• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Нові "Кольчуги". Якими системами РЕБ може похвалитися Україна

Що можуть "Маскарад", "Мельхіор", "Прометей-МФ5" та інші системи радіоелектронної боротьби від українських виробників

"Кольчуга"
Українська станція пасивної радіолокації "Кольчуга" поступається місцем новим системам радіоелектронної боротьби
Реклама на dsnews.ua

Створення систем радіоелектронної боротьби є однією з вузьких ніш, де наші розробники займають провідні позиції. Підтвердила цей факт і виставка "Зброя та безпека-2021", де було представлено відразу кілька перспективних зразків.

Так, компанія Proximus LLC представила чергову модифікацію свого основного продукту — комплексу боротьби з безпілотниками "Буковель-AD R4". Перші екземпляри, які з 2016 р. з'явилися на фронті і нині вже офіційно перебувають на озброєнні, могли виявляти БПЛА всіх типів і блокувати сигнали управління (у тому числі GPS/GLONASS) в радіусі до 15 км. Нині ж, за словами розробників, додані нові функції — наприклад, тепер "Буковель-AD" може блокувати системи Galileo і Beidou. А ще — придушувати сигнали управління на дальностях до 20 км і засікати БПЛА на відстанях до 200 км.

РЕБ з БПЛА "Буковель-AD R4"
Комплекс РЕБ з БПЛА "Буковель-AD R4" / Defense Express

При цьому представники Proximus LLC акцентують увагу на тому, що комплекс може ефективно боротися з безпілотниками турецького виробництва Bayraktar TB2 — виявляти на максимальній відстані і пригнічувати його систему управління. Досить дивна реклама, якщо тільки вона не розрахована на зарубіжних замовників, для яких боротьба з "Байрактарами" — пріоритет у підготовці збройних сил. Зараз турецькі апарати перебувають на озброєнні Туреччини, Азербайджану, України, Катару і незабаром з'являться в Польщі...

Помітна експортна спрямованість і іншого комплексу від цієї ж компанії, який уперше був представлений, — йдеться про універсальну станцію перешкод "Прометей-МФ5". Крім характеристик, цікава й база, яку невипадково вибрав виробник, — це російське вантажне шасі КАМАЗ. Ще перед відкриттям виставки на це звернули увагу організатори, і представники фірми швидко зняли шильд, щоб уникнути скандалу.

Станція призначена для дезорганізації системи управління військами, зриву роботи засобів наземної та повітряної розвідки, засобів наведення зброї в тактичній зоні шляхом створення активних радіоперешкод. Тобто до її цілей потрапляють безпілотники, артилерійські радари, системи навігації та засоби зв'язку.

Станція "Прометей-МФ5"
Станція постановки перешкод "Прометей-МФ5" / Defense Express
Реклама на dsnews.ua

За словами виробника, дальність розвідки і пеленгування для станції "Прометей-МФ5" становить 30 км, ефективна дальність придушення сигналів — до 25 км. Комплекс не пройшов бойової обкатки і в ЗСУ не використовується.

Як макет була також представлена мобільна станція радіотехнічної розвідки "Маскарад" від ДП НДІ РС "Квант-Радіолокація". Якщо судити по рекламних проспектах, то станція призначена для моніторингу радіотехнічної обстановки методом пеленгації і виміру параметрів сигналу радіотехнічних засобів противника в робочих діапазонах від 1,0 до 18,0 ГГц.

У зоні доступності — РЛС надводних кораблів, берегових і наземних пунктів спостереження, розташованих на дистанціях до 450 км, що значно перевищує радіогоризонт. Це досягається завдяки використанню ефектів суперрефракції — відбивання радіохвиль від різних шарів атмосфери або, за певних умов, огинання радіохвилями поверхні.

Повітряні цілі (літаки, вертольоти, безпілотні літальні апарати) станція може виявляти на висотах до 15 км при установці 15-метрової антени. Станція також виконує класифікацію сигналів на основі банку даних, який формує користувач.

При найближчому розгляді також простежується експортна спрямованість для цього продукту, оскільки, по суті, це наземний варіант корабельної станції "Мельхіор" (встановлюється на розвідувальному кораблі "Сімферополь", який не так давно введений до бойового складу ВМС України).

У свою чергу, "Мельхіор" є одним з варіантів комплексу "Мінерал", кілька поколінь якого випускає "Квант-Радіолокація" з радянських часів. Однак вони "родичі" тільки по одній гілці — пасивній радіолокації, "Мінерал" же має можливості і активної радіолокації.

Станція радіотехнічної розвідки "Мельхіор"
Станція радіотехнічної розвідки "Мельхіор" від ДП НДІ РС "Квант-Радіолокація"

По суті, "Мельхіор"/"Маскарад" є таким собі замінником такої широко відомої станції пасивної радіолокації, як "Кольчуга". Однак вона випускалася на підприємстві "Топаз" в Донецьку, яке було захоплене Росією влітку 2014 р. І хоча вдалося евакуювати велику кількість документації та найголовніше — фахівців, налагодити виробництво станції для ЗСУ так і не вдалося. Кілька разів у ЗМІ з'являлися повідомлення про те, що "ось-ось" буде відновлено виробництво "Кольчуг" на новій елементній базі, але жодне з них не підтвердилося.

При цьому "Мельхіор", як стверджують рекламні матеріали (реальні характеристики засекречені), набагато перевершує за своїми можливостями "Кольчугу". Так, "Мельхіор" може одночасно відстежувати до 200 цілей, а серійна "Кольчуга" — всього 20. Причому якщо "Кольчуга" була заточена переважно на повітряні цілі, то "Мельхіор" може відстежувати цілі на воді, у повітрі і на землі. Крім того, у "Мельхіора" значно збільшений діапазон частот, а "Кольчуга" без перенастроювання не перекривала діапазон 12–18 ГГц, на якому працює цілий ряд сучасних радіолокаційних станцій.

    Реклама на dsnews.ua