• USD 27.4
  • EUR 32.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Зеленський пообіцяв "не пробачити". Коли чекати першого кримінальної справи проти Турчинова

Банкова вирішила хайпануть на досить популярному серед частини населення міфі про те, що Крим здав в. о. президента Олександр Турчинов

Офис президента
Офис президента
Реклама на dsnews.ua

У неділю, 5 липня, президент України Володимир Зеленський, приймаючи парад українських Військово-Морських Сил, заявив, що тих, хто не дозволив морякам захистити Крим, не можна пробачити.

"Ми, українці, ніколи не пробачимо тих, хто в нас забрав Крим. І ніколи не пробачимо тих, хто не дозволив українським морякам перешкодити цьому", - сказав він.

Після заяви Зеленського в політичному середовищі та в ЗМІ почалося активне обговорення того, що президент зробив досить прозорий натяк у бік Олександра Турчинова. Нинішній глава штабу "Європейської солідарності", як відомо, в момент анексії Криму був в. о. президента України, а також спікером парламенту.

Саме його неодноразово звинувачували в тому, що він не дав команду української армії і Військово-морського флоту чинити збройний опір російським військам. Сам Турчинов вже не раз давав відповідь на ці звинувачення, заявляючи, що віддавав наказ стріляти, але військові у Криму відмовилися його виконати.

"Після загибелі нашого військовослужбовця я прямо дав наказ застосовувати зброю. Керівництво Міноборони попросило продублювати його в письмовому вигляді. І я підписав цей наказ. Чому вони не стріляли? Командири військових частин не те щоб боялися, немає, але побоювалися, що в разі застосування зброї їх потім зроблять "крайніми", - сказав політик в інтерв'ю "Лівому березі" ще в 2014 році.

Відповів на образливий натяк Турчинов і в цей раз. Вітаючи українців з Днем ВМС, він зазначив, що видосиков і спічів для зміцнення флоту і армії недостатньо.

"Для зміцнення ВМС потрібні не красиві промови, а значні зусилля і мобілізація ресурсів. Щоб зупинити зухвальство Російської Федерації в Чорному і Азовському морях, необхідно оснащувати флот потужними ракетними комплексами, здатні знищити будь-які кораблі агресора навіть у місцях їх базування. Для цього потрібно не тільки стримить красиві відеоролики, але і фінансувати ракетні програми", - написав він на своїй сторінці у "Фейсбук", мабуть, натякаючи на те, що фінансування програм з розробки озброєнь при Зеленском почало скорочуватися.

Реклама на dsnews.ua

Прокоментував Турчинов і причину того, що анексія Криму виявилася можливою, чітко пояснивши, що волі однієї людини в умовах лютого-березня 2014 року було зовсім недостатньо.

"З початку незалежності ВМФ України постійно скорочувався і доводився до руйнування корумпованими чиновниками і прямими агентами Кремля, які, підписавши Харківські угоди, працювали на знищення обороноздатності країни і здачу ворогові української землі, і події 2014-го цьому доказ. Більше 70% (9478 з 13468 осіб) військовослужбовців Збройних Сил України, розташованих у Криму, які зрадили свою країну, перейшовши на бік російського агресора", - заявив Турчинов.

Але, думається, Банкову складно вразити згаданими 70%. Там інша логіка: якщо команда "ЄС" посилилася потужної медійної персоною, потрібно підготувати удари по ній безпосередньо, і це рикошетом вдарить по всій партії Петра Порошенка, а також генерувати розкол в середовищі патріотів, де немає єдиної думки про те, що дії України у Криму в лютому-березні 2014-го були єдино правильними.

Під цю логіку Банкова для початку почне підтягувати знакових спікерів, наприклад, можна знайти серед колишніх українських воєначальників. Можна, скажімо, згадати, як оцінював події в Криму колишній начальник Генштабу ЗСУ, генерал Володимир Замана. "Для мене дуже багато темного і незрозумілого було під час послемайданных подій, коли призначався міністр оборони, начальник Генерального штабу, коли почалися анексія Криму та події на Донбасі... Я думаю, що у нас немає відповіді на питання про те, чому Турчинов сьогодні говорить, що захоплення Криму розпочався 20 лютого, а до 27 лютого не був призначений ні міністр оборони, ні начальник Генштабу", - колись заявляв Замана, і стверджував, що пропонував застосувати силу і деблокувати військові частини ЗСУ на півострові, однак цього йому нібито не дав зробити Турчинов та інші представники влади.

На думку політолога Віталія Бали, атакуючи Турчинова, Зеленський і його оточення сподіваються добрати собі політичні бали перед місцевими виборами, займаючись розмовами про нібито злочини "папєрєдніков", адже досягнень, які можна було б продемонструвати, немає.

Експерт вважає, що назвати винних у анексії Криму з боку України і повністю відновити картину подій можна буде тільки після деокупації півострова: "Звичайно, потрібно знайти винних. Але це можна буде зробити тільки коли ми повернемося в Крим, допитаємо свідків, відновимо картину подій, а не з Києва будемо щось говорити".

Крім прагнення заробити очки перед місцевими виборами, спіч Зеленського може бути своєрідними посланням Турчинова про те, що робити різкі рухи і влаштовувати якісь акції восени - не потрібно, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Можливо, це був просто зворот, придуманий спічрайтером, а може бути, таким чином Зеленський передав Турчинову "сигнал". Мовляв, краще не влаштовуйте нічого восени", - сказав він.

На думку Фесенка, в Офісі президента розуміють, що довести провину Турчинова буде навіть складніше, ніж провину Порошенко, тому метою потенційного відкриття справи може бути не реальний термін, а інформаційна кампанія.

"Довести провину в такій справі буде дуже складно, навіть складніше, ніж в справах проти Порошенка, тому метою може бути інформаційна кампанія, яка може супроводжувати розгляд справи, якщо воно все-таки буде порушено. Та й місцеві вибори наближаються, а серед українців, як показують соцпоросы, досить багато тих, хто чекає "справедливості" щодо колишньої влади, і міф про здачу Криму Турчиновим досить популярний", - підсумовує Фесенко.

    Реклама на dsnews.ua