• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

"Мисливець", "Гном" і "Скорпіон" проти AGEMA. Чому наші зброярі закуповують наземні дрони в Еміратах

Наземні безпілотні роботизовані комплекси військового призначення все ближче і ближче до масового використання в арміях різних країн

Роботизована платформа РСВК-М "Мисливець". Фото: Robotics
Роботизована платформа РСВК-М "Мисливець". Фото: Robotics
Реклама на dsnews.ua

Свіжа новина — в США пройшли вогневі випробування бойового модуля RT40 наземного безпілотника Ripsaw M5. Використовувалися обидва типи озброєння, представленого на машині — як 30-мм гармата XM813, так і 7,62-мм кулемет M240. Дистанційне керування машиною здійснювалося за допомогою станції контролю, що встановлена на модифіковану БМП Bradley. Випробування були визнані успішними.

Варто також сказати, що випробування пройшли в рамках програми армії США RCV (Robotic Combat Vehicle) — "Роботизовані бойові машини". Це програма оснащення американських військ безекіпажними роботизованими машинами на гусеничному або колісному шасі з легким, середнім або важким озброєнням (до складу озброєння можуть входити інші безпілотні апарати, в тому числі наземні або повітряні), масою від 5 до 30 т.

Відзначимо, що розробки в цьому напрямі ведуться і в Україні. Так, на нещодавній виставці "Зброя та безпека — 2021" були представлені відразу кілька дослідних зразків.

"Мисливець"

Київське конструкторське бюро Robotics представило роботизовану платформу РСВК-М "Мисливець", яка відрізняється від наявних аналогів використанням систем штучного інтелекту, високою точністю наведення і вогню, надійністю і простотою конструкції, а також широкими можливостями для модернізації. Цікавим видається унікальна система автономного руху, що працює на основі алгоритму, який здійснює обробку даних, що надходять від різних сенсорів, відеокамер і приймає відповідні рішення.

Розробки стверджують, що радіус телеуправління роботом — 2000 м, причому можливий автоматичний рух дрона по маршруту і автономне повернення. Максимальна швидкість — до 15 км/год., а однієї зарядки акумулятора вистачає на 3-6 год. роботи.

РСВК-М може бути обладнаний різними модулями — під кулемет, гранатомет, ПТУР, засоби РЕБ, РХБЗ. Представлений на виставці бойовий робот був оснащений кулеметним модулем з телекеруванням, до складу якого входить власне сам кулемет калібру 12,7-мм, IP-цифрова камера, теплова камера, далекомір і навігаційний блок.

Реклама на dsnews.ua

"Гном"

Запорізьке ТОВ "Темерланд" представило багатофункціональну роботизовану платформу "Гном" з колісною формулою 4х4 і масою всього 50 кг. За твердженням розробників, її можна використовувати для спостереження і розвідки на відстані до 5 км, доставки боєприпасів і продовольства, а також для евакуації поранених. Ще передбачено її використання в якості ретранслятора, що дозволяє збільшити дальність радіозв'язку. Нарешті, платформа здатна служити сателітом великих роботизованих платформ, зменшуючи ризик втрати останніх.

Управління рухом платформи здійснюється за допомогою бортового одноплатного комп'ютера Odyssey, у разі втрати сигналу передбачено повернення до оператора за допомогою системи GPS.

Устаткування системи локації складається з камери, призначеної як для управління оператором, так і для забезпечення автономного руху, оглядової камери на телескопічній щоглі і інфрачервоного прожектора.

"Скорпіон-3"

Інша розробка ТОВ "Темерланд" — гусенична безпілотна роботизована платформа "Скорпіон-3", що є носієм дронів. У задній частині кріпляться ліфти, що служать для підйому, опускання і транспортування двох роботів-сателітів типу "Гном".

"Скорпіон-3" може також застосовуватися для базування безпілотників, установки автоматичної турелі з кулеметом 12,7-мм або гранатометом. Цікаво, що передбачено використання її і в цивільних цілях — у ролі компактного тягача для плуга при обробці невеликих полів на важкодоступних ділянках.

Система управління платформою "Скорпіон-3" діє на дальності до 5 км, а сама платформа без озброєння і боєкомплекту важить 370 кг.

Конкурент з Еміратів

Однак всі ці зразки дуже сирі і вимагають ще часу і грошей на доведення. Мабуть, це розуміють не тільки військові (невідомо жодного зразка наземної роботизованої техніки, який би дійшов до етапу державних випробувань), а й представники оборонної промисловості. Інакше як розцінювати той факт, що "Українська бронетехніка" не стала займатися просуванням жодного українського зразка, а уклала трирічну дилерську угоду з еміратською компанією Milanion на право продажу в Україні безпілотних наземних транспортних платформ AGEMA UGV 8×8.

Цей наземний дрон може використовуватися в якості розвідувального, служити платформою для запуску БПЛА, бути носієм протитанкових засобів, евакуювати поранених та ін.

Комплекс відрізняється високою прохідністю, здатний плавати і долати підйоми до 40 градусів. Вага становить 602 кг. Він має V-подібний двигун з електронним уприскуванням палива і розвиває потужність 40 к.с., що забезпечує апарату швидкість на суші 29 км/год, а на плаву — 5 км/год.

Логічно припустити, що наступним етапом роботи "Української бронетехніки" стане створення на основі платформи декількох збройних і неозброєних варіантів і просування їх на ринок з метою прийняття на озброєння ЗСУ.

У цілому можна говорити про те, що в напрямку створення і впровадження наземних роботизованих комплексів Україна не пасе задніх і, цілком ймовірно, протягом найближчих років ми побачимо подібні апарати в стройових частинах.

    Реклама на dsnews.ua