• USD 26.2
  • EUR 30.5
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Отруєння Полякова. Чому "слуги народу" приміряють це на себе

В останні дні перед смертю Поляков зробив ряд вчинків, які могли викликати гнів на Банковій

Антон Поляков знайдений мертвим 8 жовтня
Антон Поляков знайдений мертвим 8 жовтня / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Раптова смерть народного депутата з групи "За майбутнє" Антона Полякова залишається однією з головних тем не лише в соцмережах, але і в парламенті. Особливо — у фракції партії "Слуга народу", членом якої Поляков був перші три місяці роботи в парламенті.

Нові обставини

Увага до цієї теми зрозуміла. З'являється все більше фактів, які свідчать про те, що Поляков не сам отруївся, а його отруїли.

Увечері 10 жовтня речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко в ефірі телеканалу "Україна 24" повідомив, що в організмі померлого депутата знайдений метадон — один з найнебезпечніших наркотичних препаратів. "Судово-медичні експерти повідомили слідству, що в організмі загиблого, крім невеликої дози алкоголю, є така речовина, як метадон. Але який саме метадон, коли він потрапив в організм відносно часу смерті і як це могло безпосередньо вплинути на смерть потерпілого, — ще буде встановлюватися після глибоких досліджень", — сказав Шевченко.

Він підтвердив, що Поляков міг бути отруєний. "Версії дві — або був злочинний характер смерті, або ні. Або він сам вжив препарат, який можливо став причиною смерті, або його отруїли. Іншого не може бути", — сказав речник МВС.

Наступного дня з'ясувалося, що змінив свідчення таксист, в чиєму авто було виявлено депутата. "Він дав свідчення. Він не знав і не міг знати, вони щось вживали, не вживали. Він збрехав, що він підібрав його на транспортній зупинці, а насправді йому його підвезли з іншої машини і попросили доставити додому. Ось і все. Спочатку він вирішив не вплутувати інших людей, тому сказав, що забрав з зупинки і віз", — повідомив його адвокат в коментарі ТСН. У той же час він підтвердив попередні свідчення, що в машину депутат сів у свідомості, але майже відразу у нього почалася нудота і ніби судоми шиї. Тому водій порушив правила, щоб доставити його в лікарню. В цей час таксі і зупинила поліція.

Вранці 12 жовтня інформацію про нові свідчення таксиста підтвердив Артем Шевченко на брифінгу в МВС. За його словами, таксист спочатку сказав, що пасажира підібрав випадково. Насправді, стверджує Шевченко, таксист не підбирав випадково цього пасажира, а деякий час слідував за автомобілем, в якому Поляков їздив по місту разом з іншою людиною. І лише потім депутата пересадили в таксі. Спікер МВС зазначив, що вже встановлені всі особи, з якими Поляков ввечері і вночі перед смертю перебував, контактував, вечеряв, сідав в один автомобіль, пересідав в інший.

Реклама на dsnews.ua

Останні дні Полякова

Втім, незалежно від того, до яких висновків прийде слідство, є обставини, що змушують "слуг народу" приміряти цю ситуацію на себе. Справа насамперед у тому, що в останні дні перед смертю Поляков зробив ряд вчинків, які могли викликати гнів на Банковій. І "слуги", звичайно, сподіваються, що всі збіги випадкові.

Наприклад, 23 вересня, коли парламент прийняв у другому читанні та в цілому законопроєкт Зеленського про олігархів, Поляков (який, до речі, сам проголосував за цей закон) повідомив в своєму Telegram-каналі: "Прямо зараз, після голосування законопроєкту по деолігархізації, кількості кеша, переданого в чоловічих і жіночих туалетах парламенту, вистачило б на річний бюджет невеликого обласного центру. "Боротьба" з олігархами, вона така, дорога".

Це свідчення швидко розтиражували інтернет-видання, але Поляков на цьому не заспокоївся. Він за власною ініціативою поїхав давати показання в НАБУ. І сам розповів про це 4 жовтня в ефірі програми "Чергові по країні" на телеканалі "Україна 24".

"Коли було минуле голосування по олігархам, мій колега після голосування заходить в туалет, і при ньому "слугам" роздають гроші, — повідомив Поляков. — Я їздив в НАБУ, давав свідчення, але людина побоялася. Що мені зробити? Пістолет приставити і сказати — йди, розповідай?.. При ньому роздавали. Так про який ви можете демократичний парламент говорити, коли за "конверти" працюють ці "слуги"?"

Далі — ще цікавіше. 7 жовтня о 16:00 (через чотири години після відставки Разумкова і менш ніж за 11 годин до своєї загибелі) Поляков скликав позачергове засідання Верховної Ради. Парламентські старожили не пригадують, щоб якийсь депутат поодинці (не фракція або група, а саме один депутат) зібрав підписи 150 депутатів, необхідних для скликання позачергового засідання. Але Поляков зробив це. Він зібрав 153 підписи.

"Друзі, готовий повідомити вам про дуже важливий проєкт, над яким трудився останні кілька місяців: нарешті вийшло зібрати необхідну кількість підписів для позачергового засідання з питання підняття пенсій! Підписали всі — від ЄС до ОПЗЖ. Проігнорували на рівні фракцій тільки "слуги". Кілька підписів від них отримав, і то тільки від тих небагатьох, кого ще можна назвати адекватними", — повідомив він 4 жовтня.

До порядку денного засідання було включено сім законопроєктів на тему пенсійного забезпечення та соціального захисту (співавторами трьох з них був Поляков). Перші два — №4038 "Про внесення змін до деяких законів України для забезпечення осучаснення і підвищення розмірів пенсій" (авторства Юлії Тимошенко і ще двох депутатів з "Батьківщини") і №4041 "Про внесення зміни до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для встановлення розміру мінімальної пенсії за віком на рівні мінімальної заробітної плати" (авторства Антона Полякова і ще 12 нардепів, в основному з групи "За майбутнє").

"Вимагаємо привести рівень мінімальної пенсії до рівня мінімальної зарплати. Прожитковий мінімум для працездатних українців — 2379 грн. Мінімальна пенсія зараз — 1854 грн. Як взагалі так виходить, що у нас прожитковий мінімум більше, ніж пенсія? Пенсіонерів свідомо заганяють в голод. Для такого є тільки одне слово — геноцид", — пояснив Поляков.

Втім, він був упевнений, що ці проєкти не мають шансів. Вранці 6 жовтня він розповів, що "слугам" проголосувати за ці законопроєкти "не можна, так як замість "Великого злодійства" їм необхідно буде направити гроші на пенсії українців". "А гроші для "слуг" важливіше. Корупційні потоки - це вам не передвиборні обіцянки", — пояснив він свою впевненість.

Своєю ініціативою він посадив Банкову і "слуг" на шпагат. Вони опинилися перед вибором між двома поганими (з точки зору їх іміджу) варіантами: або погодитися з тим, чого від них вимагають всі інші фракції і групи, або публічно відмовитися йти назустріч пенсіонерам.

Банкова вибрала другий варіант. За її вказівкою більшість "слуг народу" (131 з 244) проігнорували засідання, скликане Поляковим. Законопроєкт №4038 був провалений (отримав 170 голосів при мінімально необхідних 226), решту було вирішено взагалі не ставити на голосування.

Поведінкою "слуг", звичайно ж, скористався Петро Порошенко. "У залі менше 226 народних депутатів. Їм ця тема не цікава. Коли треба було знімати Разумкова, як зайчики сиділи. А коли треба подбати про народ... Ви вважаєте, що народ так добре живе? Підіть на вулицю, запитайте — і ви отримаєте відповідь. Або по морді отримаєте!" — запропонував він "слугам".

Після зірваного "слугами" засідання Поляков не розслабився, а зайнявся планами на майбутнє. "Питання тарифів, пенсій і взагалі виконання "слугами" своїх передвиборчих обіцянок у мене в пріоритеті", — пообіцяв він в своєму Telegram-каналі о 19:07 (менш ніж за вісім годин до загибелі).

О 22:52 (за чотири години до загибелі) він залишив там ще один запис, проти всієї фракції "слуг" і особисто проти голови парламентського комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової. "Разом з колегами-депутатами я місяцями працював над тим, щоб провести позачергове засідання Ради з підняття пенсій. Навіщо? Щоб розглянути мої законопроєкти, які "слуги" на чолі з сумно відомою головою соцкомітету Третьяковою ховають в комітеті. Це, до речі, та сама Третьякова, яка ділила дітей на якісних і на неякісних. Можливо, і пенсіонерів вона також розподіляє на групи якісних і неякісних".

Через чотири години, о 2:45 ночі 8 жовтня, Антон Поляков помер. У внутрішньофракційному чаті "слуг народу" Галина Третьякова відреагувала на це словами: "Як на мене, то це мінус один ворог".

Хто зайнявся відніманням?

Тепер депутатів, звичайно, хвилює, що це віднімання може продовжитися. Вранці 8 жовтня "слуга народу" Євген Брагар під час засідання Верховної Ради вів переписку про те, що потрібно робити, щоб не бути отруєним. Звичайно, не всі схильні панікувати щодо можливої епідемії отруєнь, адже є безліч інших способів полякати і покарати.

Досить імовірно, що смерть Полякова не має ніякого відношення до його розбіжностей з Банковою. Також цілком можливо, що слідство не розгадає цю загадку і не зможе стверджувати на 100%, чи вбивство це — і якщо так, то хто вбивця і хто замовник.

Але "слуги" бачать, що керівництво фракції тримає руку на пульсі розслідування (хоча Поляков давно вже не член фракції). Заступник голови фракції "слуг народу" Галина Янченко ще 9 жовтня о 16:53 (за добу до того, як інформацію про метадон розкрив речник МВС Артем Шевченко) повідомила в своєму Telegram-каналі: "Смерть Антона Полякова наступила в результаті реакції алкоголю і метадону. За моєю інформацією, це показала токсикологія".

Знову ж, цілком можливо, що Банкова і керівництво "слуг" абсолютно не намагаються втручатися в розслідування, а просто з цікавістю спостерігають. Проте, не виключено, що багато "слуг" не надто схильні в це вірити і про всяк випадок будуть перестраховуватися. Це означає, що фракція "слуг", як і її сателітні групи, стане ще більш слухняною і керованою. Просто про всяк випадок.

    Реклама на dsnews.ua