• USD 27.1
  • EUR 33
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Розширення недружності. Ким Росія компенсує список своїх ворогів

Що говорить російський МЗС про розширення списку недружніх країн

Кремль склав список з недружніх країн
Кремль склав список з недружніх країн / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Заступник Сергія Лаврова, Сергій Рябков, з дуже значним виглядом, недоступним навіть Марії Захарової (яка напевно взриднула від заздрості), повідомив, що "список недружніх Росії країн може і розширюватися". Хоча, як обмовився віцелавров, "ми не хотіли б, щоб цей перелік держав ставав безрозмірним".

Деталей Рябков, на жаль, не повідомив. Поки невідомо, які саме кандидати на внесення в список сьогодні розглядаються і які критерії відповідності до них застосовуються. Невідомо навіть, скільки їх, цих кандидатів. Нам залишається, таким чином, тільки губитися в здогадах. Ось, власне, ми і губимося.

Початковий список, що складається з двох недружніх країн, був опублікований 14 травня. До нього увійшли США і Чехія. Країни Балтії, Грузія, Україна, Польща і Великобританія, всупереч квітневому анонсу "Росії-1", залишилися за бортом. Анонс цей, мабуть, був схожий на "останнє китайське попередження" — мовляв, схаменіться та й полюбіть, поки не пізно.

Вибір "жертв", що й казати, не найгірший. США — як і раніше світовий лідер, до того ж улюблене місце перебування грошей, дітей та дорогої нерухомості дуже окремих представників російської еліти (включаючи, до речі, і дочку Лаврова), а вже вони точно в Саратов не поїдуть. І Чехія теж чудова країна — невелика, зате в Європі і дуже зручна для життя.

Але тут, як казав В.І.Чапаєв, навчаючи свого ординарця життєвої мудрості, тут є один нюанс. Ймовірно, МЗС РФ вже зіткнувся з проблемою складання списку дружніх Росії країн. Адже зрозуміло, що з міркувань демонстрації російської дружелюбності цей список, щонайменше, не повинен бути меншим списку країн недружніх. Ось тут росіян і підстерігають проблеми.

Справді, на кого в наш час можна покластися, включивши його в список друзів і опублікувавши такий список в якості офіційної позиції? Все хитко! І США колись були цілком собі дружньою Росії країною. І навіть з СРСР вони дружили, нехай з оглядкою, але все-таки передали Анастасу Мікояну рецепти найсмачніших радянських страв: пломбіру та докторської ковбаси. Заодно провели і індустріалізацію "країни рад", набудував заводів на гроші, що виручені від продажу хліба, відібраного у померлих від голоду селян. Десятиліттям пізніше — врятували Сталіна, обмінявши кілька десятків мільйонів радянських тушок гарматного м'яса на ленд-ліз. Віддали на радощах Сталіну половину Європи. Підгодували при Горбачові зголоднілих будівників комунізму "ніжками Буша". І, ось, будь ласка: сьогодні США очолюють список недружніх Росії країн. Чи чувана річ?! Ніколи такого не було — і ось, знову.

Та й Чехія — що в складі Австро-Угорщини, що пізніше, під час перебування Чехословаччиною і навіть Чехо-Словаччиною теж завжди була дружньою Росії країною. І не тільки Чехія. Не було кращих друзів Росії, ніж мешканці соцтабору. Але варто було відкрити табірні ворота — і на тобі, дружбі кінець.

Реклама на dsnews.ua

Загалом, зі списком дружніх Росії країн якось все складається не дуже добре. Поле занадто вузьке. Адже, як показує історичний досвід, будь-яка в принципі країна може бути дружньою Росії, але тільки в двох випадках. Перший, самий надійний випадок: там повинні знаходитися російські війська в достатній кількості. Другий випадок гірший, але теж проходить: місцевий диктатор, краще, якщо ще і канібал, притому в буквальному, а не в переносному сенсі або принаймні абсолютно відморожений вбивця — але зараз таких кадрів, яких раніше готували в СРСР, вже просто ніде взяти, — цілком залежить від російської допомоги і без неї не всидить і дня. Тут є, звичайно, ризики, оскільки деякі, особливо хитро ... "глазые" друзі Росії намагаються іноді посидіти на двох стільцях і задружитись з країнами з недружнього списку. Але, в цілому, така схема теж працює, хоча і поступається першій.

