• USD 40.3
  • EUR 43.8
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

Формула Блінкена. Навіщо держсекретар США заговорив про вибори в Україні

Вашингтон спільно з українською владою готує "виборчу інфраструктуру" для проведення виборів — і не обов'язково після війни. Про це розповів Ентоні Блінкен у півгодинному виступі у КПІ

Matthew Lee/AP
Реклама на dsnews.ua

Не експромт

Заява держсекретаря США точно не була експромтом. Свою промову Блінкен, звісно, підготував заздалегідь і ретельно продумав її.

Нагадаємо, що понад півроку Конгрес США не міг дійти згоди про надання Україні військової допомоги у 2024 фінансовому році. Але ця сумна історія вже позаду. 24 квітня Джо Байден підписав ухвалений обома палатами Конгресу закон про допомогу Україні у розмірі понад $60 млрд.

Разом з американською допомогою відновилася й можливість адміністрації Байдена встановлювати жорсткі умови українській владі. Й візит Блінкена до Києва був саме про це: що має виконати Банкова "у вдячність" за військову та фінансову допомогу Заходу.

Звісно, американський гість міг обмежитися обговоренням цієї теми за зачиненими дверима на переговорах із Володимиром Зеленським. Але Блінкен вирішив озвучити деякі проблемні питання перед широкою публікою в особі студентів та викладачів Київського політехнічного інституту.

Порядок денний для Києва

У своїй промові держсекретар США розповів про план Вашингтону для України. Саме так Блінкен визначив зміст свого виступу.

Реклама на dsnews.ua

"Американський народ хоче знати, що у нас є план, як досягти того дня, коли Україна зможе твердо стояти на своїх ногах — у військовому, економічному, демократичному плані, — наголосив він. — Український народ хоче того самого".

"І ми маємо план, і ми працюємо разом з Україною та широкою мережею партнерів над його реалізацією. І сьогодні ввечері я хочу поговорити з вами про те, як виглядає цей план і як ми збираємося його повністю реалізувати", — оголосив Блінкен і перейшов до викладу плану.

Він складається із трьох частин: військової, економічної, демократичної. Кожна з них містить американські обіцянки та ті кроки, які має зробити українська влада.

Військова частина плану

По-перше, США допоможуть Україні мати збройні сили, необхідні для успіху на полі бою, для забезпечення справедливого та міцного миру та стримування майбутньої агресії. З усіх обіцянок виділимо ключову фразу: "Як сказав президент Байден, ми хочемо, щоб Україна перемогла, і ми сповнені рішучості допомогти вам у цьому".

Справді, 12 грудня минулого року на спільній прес-конференції із Зеленським у Вашингтоні Байден заявив: "Ми хочемо, щоб Україна перемогла у війні". Тож американський план, про який розповів Блінкен у КПІ, це план перемоги.

Цей план включає прийом України до НАТО. "Ми наближаємо Україну до НАТО, а потім і до її вступу. Ми подбаємо про те, щоб міст України в НАТО був міцним та добре освітленим", — пообіцяв Блінкен.

Але Україна для успіху цього плану має провести нову хвилю мобілізації. "Ваша нещодавня мобілізація була важким рішенням, але необхідним. Захисникам, які так мужньо утримують оборону понад два роки, потрібен відпочинок", — наголосив Блінкен. Водночас, сказав він, мобілізація надасть ЗСУ додаткові війська для боротьби із ворогом.

Економічна частина плану

Другу частину плану Блінкен сформулював так: "По-друге, ми забезпечимо, щоб економіка України не лише вижила, а й процвітала". Він пообіцяв низку "проектів у залізницях, дорогах, портах, енергетиці, цифрових технологіях та інших областях. Не після закінчення війни, а прямо зараз. Ці проекти сприятимуть економічному зростанню та збільшенню доходів, що дозволить Україні взяти на себе більшу частину своїх військових. видатків".

Також він перерахував вимоги до України. "Найпотужніший важіль для залучення більшої кількості компаній в Україну та більшої кількості інвестицій в Україну знаходиться у ваших руках, і це реформа. Запитайте будь-яку компанію в США, Європі, Азії, на що вони звертають увагу, розглядаючи можливість ведення бізнесу в Україні. Від усіх із них ви почуєте приблизно одне й те саме: сильне та передбачуване регуляторне середовище; відкрита та чесна конкуренція; прозорість; верховенство права; ефективні антикорупційні заходи. Насправді, список містить багато тих самих реформ, які Україні потрібно буде здійснити, щоб потрапити до Європейського Союзу. Український народ також вимагає цих змін", — натякнув Банковій держсекретар США.

