• USD 28.4
  • EUR 33.7
  • GBP 37.8
Спецпроєкти

Тиждень в регіонах. Зрив виборів по-одеськи, "швидка агітуюча допомога" та ВЕЗ на Буковині

"ДС" пропонує увазі читачів огляд головних політичних подій тижня, що відбулися в українських регіонах

Ще недавно кандидат у мери Одеси Дмитро Голубов був дружній з мером Геннадієм Трухановим/regionews.ua
Ще недавно кандидат у мери Одеси Дмитро Голубов був дружній з мером Геннадієм Трухановим/regionews.ua
Реклама на dsnews.ua

Увага українців часто сконцентрована виключно на політичних подіях, скандалах і потрясіннях всеукраїнського масштабу, але на місцевому рівні відбувається не менше цікавих знакових подій, гідних згадки.

Минулий тиждень запам'ятався можливим зривом місцевих виборів в Одесі, до якого доклав руку колишній хакер, "швидкодопоміжною" агітацією за кандидата в мери Дніпра — "слугу" і тролінгом президентського питання про ВЕЗ на Донбасі з боку кандидата в мери Чернівців від СН.

Вибори в Одесі на межі зриву

Одеса виявилася на межі зриву місцевих виборів через війну кланів і боротьбу за вплив у міській виборчій комісії. Останню розпустили за десять днів до дати голосування. Головним каменем спотикання став кандидат у мери — колишній хакер і глава Інтернет-партії України, а тепер і блоку імені себе — Дмитро Голубов, який ще недавно був дружній з мером Геннадієм Трухановим. Зараз, судячи з інформації місцевих ЗМІ, вони перебувають в стані війни — мерія всіляко заважає проєктам прихильників Голубова, який, щоб помститися, вирішив піти в мери Одеси.

Представники його партії запізнилися в міськвиборчком з подачею документів на цілий день, через що політику і його команді відмовили в реєстрації. Крім термінів, причиною такого рішення стало недотримання процедури внесення застави. Гроші перевели не з офіційного рахунку партії Голубова, а заплатили в касу банку, причому від приватної особи. Таке рішення за позовом представників "Слуги народу" прийняв Одеський окружний адміністративний суд, а після підтвердив 5-й апеляційний адміністративний суд.

Не соромлячись у виразах, Голубов звинуватив у всьому президента Володимира Зеленського, відзначаючи, що сам він став єдиним кандидатом в мери в Україні, якого зняли з виборчих перегонів: "Я знаю, що Зеленський особисто дзвонив голові суду і попередив, що суддів чекає покарання, якщо вони спробують прийняти законне рішення і залишити нашу команду на виборах. Потім для серйозності до суддів звернувся також голова обласного СБУ". Втім, Голубов не здався і завдяки домовленості з лідерами ще двох партій — Віктором Баранським від ОПЗЖ і Михайлом Шмушковичем від "Євросолідарності" зміг сформувати у виборчкомі лояльну до себе більшість. Це допомогло — 11 жовтня міськвиборчком прийняв рішення зареєструвати кандидатом в мери Голубова, а членів його блоку — кандидатами в депутати міськради. На той час усі можливі терміни, відведені законом на прийняття такого рішення, минули. В результаті Центрвиборчком через день розпустив одеський міськвиборчком "у зв'язку з систематичним порушенням Конституції, Виборчого кодексу і законів України". Суд знову відмінив рішення про реєстрацію Голубова кандидатом.

ЦВК затвердив новий склад одеського міськвиборчкому 16 жовтня, але на цьому труднощі, звичайно, не закінчуються. Місцева друкарня надрукувала тільки бюлетені з кандидатами в мери, а макет бюлетеня з кандидатами в депутати міськради досі не затверджений. Якщо 17 жовтня бюлетені не почнуть друкувати, то до встановленого законом терміну їх просто не встигнуть випустити, а значить, проведення місцевих виборів в Одесі під великим питанням.

Реклама на dsnews.ua

"Швидка агітуюча допомога"

У Дніпропетровській області швидку, яка була передана на баланс облради, помітили під час розвезення агітаційних щитів "Слуги народу". На перехресті пр. Пушкіна і Олександра Поля ГАЗель (АЕ5427СМ) вивантажила куб з агітацією за кандидата на посаду міського голови від правлячої партії "Слуга народу" Сергія Риженка.

Як з'ясувалося, ряд транспортних засобів було передано на баланс комунального підприємства "Комундержсервіс" Дніпропетровської облради ще навесні 2020 р. Тобто карета швидкої допомоги на базі "Газелі" з держномером — бюджетне майно. Таким чином, його нецільове використання не що інше, як використання адмінресурсу. Мало того, використовувати швидку допомогу як вантажівку для розвезення рекламних банерів "Слуги народу", ще й в ситуації епідемії Covid-19 — верх цинізму.

Історія дуже нагадує іншу, що сталася на Миколаївщині влітку. Тоді в селищі Казанка зафіксували факт наклеювання білбордів з рекламою політсили "Слуга народу" за допомогою пожежної машини.

За інформацією місцевих ЗМІ, для розклеювання бордів була використана спецмашина з автодрабиною 17-ї державної пожежно-рятувальної частини, що базується в смт Казанка. При цьому борд з рекламою "Слуги народу" клеїли люди в цивільному одязі. Характерно, що народний депутат — "слуга" Ігор Негулевський — повідомив: пожежна машина, мовляв, брала участь в наклеюванні бігбордів з політичною рекламою в селищі Казанка тому, що рятувальники виконували висотні роботи в рамках договору з рекламним агентством. На його думку, в діях рекламодавців і пожежників не було нічого крамольного.

ВЕЗ для Буковини замість Донбасу

Кандидат в мери Чернівців від "Слуги народу" Віталій Другановський просить дати його області статус вільної економічний зони або, мовляв, там з'явиться "місто збанкрутілих підприємців". У відкритому листі він закликає президента звернути увагу на ситуацію в його рідному краї: проблеми Донбасу через війну очевидні, але і Буковина першою в Україні постраждала від коронавірусу. І найбільше, мовляв, дісталося Чернівцям, які завжди славилися своїми підприємцями.

Другановський виступає за включення шостим пунктом в анкету опитування населення, яке відбудеться з ініціативи Зеленського 25 жовтня, наступного питання: "Чи підтримуєте Ви створення в Чернівецькій області вільної економічної зони "Чернівці"?"

Місцевий політик прогнозує, що відновлення від удару по економіці регіону займе десятиліття, якщо не ввести спеціальний інвестиційний режим хоча б на 5-10 років. Цього часу має вистачити на завершення стратегічних об'єктів і створення своєї "Кремнієвої долини".

Загалом, ідея ВЕЗ як на Донбасі, так і в інших регіонах України не позбавлена сенсу — справа насамперед у тому, як її втілювати. Що ж стосується ініціативи Другановського, то вона виглядає відвертим передвиборчим хайпом, а її форма свідчить радше про тролінг президентського опитування, ніж про бажання втілювати в життя дискусійну ідею.

    Реклама на dsnews.ua