Однак на цьому, на жаль, все. Немає російських танків або хоча б диктатора-людожера — немає і справжньої, міцної, що місцями переходить навіть у братство, дружби. Історія просто не знає таких прикладів.

Третій же шлях — скупити на корені все місцеве керівництво, по-перше, досить дорого. Інший раз вся така потенційно-дружня країна, з усіма її звалищами і смітниками, просто не коштує таких витрат, як, наприклад Молдова. А по-друге, ситуація виходить якась хитка, непевна. Нема в ній справжньої щирості. Нема справжньої любові до Росії, що досягається тільки тоді, коли до потилиці закоханого приставлений автомат конструкції Михайла Калашникова (вкраденої у нього, як ми знаємо, зловісним нацистом Хуго Шмайсером, який озброєний машиною часу — продуктом похмурого німецького генія). Як співав колись один володар нескладних дум простих радянських людей, який згодом спився: "і не друг, і не ворог — а так". Трохи якась накладка в бухгалтерії — або просто гроші по дорозі вкрали — і вже не зовсім друг.

Кого ж у результаті можна сьогодні впевнено занести в список дружніх Росії країн (навіть не вимагаючи, щоб друзі обов'язкові були повноцінними державами)? ДНР і ЛНР — можна. Ще можна Венесуелу. Південну Осетію. Сирію. І на цьому, мабуть, все. Навіть Палестину в версії ХАМАС, а також ПМР і Абхазію можна вважати дружніми Росії тільки з неабиякими застереженнями, оскільки вони вже намагаються іноді каламутити щось своє — дається взнаки брак розміщеного на їх територіях російського спецконтингенту.

Разом в наявності маємо п'ять вірних друзів Росії — що, звичайно, не можна назвати широким колом. Тобто в список ваших недругів, не виходячи за рамки політично правильних 50/50, можна додати дві, від сили три країни.

Це ставить російський МЗС перед складним завданням: як відібрати найбільш недружні Росії країни з маси претендентів? Передбачаючи питання: «А що там у хохлів в Україні», відповідаю — у нас немає взагалі ніяких шансів. При такій суворій конкуренції нам не те, що місце в списку недружніх Росії країн не світить — нам би від братства з нею відбитися. Погляньте на склад ВР, послухайте що несуть багаточисленні верховні радники з трибуни і на телеканалах, і ніяких питань не залишиться зовсім.

З іншого боку, внесення в список недружніх країн реально працює. Ось, будь ласка: 14 травня США внесли до списку, а вже 18 травня Байден дав задню з санкціями.

Якщо справа піде такими темпами, то, дивись, і чехи через пару тижнів поставлять пам'ятник Конєву назад на постамент — туди, де зараз стоїть унітаз, зсунувши його в сторону. А ще через місяць-два приберуть унітаз зовсім і відмиють Конєва від рожевої фарби. І нікого не треба буде труїти рицином.

Словом, ідея зі списком недружніх Росії країн виявилася дуже вдалою і реально працює. Одна проблема — список негумовий. Якщо його не врівноважити списком дружніх країн, то русофоби можуть сказати, що недружньою є якраз Росія, яка ворогує з усім світом. А зі списком дружніх країн у Росії, прямо скажемо, біда. І що тут можна зробити — неясно. Ну немає у Росії стільки танків і автоматів Калашникова, а також відморозків, озброєних всім цим добром, щоб дружити з усім світом. Дуже їй хочеться дружити з усіма, але, на жаль, нічим і ніким. І навіть якщо всіх російських дітей, від року і старше, нарядити в військову форму — все одно їх на весь світ не вистачить.

    Реклама на dsnews.ua