• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Обстріл і збори резервістів. Навіщо "гібридами" чергове загострення на Донбасі

Події минулого тижня і різке посилення активності російсько-окупаційних військ прямо свідчать про те, що бойовики мають намір влаштувати на наш День незалежності локальну криваву провокацію
Реклама на dsnews.ua

Неухильно зростає кількість обстрілу позицій нашої угруповання на Донбасі, під кінець тижня в хід пішли вже і "Гради". Все це призвело до збільшення втрат - так, тільки з 14 по 18 серпня загинуло чотири бійця. Географія все та ж - Попаснянський район Луганської області та околиці Маріуполя.

Останні дні активно збільшився і масштаб військової допомоги з-за "стрічки". Хоча через неконтрольовані ділянки автомобільні колони і залізничний транспорт ішов постійно, але тут його обсяг настільки збільшився, що навіть ОБСЕшники стали повідомляти про підозрілих автоколоннах військових вантажівок". Причому йдуть навіть поза основних автомобільних доріг, що дивно. Що там везуть зовсім неясно - зброя та боєприпаси вже давно приходять вагонними нормами на станції Іловайськ.

До речі, на тлі цього посилився тиск на європейців. Їх і раніше бойовики не допускали до військових об'єктів, забороняли вільно переміщається, регулярно збивали їх БПЛА, але зараз вже перейшли до прямих погроз фізичної розправи прямо на блокпостах.

Так, наприклад, у звіті моніторингової місії ОБСЄ за 16 серпня читаємо: "У н. п. Миколаївка (непідконтрольна уряду, 39 км на північний схід від Маріуполя) озброєний член збройних формувань не дозволив членам патруля місії продовжити рух двома автошляхами, ведучим на захід у напрямку до річки Кальміус".

Пов'язано це з майбутнім загостренням чи це банальна помста за те, що європейці засвітили новітні російські засоби РЕБ - буде ясно в найближчі дні.

Другий важливий маркер можливого загострення - чергові масштабні збори резервістів на окупованій території Донецької області, які призначені на 20-ті числа серпня. Тут, звичайно, все може закінчитися величезним пшиком як це було минулого разу, коли всіх чоловіків, яких змогли зловити на вулиці, натовпом зібрали на Савур-Могилі, протримали світловий день і розпустили. А можуть озброїти і створити видимість армії і народної підтримки режиму.

Підштовхують Захарченко до посилення активності на фронті і внутрішні події. Як би не мовили донецькі пропагандисти, проте за останній рік соціально-економічна ситуація на окупованих територіях тільки погіршилася і має стійку тенденцію до падіння на тлі розпочатого схлопування російської фінансової системи, що сильно підірвало зовсім невеликий авторитет "батька нації". Більше того, ходять наполегливі чутки, що навіть "московські куратори" не проти відправити Захарченко у відставку.

Реклама на dsnews.ua

Тим більше, що на носі "псевдовыборы", скасувати які може тільки різка активізація бойових дій. Інше питання - чи дозволять приймати самостійні рішення російські куратори. Недарма на суботній зустрічі Путіна і Меркель заговорили про "безпечне початку навчального року на Донбасі", а значить, на порозі чергове "шкільний перемир'я".

На тлі постійно погіршується ситуації на фронті продовжується посилення можливостей нашої армії. Не встигли російські пропагандисти пережити факт підписання контракту на поставку партії канадських снайперських гвинтівок, як новий привід підкинули американці. 17 серпня урочисто були передані ще дві станції контрбатарейної боротьби, причому самої сучасної модифікації, з тих, які перебувають у нас на озброєнні - AN/TPQ-36. Тепер офіційно їх у нас 11 штук, причому вперше сказали про той факт, що американська сторона дозволила їх експлуатувати без контролю з боку офіційних структур - як це відбувається з іншими країнами, куди ці комплекси передаються.

Власне, AN/TPQ-36 вельми корисна штука, яка може фіксувати запуск "Градів" на відстані 24 км, а роботу артилерії - на 18 км. Причому одночасно давати координати для ураження для 99 цілей і працювати одночасно з 10 видами озброєння. Такі установки в наших реаліях передаються переважно в артилерійські бригади, які мають далекобійної артилерією - від 203-мм САУ "Піон" до 152-мм буксируються "Гіацинтів".

Практично одночасно в інтерв'ю ВВС Україна начальник Генерального штабу Віктор Муженко, як би ненароком згадав, що спеціальне протитанкову підрозділ завершило курс підготовки для використання ПТРК "Джавелин", і армія готова їх застосувати у справі. Більш ніж прозорий натяк.

І ще. На тлі ескалації Росією ситуації на Азовському і Чорному морях наше військово-політичне керівництво прийняло рішення форсувати програму розробки і виробництва протикорабельної ракети "Нептун" від КБ "Луч". За словами керівника консалтингової фірми Defense Express Сергія Згурця, прийнято рішення перенаправити кошти, які виділені на роботу по танках і направити їх на проект "Нептун". Підсумком має бути початок етапу державних випробувань в першому кварталі наступного року. У такому разі, цілком ймовірно, прийняття на озброєння протикорабельної ракети якщо не в кінці 2019 р., то на початку 2020 р. точно.

Те, що програма йде "семимильними кроками" ясно підтвердили і чергові пуски 17 серпня. В цей раз пускали кілька вдосконалену ракету (вона явно довше за рахунок збільшення паливного бака) без головки самонаведення, проте вже з інерціальною системою, яка вивела її у передбачуваний район знаходження мети. Наступним буде етап захоплення цілі і її поразку.

Поява цих ракет як на бойовому чергуванні на морському узбережжі, так і в складі озброєння ракетних катерів типу "Лань" змінить ситуацію принаймні на Азовському морі точно. Адже море в самому широкому місці досягає ширини 200 км, а заявлена дальність ураження цілі "Нептуном" - 300 км. Суто теоретична можливість (ніхто серйозно не розглядає реальний досвід потоплення російського судна) отримання такого "подарунка" буде позначатися на загальній стратегії росіян.

По суті, "Нептун" - це типова зброя стримування та його надходження на озброєння разом з "Сапсаном" буде означати, що Україна починає реально вибудовувати свою систему сил неядерного стримування і поступово стає регіональною державою, з якою змушені рахуватися сусіди.

    Реклама на dsnews.ua