• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Обшуки-плюс. Що знайде Баканов в комп'ютерах журналістів з каналу Коломойського

Обшуки, проведені СБУ в офісі "1+1" і в кількох журналістів вдома, - це не стільки атака на олігарха Ігоря Коломойського, скільки удар по пов'язаної з ним групі нардепів на чолі з Олександром Дубинським і анонімним телеграм-каналами
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Увечері 5 лютого, через кілька днів після візиту в Україну держсекретаря США Майка Помпео і за день до епохального голосування у Верховній Раді закону про ринок землі співробітники СБУ нагрянули з обшуком в офіс телеканалу "1+1". Першим тривогу з цього приводу в інформпросторі забив народний депутат Дубинський, якого тут же підтримали соратники Бужанський і Куницький, а також екс-нардеп і екс-"радикал" Ігор Мосійчук. І це, звичайно ж, не випадково, справа в тому, що обшуки пройшли не зовсім на "плюсах", а в офісі пов'язаної з Дубинським компанії, яка готує журналістські розслідування.

Буквально відразу ж стало відомо, що обшуки проходять в рамках розслідування справи про прослуховування прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, викликала неабиякий скандал через стали надбанням гласності необережних висловлювань нібито прем'єра про те, що у Зеленського "туман в голові", а сам прем'єр профан в економіці". Скандальні записи, нагадаємо, з'явилися ще в середині січня, і ось тепер у слідства нібито з'явилися перші "зачіпки". Незважаючи на медійний опір Дубинського, в офісі вилучили комп'ютерну техніку, після чого прийшли з обшуками до трьом журналістам вже додому.

Зокрема, співробітники СБУ заявилися до журналіста Євгена Куксину, редактора Дениса Данька і колишньому співробітникові телеканалу Олександру Низовцеву. При цьому в якості головного підозрюваного" (формально про такому процесуальному статусі поки ніхто не заявляв) по цій справі виступає як раз не дуже широко відомий широкій громадськості Куксін. Він хоч і досить часто з'являється останнім часом на телебаченні і навіть балотувався на виборах 2019 р. у парламент, все ж фігура значно меншого масштабу, ніж той же Дубинський.

Зрозуміло, особисто Куксін або хто-небудь інший з групи журналістів Дубинського підкладати прослуховування в офісі прем'єра не міг. Швидше за все, в СБУ підозрюють, що скандальний запис могла оброблятися і монтуватися на одному з комп'ютерів в місцях проведення обшуків. У всякому разі те, як активно група Дубинського критикувала і критикує прем'єра і Кабмін, додає цими підозрами правдоподібності. І якщо спецслужбі вдасться знайти на вилучених комп'ютерах ті чи інші сліди, то положення Куксіна і двох його колег може стати не надто приємним, адже СБУ в першу чергу цікавить замовник скандалу, а не його виконавці. І саме умовний Куксін може стати тією людиною, чиї показання виведуть наслідок на замовника.

Але не тільки скандал з прослуховуванням прем'єра може цікавити Баканова. Не потрібно забувати, що обшуки пройшли в розпал ще одного скандалу, на цей раз навколо анонімних телеграм-каналів, багато з яких активно критикують Кабмін і прем'єра і знову-таки стійко асоціюються з групою Дубинського в парламенті. Не виключено, що на вилучених комп'ютерах постараються знайти ще й щось, що доведе, що саме там і генерується контент "телеграмщиков".

Незважаючи на те, що обшуки почалися через кілька днів після зустрічі Зеленського з Помпео (а у Вашингтоні, м'яко кажучи, не дуже люблять Коломойського і його нинішню роль в українській політиці, і держсекретар США цілком міг наполегливо попросити президента України всерйоз зайнятися дистанціюванням від олігарха), обшуки ще далеко не гарантують початок активної війни між Зеленським і Коломойським. Президент навряд чи наважиться починати таку війну сьогодні. За старою українською традицією, розслідування СБУ може стати лише спробою взяти досить настирливу для Банкової групу Дубинського "під контроль" і отримати нарешті хоч якийсь інструмент реального впливу на неї, а заодно і на самого Коломойського.

В цьому сенсі показовим може стати найближчим голосування в парламенті скандального закону про землю і те, як проголосує група Коломойського, яка останнім часом практично не голосує разом з іншими "слугами народу", з-за чого у монобольшинства дуже часто не вистачає голосів за президентські законопроекти.

Реклама на dsnews.ua

Сьогодні питання лише в тому, чи вдасться СБУ, по-перше, знайти в вилучених комп'ютерах докази причетності журналістів Дубинського до скандали з прослуховуванням прем'єра, і, по-друге, в тому, чи вдасться розкрутити журналістів дати потрібні свідчення. Враховуючи, що в ЗМІ інформація про можливу причетність розслідувачів Дубинського до прослуховування прем'єра з'явилася ще кілька днів тому, у них було достатньо часу, щоб підготуватися до можливого обшуку і зачистити всі сліди, якщо, звичайно, такі сліди там в принципі були. І тоді сенс всієї кампанії Баканова обмежиться лише тим медійним ефектом від акції проти Коломойського, яка зайвий раз продемонструє незалежність Банковій від олігарха, але не більше того.

    Реклама на dsnews.ua