команди, головно спікер ВР Дмитро Разумков, піднімали питання про перегляд мовного закону, але після фахового виступу у Конституційному Суді (там розглядається позов ОПЗЖ щодо конституційності закону про мову) представника президента у КСУ Федора Веніславського здалося, що влада остаточно відмовилася від наступу на цей закон. Як бачимо, лише здалося. Бо, очевидно, більше немає з чим іти на місцеві вибори.

Противники закону Бужанського абсолютно правильно акцентують на даті розгляду – 16 липня, день прийняття Декларації про державний суверенітет. Але є ще один важливий момент: Конституційний Суд заслухав позицію сторін у справі про конституційність Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", але вердикт по ній поки не оприлюднив. Тому дії "слуг", які ініціювали розгляд у сесійній залі законопроєкту Бужанського, можна розглядати і як непрямий тиск на КСУ: якщо скандальний документ приймуть у першому читанні, це має стати сигналом суддям-конституційникам, що влада змінила свою позицію щодо мовного закону.

По-друге, ініціатори розгляду законопроєкту Бужанського не розуміють, що падіння рейтингу партії влади має комплексні причини, і невиконання Зеленським обіцянки переглянути закон про мову (до того ж це була непряма обіцянка) серед цих причин навіть не в першій десятці. Тому рейтинговий зиск для "слуг" від прийняття законопроєкту, який зупиняє дерусифікацію шкіл, буде мізерним. Натомість свій рейтинг на цій темі підвищать не лише "ЄС" та інші патріотичні сили, але й ОПЗЖ.

Там спочатку заявлять, що це саме вони змусили владу прийняти цей закон, а потім підтримають його у сесійній залі. Без голосів "Опоплатформи" цей документ не пройде, оскільки всередині фракції СН є серйозна опозиція наступу на українську мову. І ось коли фракція Бойка — Медведчука проголосує "за", її спікери знайдуть можливість пояснити виборцям, що вони мають дякувати за "язик" їм, а не Зеленському і його депутатам.

Реклама на dsnews.ua

По-третє, політичну вигоду від цієї ситуації отримують кілька фігур. Насамперед, автор законопроєкту Бужанський, який підніме перемогу над мовою на свої передвиборчі стяги, якщо балотуватиметься в мери Дніпра. Але це йому мало що дасть, оскільки його головний конкурент, діючий мер Борис Філатов, у мовному питанні десь на одній хвилі з Бужанським. Другий, хто виграє, — голова ВР Дмитро Разумков. Рішення підтримати розгляд скандального законопроєкту може бути черговим свідченням того, що цей діяч вже скоро піде у самостійне політичне плавання. І готує для цього власний корабель, в команду якого матросами набиратиме відвертих ватників.

    Реклама на dsnews.ua