• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Звинувачення НАБУ в змові Бахматюка з Писаруком і НБУ - необгрунтовані і будуть відкинуті в суді, - Concorde Capital

Concorde Capital не бачить перспектив у звинуваченні НАБУ проти Олега Бахматюка
Реклама на dsnews.ua

Як зазначає Concorde Capital, в останні тижні НАБУ оголосили підозрюваними у змові по справі про рефінансування VAB Банку на суму 1,2 млрд гривень екс-власника фінустанови Олега Бахматюка, а також колишнього заступника керівника НБУ Олександра Писарук разом з 8-ма іншими співробітниками VAB банку і НБУ.

НАБУ стверджує, що Писарук під час роботи в НБУ незаконно надав VAB Банку стабілізаційний кредит. Вже через 40 днів після отримання кредиту Нацбанк оголосив фінансова установа банкрутом.

Затвердження НАБУ про незаконність видачі кредиту базується на двох ключових аргументів.

1. Банк надав неповний комплект документів, поки подавав заявку на кредит - значить НБУ повинен був від нього відмовитися. Зокрема, НАБУ стверджує, що банк не надав фінансовий план відновлення, який повинен був стати невід'ємною частиною документації для стабілізаційної позики.

2. Серед документів у заявці на кредит банк надав нібито фальсифікований звіт про оцінку застави, значення якого було переоцінено у кілька разів, і посадові особи НБУ нібито знали про цей факт. В додаток до цього НАБУ стверджує, що була змова між чиновниками VAB НБУ, оскільки вони зустрічалися до надання кредиту; наданий кредит був використаний на користь пов'язаних з банком юридичних та фізичних осіб.

На думку Concorde Capital, звинувачення НАБУ в змові виглядають недостатньо обгрунтованими і, швидше за все, будуть відхилені у неупередженому суді.

По-перше, Бахматюк і НБУ стверджують, що VAB Банк дійсно надав повний пакет документів. Concorde Capital прийшов до висновку, що план відновлення існував на основі наступного: VAB Банк був оголошений "проблемним банком" на початку жовтня. Згідно закону такий банк повинен надавати план фінансового оздоровлення протягом семи днів, і немає ніякої інформації, що цього не було зроблено. У своєму прес-релізі від 21 листопада, оголошуючи VAB Банк неплатоспроможним, НБУ зазначив, що банк надав план фінансового оздоровлення.

По-друге, Бахматюк і НБУ також стверджують, що звіт про оцінку забезпечення був підготовлений у відповідності з чинним законодавством. Той факт, що представники VAB Банку і НБУ зустрічалися для обговорення можливого кредиту, не доводить змова. Зустрічі є звичайною частиною переговорного процесу. На думку Concorde Capital, швидке оголошення банкрутства банку доводить, що між НБУ і Бахматюком не було таємницею угоди. Якщо б вона існувала, НБУ навряд чи б оголосив банк банкрутом.

І Бахматюк, і НБУ заявили, що VAB Банк витратив всю суму кредиту у розмірі 1,2 млрд грн з метою погасити окремі депозити. Навіть якщо буде доведено, що банк витратив гроші інакше, такі витрати не мають ніякого відношення до обвинувачення в змові.

Як відомо, увечері 11 листопада ЗМІ повідомили, що співробітники НАБУ приїхали в офіс одного з найбільших банків України - "Райффайзен Банку", щоб затримати голову правління Олександра Писарук, колишнього першого заступника нині опальної голови НБУ Валерії Гонтарєвої, яка знаходиться в Лондоні.

12 листопада стало відомо, що Бахматюк звернувся до президента України Володимира Зеленського з НАБУ і ГПУ, які поновили кримінальну справу стосовно VAB банку.

Він пояснив, що підозра НАБУ політично мотивоване і ставить під загрозу роботу агрохолдингу "Укрлендфармінг", а також відкинув претензії Нацбанку в розмірі 29,3 млрд грн боргу перед державою.

Ексміністр фінансів Олександр Шлапак повідомив, що Бахматюк боровся за VAB банк до останнього і намагався внести $200 млн для його порятунку.

Відомо також, що об'єднання "Бізнес-Варта" і "Український клуб аграрного бізнесу" звернулися до президента Зеленського захист "Укрлендфармінг" Бахматюка.

18 листопада повідомлялося, що експертиза спростовує звинувачення НАБУ.

Дещо раніше, 15 листопада Вищий антикорупційний суд визначив для колишнього першого заступника Нацбанку Олександра Писарук запобіжний захід у вигляді застави в 5 млн гривень.

Згодом стало відомо, що "Райффайзен банк" внесе заставу за Писарука і залишить його на посаді.

Довідка: НАБУ відкрило справу про нібито нецільове використання стабілізаційного кредиту, наданого Національним банком VAB банку Олега Бахматюка. Однак Національний банк вже спростував ці звинувачення, довівши, що вся сума рефінансування, 1,2 млрд грн, пішла на виплати коштів вкладникам.

    Реклама на dsnews.ua