• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Очікування поразки. Чому Путін на параді 9 травня воював з НАТО

Путін вже зовсім не впевнений у швидкому успіху своєї війни з Україною, навіть у разі відкритої загальної мобілізації

Реклама на dsnews.ua

Парад у Путіна вийшов ганебним. Він пройшов без начальника генштабу Валерія Герасимова, який нещодавно провів кілька днів в окупованому Ізюмі, а потім втік. За чутками, Герасимов був там поранений у ногу, проте причина його неучасті у параді, швидше за все, інша. Зважаючи на все, він впав у немилість через постійні провали на фронті.

Винною зробили погоду

Ще ганебніше те, що парад пройшов без повітряної частини. Напередодні російське міноборони повідомило, що в авіаційній частині військового параду братимуть участь 77 літаків та гелікоптерів – за кількістю років від дня закінчення "Великої Вітчизняної війни". У повідомленні наголошувалося, що над Червоною площею пролетить "літак Судного дня" Іл-80, призначений для евакуації вищого військового керівництва країни, а також для управління збройними силами РФ в умовах повномасштабних бойових конфліктів, зокрема ядерної війни. Проте перед парадом прессекретар Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що повітряну частину параду в Москві скасовано через погоду. Виходить, що супер-пупер "літак Судного дня" за поганої погоди літати не здатний?

З тієї ж причини, "через погодні умови", були раптово скасовані повітряні паради в Калінінграді, Санкт-Петербурзі, Мурманську, Самарі, Єкатеринбурзі, Новосибірську. Хоча жодної "поганої погоди" там, як і в Москві, не спостерігалося.

У російських соцмережах швидко з'явилася версія: мовляв, Путін, мабуть, вирішив не розкривати генералам НАТО, скільки у Росії ще залишилася боєздатної авіацієї. Виходить, Путіна до ранку 9 травня це не хвилювало, а згодом він раптом злякався?

Реальна причина, мабуть, не в погоді та не у військових таємницях, а в самому Путіні. Він відмовився від ідеї використати парад для нагнітання воєнної істерії. І дуже важливо – чому відмовився.

Скасовані плани

Реклама на dsnews.ua

В останній тиждень перед 9 травня різні інсайдери вкидали в російський інформпростір чутки про те, що Путін має намір оголосити на параді про якісь грандіозні рішення. Наприклад, про загальну мобілізацію на війну з Україною та про включення до складу Росії маріонеткових "ДНР" та "ЛНР".

Про те, що це готується, попередила українська військова розвідка. Вона повідомила, що низка приватних підприємств Ростовської області отримали замовлення на виготовлення печаток та штампів для окупаційних адміністрацій Маріуполя з написом: "Росія, Республіка Донбас, Маріуполь". А начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов підтвердив в інтерв'ю НВ, що Росія готується оголосити 9 травня відкриту мобілізацію і вже почала рахувати потенційних мобілізованих.

Напевно, якби Путін реалізував ці наміри, то й повітряна частина параду відбулася б — причому у всіх містах, де вона планувалася та анонсувалася. Вона була б дуже доречною для підняття бойового духу російських телеглядачів.

Але Путін останньої миті передумав. І це важливо. Суть у тому, що так звана друга фаза спецоперації триває вже три тижні, але за цей час російські війська лише трохи наблизилися до виконання поставленого перед ними завдання – окупувати всю територію Донецької та Луганської областей. І схоже, що Путін вже зовсім не впевнений у швидкому успіху, навіть у разі відкритої загальної мобілізації. Тому він і остерігся офіційно включати до складу Росії території, які ще не зміг повністю захопити.

Нагадаємо, що він визнав фейкові "ДНР" та "ЛНР" саме в межах Донецької та Луганської областей. І якби він зараз включив "ДНР" та "ЛНР" до складу Росії, то для нього стали б неможливими переговори з Києвом про припинення вогню та перемир'я. Адже перемир'я означало б, що він не зумів відстояти територіальну цілісність РФ і віддав під контроль України частину території, яку Росія вважає за свою. Звідси можна припустити, що Путін вирішив залишити можливість переговорів і не заганяти самого себе в безвихідь.

Самовиправдання Путіна

Ще один можливий мотив — це страх підігріти антивоєнні настрої в суспільстві. Адже загальна мобілізація не має загальної підтримки, і Путіну доводиться це враховувати. 8 травня, буквально напередодні параду, невідомі підпалили військкомат у Череповці (Вологодська область). Це вже сьомий такий випадок за останні два місяці. Попередні підпали військкоматів були скоєні у Підмосков'ї, Нижньовартівську, Мордовії, Воронежі, Свердловській та Іванівській областях. Спалюють документи військового обліку, щоби не йти на війну з Україною.

Звичайно, це не означає, що Путін відмовився від планів мобілізації. Просто вона й надалі проходитиме приховано. Та й потік добровольців має збільшитись разом зі зростанням безробіття, особливо там, де закриваються заводи через західні санкції.

Паралельно кремлівська пропаганда посилено просуватиме у мізки росіян думку про те, що Росія воює на території України не з Україною, а з НАТО. І що саме тому може знадобитися загальна мобілізація. Цими тезами озвучив в ефірі пропагандистського телеканалу "Росія 24" гендиректор "Роскосмосу" Дмитро Рогозін. Мовляв, ми воюємо з усім НАТО, щоб наші діти могли в майбутньому далі виживати, але для цього потрібна мобілізація.

Путін у своїй промові на параді не став говорити про мобілізацію, але сконцентрувався на тому, що він воює з НАТО. При цьому він висловив претензію на всю Україну. "Сьогодні ополченці Донбасу разом із армією Росії борються на своїй землі", — заявив він. Тобто Київщина, Чернігівщина, Сумщина, звідки російська армія втекла, а також окуповані території Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей — це все для Путіна "своя земля". І на цій "своєї землі" він воює нібито не з українською армією, а з НАТО.

"У грудні минулого року ми запропонували укласти договір про гарантії безпеки... Все даремно. Країни НАТО не захотіли нас почути... Блок НАТО розпочав активне військове освоєння прилеглих до нас територій. Таким чином, планомірно створювалася абсолютно неприйнятна для нас загроза, причому безпосередньо біля наших кордонів". — зачитував Путін з папірця нову версію свого міфу про причини війни.— Небезпека зростала з кожним днем. Росія дала попереджувальну відсіч агресіям.

Мобілізацію він зможе оголосити будь-якої миті пізніше, коли захоче. Наприклад, щойно отримає від соціологів сигнали про те, що росіяни готові воювати з НАТО до повного свого кінця.

Втім, версія про війну з НАТО потрібна йому не лише для підготовки росіян до загальної мобілізації, а й для самовиправдання. За два з половиною місяці він не зміг перемогти Україну, натомість перетворив свою країну на ізгоя. І він виправдовує себе тим, що він, мовляв, не з українською армією воює, а відбиває на своїй землі агресію цілого блоку НАТО.

Це, звісно, цікавий момент, що Путін прирівнює українську армію до блоку НАТО. Якби він говорив про війну з Україною, то змушений був би обіцяти швидкі перемоги. Ну а якщо він воює нібито з цілим НАТО, тоді, звичайно, замість перемог можуть бути поразки. Очікування поразки — те, що вже вклав у мізки росіянам Путін своїм виступом на параді. Путіну не потрібно, щоби росіяни дивилися в майбутнє з оптимізмом. Йому потрібно, щоб вони були готові померти.

    Реклама на dsnews.ua