• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Німецькі урядовці тиснуть на Україну через сумнівний борг з 90-х, – Der Spiegel

Вищі німецькі урядовці тиснули на Україну з вимогою повернути сумнівний борг мюнхенській фірмі за контрактом ще 1991 року. Борг з відсотками начебто сягнув вже мільярда євро, а сама фірма раніше підозрювалась в корупції

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в розслідуванні німецького видання Der Spiegel, у підготовці якого брали участь журналісти програми "Схеми", передає "ДС" з посиланням на Радіо Свобода.

За даними Der Spiegel, німецькі урядовці з 2018 року вимагали від України на користь компанії Varex від 40 мільйонів євро – нібито за постачання апаратів комп’ютерної томографії виробництва Siemens згідно з підписаним ще у 1991-му році контрактом.

Серед цих урядовців – федеральний міністр економіки і енергетики Німеччини, два державні секретарі парламенту в його міністерстві та два депутати Бундестагу від Християнсько-демократичного союзу (один колишній).

"Федеральний міністр економіки Петер Альтмаєр написав термінові листи до Києва щодо Varex, а його міністерство направило офіційну "делегацію" в Україну під керівництвом депутата Бундестагу від ХДС. Державний секретар парламенту Томас Барайс – також від ХДС – чинив тиск на президента України Володимира Зеленського під час Мюнхенської конференції з безпеки", – йдеться у розслідуванні Der Spiegel.

Німецька компанія Varex стверджує, що заборгованість українського уряду, яка, за підрахунками самої фірми, з відсотками вже сягнула одного мільярда євро, "забезпечується" гарантійним листом, виданим Національним банком України у 1991 році.

Компанія Varex зверталась до НБУ, водночас, за інформацією Der Spiegel, у 2017-му році тодішня керівниця установи Валерія Гонтарева надіслала компанії лист у відповідь, в якому йшлося, що "гарантія" від 1991 року не є прийнятною. За її словами, у документі відсутні суми, строк дії, згадка про саму компанію Varex та, відповідно, зобов’язання Нацбанку перед нею.

Нинішнє керівництво НБУ у відповідь на запит "Схем" підтвердило цю думку: "Надана копія документа з назвою "гарантія" не є банківською гарантією відповідно до законодавства України та не може бути підставою для сплати коштів Національним банком України".

Компанія Varex залишила без відповіді питання про невідповідності в документі. Адвокат Майкл Філіппі повідомив Der Spiegel, що копії всіх відповідних документів були надані Міністерству економіки Німеччини. Оригінали, включаючи державну гарантію, зберігаються "в безпечному місці".

Міністерство економіки Німеччини також не відповіло на питання щодо змісту вищезгаданого документу. Представник відомства лише заявив, що за цією справою "слідкували з 1990-х років" і "з того часу були неодноразові звернення до урядовців України".

Видання також пише, що компанія Varex "була активною у схильному до корупції бізнесі медичних технологій". Компанія, мовиться в розслідуванні, справді має сумнівне минуле: у 90-х вона потрапила в Україні в гучний корупційний скандал – із викупом частки спільного українсько-німецького підприємства "Донкавамет". Компанія Varex вже давно підозрюється в тому, що вона платила українським політикам, хоча у фірмі всі звинувачення спростовують.

"Схеми" звернулися до Офісу президента України з проханням підтвердити, чи справді мали місце згадані у розслідуванні Der Spiegel факти тиску німецької сторони з вимогою компанії з сумнівною репутацією та корупційним минулим повернути старий борг. Відповіді поки немає.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua