• USD 36.7
  • EUR 39.5
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Нова система закупівель і харчування ЗСУ: рівняння на солдата

Декілька днів тому Міноборони оголосило про наміри перевести ЗСУ на повне забезпечення товарами українського виробництва. Причому перші закупівлі новостворене ДП "Державний оператор тилу" готується провести за напрямом харчування

Реклама на dsnews.ua

Можливо, це був збіг обставин (направді ні), але на декількох медіа-ресурсах негайно з’явилися публікації із загальним меседжем, що "Міноборони руйнує систему харчування за стандартами НАТО". Конкретних доказів автори не наводили, але цитували декількох "експертів", які раніше також були причетні до державних закупівель і з того часу гостро реагували на будь-які зміни у цій системі.

Очевидно, що деякі постачальники (у тому числі сумнозвісних яєць за завищеними цінами) гостро відчувають потребу зберегти власні контракти, а тому вигадують будь-які нісенітниці, щоб зупинити процес очищення державних закупівель від корупційної складової та не допустити забезпечення його максимальної прозорості.

Але, за великим рахунком, завданням влади в цілому та Міноборони зокрема є досягнення двох цілей: 1) недопущення зловживань під час закупівлі продукції; 2) забезпечення якісного харчування захисників України. Часи, коли левову частику постачання продукції на передову брали на себе волонтери, мають залишитися у минулому.

Про готовність керівництва МО боротися з корупцією написано дуже багато. Але хотілося б навести ще дві цитати. "В фокусі нашої категорійної стратегії — людиноцентричність. Недостатньо підвезти якісні продукти харчування. Маємо переконатись, що розроблені меню та розкладки, які не тільки про калорії, але й про зміст, що в тому числі врахує індивідуальні потреби, підвищать різноманітність та збалансованість харчування", — вважає міністр оборони Рустем Умєров.

"Ми будемо працювати над тим, щоб те харчування, яке отримують наші військовослужбовці, було висококалорійним, якісним та за адекватні гроші, бо це є гроші платників податків. Зокрема, ми говоримо про те, що якщо є люди військові із специфічними потребами — чи то в халяльній або кошерній їжї — ми будемо орієнтуватись на те, щоб це теж забезпечити. Але головна наша ціль, щоб процес харчування став нарешті керованим, зрозумілим та прозорим. Щоб ми унеможливили ситуацію, як на початку цього року", — переконаний гендиректор ДП "Державний оператор тилу" (ДОТ) Арсен Жумаділов.

Проте подивимося на цифри. Так, на початку 2023 року, за підрахунками міністерства, вартість добового харчування для військових коливалася від 137 до 144 грн, хоча раніше вона становила більше 145 грн. Зменшення вартості пояснювали тим, що зменшився термін контрактів.

Справа у тому, що ані МО, ані ДОТ самі собі бюджет не визначають, отримуючи тільки те, що ухвалила Верховна Рада. А на 144 грн на день вояка, у принципі, прогодувати можна, якщо у цій цифрі не буде корупційної складової. І якщо у тендерах буде присутня конкуренція.

Реклама на dsnews.ua

Що ж, це важливе зізнання, з огляду на те, що саме закупівлі Міноборони перебувають під моніторингом зарубіжних партнерів, як найбільш проблемна ділянка у сфері корупційної небезпеки.

А ми, українці, сподіватимемося, що нарешті у закупівлях МО наведуть лад, і всі захисники Вітчизни щоденно отримуватимуть все, щоб підтримувати власні сили у жорстокій боротьбі з агресором.

    Реклама на dsnews.ua