• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Україна будепризивати резервістів, а війська США в Європі піднімають статус готовності. Що відбувається?

Країна занурюється в нову реальність: перемир'я вже немає, великої війни ще немає

Реклама на dsnews.ua

Про кінець перемир'я повідомив голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук. 31 березня відбулося засідання ТКГ на рівні голів делегацій. Кравчук запропонував забезпечити з 00:00 1 квітня дотримання повного і всеосяжного збереження режиму припинення вогню. Цю пропозицію підтримали спецпредставник голови ОБСЄ Хайді Грау і голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Халіт Чевік. Зокрема, Чевік запропонував прийняти спільну узгоджену заяву ТКГ з підтвердженням прагнення сторін посилити режим припинення вогню. Однак всі ці пропозиції Кравчука і представників ОБСЄ були відкинуті російською делегацією.

Проблема не тільки в тому, що ми фактично повернулися в ситуацію, яка була до початку режиму припинення вогню (нагадаємо, він був оголошений з 00:01 27 липня 2020 р..). Росія лякає нас початком великої війни. І цю небезпеку серйозно сприйняли в США.

До чого готується Пентагон

30 березня газета The New York Times повідомила, що командувач Європейським командуванням Збройних сил США і Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Тод Уолтерс перевів статус готовності американських сил на європейських базах з рівня «можлива криза» до найвищого рівня — «потенційна неминуча криза». Це стало відповіддю на розгортання додаткових російських військ в окупованому Криму та на кордоні з Україною.

31 березня прессекретар Пентагону Джон Кірбі заявив, що міністерство оборони США стурбоване повідомленнями про ескалацію напруженості на лінії зіткнення в Донбасі. «Ми в курсі українських військових звітів, що стосуються пересувань російських військ на українських кордонах, обговорювали нашу заклопотаність цієї зростаючою напруженістю і порушеннями перемир'я, а також регіональну напруженість, з союзниками по НАТО», — зазначив Кірбі.

Також він підтвердив, що ситуація на сході України була однією з тем, яку підняв 29 березня голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі, коли подзвонив начальнику генштабу ВС РФ Валерію Герасимову. Додамо, що 31 березня Марк Міллі мав телефонну розмову з Головнокомандувачем ЗСУ Русланом Хомчаком. Обидві сторони повідомили, що обговорювалася поточна ситуація в сфері безпеки в Східній Європі.

Також відзначимо ще дві телефонні розмови. 29 березня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван поговорив з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком. А 31 березня держсекретар США Ентоні Блінкен поговорив з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

Якщо дивитися на ситуацію реалістично, то, звичайно, в разі нової російської агресії Пентагон не надасть нам прямої військової допомоги. Проте, для нас буде дуже важлива допомога супутниковими та іншими розвідувальними даними, а також допомога зброєю.

Що ж стосується підвищення рівня готовності американських військових в Європі і консультацій Пентагону з союзниками по НАТО, слід визнати, що війська НАТО не будуть поспішати нам на допомогу. Вони готуються до того варіанта, що Путін не обмежиться Україною, а нападе, наприклад на країни Балтії.

До чого готується Україна

30 березня на вимогу більше 150 депутатів було скликано позачергове засідання Верховної Ради у зв'язку з ескалацією російсько-українського збройного конфлікту. Парламент прийняв постанову, в якій констатується, що нинішня ескалація на Донбасі свідчить про намір Росії не допустити стабілізації ситуації в зоні конфлікту і що сьогоднішні дії Росії фактично спрямовані на руйнування всіх зусиль з припинення конфлікту.

Головком Руслан Хомчак поінформував депутатів про підготовку Росії до нового наступу. Останнім часом ВС РФ здійснюють поступове нарощування військ в Брянській і Воронезькій областях. Всього очікується додаткове зосередження до 25 батальйонних тактичних груп. Крім того, в окупованому Криму в середині березня на полігоні «Опук» відпрацьована висадка повітряного і морського десантів двома батальйонними тактичними групами за підтримки артилерійської тактичної групи. Після закінчення навчань зазначені підрозділи були залишені в районі полігону. Додатково відзначено нарощування угруповання за рахунок переміщення ще п'яти батальйонних тактичних груп.