Демократична частина плану

Розповідь про третю частину плану він розпочав так: "Нарешті, ми допоможемо українському народу повністю реалізувати свої демократичні устремління. Понад три десятиліття український народ відстоює своє право обирати шлях до демократії, до Європи, на Захід". І зараз, каже Блінкен, важливо, щоб Україна продовжувала робити важкі кроки для зміцнення та консолідації своєї демократії. "Бо вибір, який ви зробите, — тип демократії, яку ви збудуєте, — визначатиме силу і міць коаліції на боці України".

Тобто буде сильна демократія, тоді й західна коаліція на підтримку України буде сильною. А ні, значить, ні.

Далі він назвав ключову перешкоду всім трьом частинам плану. Це корупція: "Безпека України підривається, коли ресурси для її збройних сил всмоктуються, як сифоном, людьми, які прагнуть збагачення. Економічний потенціал України буде підірваний, якщо інвестори та новатори не зможуть розраховувати на рівні умови гри. Демократія України слабшає, коли громадяни перестають вірити, що вони можуть притягнути свій уряд до відповідальності та виправити недоліки своєї системи зсередини".

Тому метою американського плану є перемога України одночасно над Росією та над корупцією. "Це означає викорінення зла корупції — раз і назавжди. Перемога на полі бою не дозволить Україні стати частиною Росії. Перемога у війні з корупцією не дозволить Україні стати схожою на Росію", — сподівається Блінкен.

За його словами, захист України від корупції має бути таким же сильним, як і її військовий захист. "І ми знаємо, що це за захист: незалежна судова система; вільна преса; активне, інклюзивне громадянське суспільство; вільні та чесні вибори; незалежні, уповноважені антикорупційні слідчі, прокурори та судді", — перерахував він.

Примітно, що до цього списку він включив вибори. Тут все логічно: щоб перемогти корупцію, потрібна сильна демократія, а для посилення демократії потрібні вибори. І Блінкен, дотримуючись цієї логіки, перейшов до теми виборів.

"От чому ми працюємо з урядом та групами громадянського суспільства, щоб зміцнити виборчу інфраструктуру України. Таким чином, щойно українці погодяться, що умови дозволяють, всі українці, включаючи тих, хто змінив місце проживання внаслідок російської агресії, зможуть реалізувати своє право голосу. Люди в Україні та в усьому світі можуть бути впевнені, що процес голосування є вільним, справедливим та безпечним", — пояснив він цю частину плану.

Формула Блінкена

Тут, звісно, можна було б спитати, а за яким, власне, правом американці втручаються в наші внутрішні справи і нав'язують нам вибори під час війни. Але Білий дім лише реалізує побажання Банкової.

У серпні минулого року Зеленський висунув низку умов для проведення виборів під час війни. Зокрема, в інтерв'ю португальському суспільному телеканалу RTP він наголосив, що не направить на вибори жодної копійки бюджету, який зараз виділяється на озброєння та ЗСУ. "Я думаю, що світова демократія підтримає нас, — сказав Зеленський. — Якщо США разом із Європою дадуть нам фінансову підтримку, давайте тоді змінювати законодавство швидко".

Крім того, він зажадав гарантувати безпеку голосування та забезпечити, щоб змогли проголосувати військові, які зараз борються на лінії фронту, а також ті, хто знайшов притулок від війни у чужих землях. Про те семе він сказав в інтерв'ю Наталії Мосейчук (Раєвській), наголошуючи, що у нас немає для цього виборчої інфраструктури. "Як військові зможуть проголосувати? Покажіть мені інфраструктуру. Ніхто поки що не показав", — повідомив Зеленський. І далі заявив, що треба відкривати виборчі дільниці у Європі: "7 мільйонів мають проголосувати. У нас таких інфраструктурних можливостей немає".

Саме про це і говорить зараз Блінкен: США разом із українським урядом працюють над тим, щоб зміцнити виборчу інфраструктуру України. І щоб змогли проголосувати всі українці, включно з тими, хто змінив місце проживання. І щоб процес голосування був вільним, справедливим та безпечним.

Найочевидніше технологічне рішення — голосування в "Дії". Залишилося зрозуміти, коли це планується зробити. Блінкен запропонував дуже цікаву формулу: "Щойно українці погодяться, що умови дозволяють".

Соцопитування поки що кажуть, що більшість українців проти виборів під час війни. Але формула Блінкена не вимагає поспішати. Фактично вона каже, що доки українці не хочуть виборів, то й не треба, а от коли захочуть — тоді одразу треба провести вибори, і для цього завчасно має бути готова вся необхідна виборча інфраструктура.

Звісно, з погляду Банкової було б бажано, щоб цю частину плану було відкладено до закінчення війни. Або хоч би до виборів у США. Але у Байдена в руках фінансова допомога. І він відправив Блінкена до Києва не для того, щоб тільки обіцяти і нічого не вимагати.

    Реклама на dsnews.ua