Фактично Хомчак підтвердив, що Путін може зробити наступ не тільки з боку ОРДЛО, але і з півночі на Харків і з півдня на Херсон. Підсумовуючи свій виступ, головком заявив, що ВС України «готові до адекватної відповіді як в разі ескалації конфлікту в районі проведення операції Об'єднаних сил, так і в разі ускладнення військово-політичної та військово-стратегічної обстановки навколо України».

Мобілізація без мобілізації

Відразу після цього позачергового засідання було проведено ще одне, вже на вимогу Володимира Зеленського. На ньому Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому президентський законопроєкт №3553 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України для удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку і ведення військового обліку».

Закон вводить новий вид служби в ЗСУ — «військова служба за призовом осіб з числа резервістів в особливий період». Зеленський зможе «для оперативного доукомплектування» ВС за поданням Хомчака робити призов на таку службу людей з оперативного резерву, обходячись при цьому без оголошення загальної мобілізації. Терміни, обсяги і порядок такого призову визначатиме, знову ж таки, Зеленський. Призивати будуть тих, хто «уклав контракт про проходження служби у військовому резерві та/або зарахований до військового оперативного резерву». Оперативний резерв — це люди з бойовим досвідом, ті, хто відслужив в армії за контрактом або в одній з хвиль мобілізації. У той же час ухилення від призову на військову службу резервістів, згідно з прийнятим законом, буде каратися позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

Хомчак підкреслює, що цей закон дає можливість оперативно доукомплектовувати війська резервістами без оголошення мобілізації. Голова парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, депутат від партії «Слуга народу» Олександр Завітневич уточнив, що такий призив резервістів відбудеться «в разі раптового загострення військової обстановки, яка буде реально загрожувати національній безпеці та обороні держави». Він передбачає, що призивати будуть не всіх резервістів відразу: «У кожному окремому випадку будуть вирішувати, скільки саме необхідно людей, щоб посилити армію на передовій».

Нагадаємо, що в 2014-2015 рр. в Україні пройшло шість хвиль мобілізації. Завдяки цьому оперативний резерв ВСУ налічує близько 200 тис. чоловік. І ось зараз всі ці люди вже фактично вибиті з нормального цивільного життя.

Підкреслимо, що для переважної більшості населення України війни немає. І загрози війни теж немає. І навіть у разі нової російської агресії це теж торкнеться їх не відразу — саме завдяки резервістам. Виходить, що люди, які в 2014-2015 рр. пішли на фронт добровільно, тепер опинилися перед перспективою, що їх будуть забирати на війну під загрозою в'язниці. А тим, хто тоді сховався в Польщі, зараз не загрожує нічого.

Деякі ветеранські організації вже назвали цей закон «законом про кріпацтво резервістів». Наприклад, «Український мілітарний центр» попереджає, що реалізація цього закону створить умови для вражаючої соціальної несправедливості. Адже виявляється, що ті, хто вже виконав свій військовий обов'язок перед Україною, і далі «залишаються в боргу» на невизначений час. Зате ті, хто не був залучений до лав ЗСУ, зможуть залишатися в цивільному житті, поки не вичерпаються всі ресурси резервів першої та другої черги. Перспектива бути призваним у будь-який момент і на невизначений термін позбавляє ветеранів можливостей дбати про сім'ї, планувати кар'єру, вести підприємницьку діяльність і т. п.

Примітно, що Зеленський увечері 30 березня привітав «успішне і результативне позачергове засідання» Верховної Ради і прийняття на ньому «важливих законів про цифрові паспорти, підтримку підприємців, стимулювання детінізації доходів, фінансування Мінагрополітики». А про свій власний законопроєкт про резервістів ВСУ, який був успішно проголосований на тому ж засіданні, чомусь промовчав.

Можна припустити, що Зеленський сам ще не цілком готовий до тієї нової реальності, яка виникла, і на багато питань у нього немає відповіді. Проте, українцям зараз необхідно знати позицію Верховного головнокомандувача, особливо, коли Кремль намагається взяти всіх нас на переляк і посіяти паніку.

    Реклама на dsnews.ua