• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Політ сови крізь бурю. Українська воєнна розвідка в умовах повномасштабного вторгнення

З початком повномасштабного вторгнення росіян в Україну перед системою національної безпеки та оборони нашої держави постали нові безпрецедентні виклики, що вплинули не лише на внутрішні процеси в Україні, але й на перебіг глобальних трансформацій

Реклама на dsnews.ua

Війна ознаменувала початок нової епохи в світі, до якої чимало держав, до цього ще і виснажених пандемією Covid-19, виявилися неготовими. Україна ж стикнулась з новою логікою процесів протидії небаченої інтенсивності. Тож в нових умовах українські спецслужби, зокрема Головне управління розвідки МО (ГУР МО), стали по правді новаторами.

Нові виклики, нові взаємодії

Аналітики Economist Intelligence Unit (EIU) стверджують, що російська агресія проти України створила загрози для 81% країн, її наслідки впливають на розвиток глобальної економіки.

Повномасштабне вторгнення значно розширило і діапазон професійної діяльності української воєнної розвідки, особливо в інформаційній та аналітичній роботі, розширило можливості стратегічного розвідування та обробки даних для кращого розуміння економічної, соціальної, виробничої стійкості держави-агресора, встановлення природи її взаємодії з іншими країнами.

Для ГУР МО особливо важливими стали можливості співпраці зі спецслужбами іноземних країн, національні інтереси яких уже постраждали від російського державного імперіалізму. Це дало можливість організовувати оперативне постачання озброєння та військової техніки в Україну, а також вразити військові топ-цілі ворога. Начальник ГУР Кирило Буданов сказав: "Війна путінського режиму загрожує всій демократичній моделі світу, як раніше існування Гітлера".

Ще з часів Другої світової війни європейський континент не бачив такої великої протяжності лінії бойових зіткнень – активна лінія фронту складає до 1500 км. Це сьогодні відчуває вся Європа.

Повномасштабна війна спричинила також великий запит на спецоперації на тимчасово окупованих територіях, в оперативному тилу ворога, на території держави-агресора та в інших куточках світу. Це значно розширило роботу у кіберпросторі та з агентурою.

Реклама на dsnews.ua

Уперше за роки Незалежності України діяльність ГУР перебуває під пильною увагою світових медіа, аналітичних і наукових центрів, адже досвід українських розвідників став показовим для роботи світових спецслужб.

"…22-й рік став знаменним для воєнної розвідки тим, що ми посилили свої можливості й досягли нових. Воєнна розвідка була готова, що на початку лютого або трішки пізніше розпочнеться широкомасштабний наступ", – зазначає заступник начальника ГУР Вадим Скібіцький.

Бойові спецоперації воєнної розвідки

Одним з найперших завдань ГУР МОУ стала оборона Києва. Не зовсім за профілем, адже використання високопрофесійного спецназу розвідки в якості легкої піхоти за будь-яких інших умов – очевидне "марнотратство". Але на той момент ставки були надто високими. Втрата Києва призвела б до масштабного обвалення фронту і тотальної демотивації суспільства та армії.

Тож авангард російської армії зіштовхнувся з професійними, вмотивованими, добре озброєними та навченими підрозділами, які буквально вгризались в кожен метр території. Одночасно росіян методично відрізали від тилового забезпечення. Запізнілі "каравани" з боєприпасами, новою технікою, харчами та поповненням горіли ще на дальніх підступах до української столиці.

Тоді ж вперше відпрацьовувались принципи створення регіональних рухів опору. Загони, сформовані з місцевих жителів і координовані представниками ГУР, становили одну з головних небезпек, оскільки діяли незалежно та в глибокому тилу. Надалі їхня діяльність лише наростала.

"Є закон України про спротив, там сказано, що, де, як треба робити, хто керує, хто координує ці питання. Відповідно, є і успіх: ми реально розуміємо, як організувати, як підтримати, як скоординувати всі наші зусилля, і через те партизанський рух є і буде тільки посилюватися", – говорить з цього приводу Вадим Скібіцький.

Одночасно зазнала серйозних змін і сама структура воєнної розвідки. Виникли нові підрозділи, до лав яких відбирали людей, готових виконувати бойові завдання найвищої складності – "Кракен", "Шаман" і "Артан". Добровольці з усього світу ставали до лав новоствореного Інтернаціонального легіону.

Навалу вдалось зупинити на ближніх підступах до столиці. За два місяці умовного "паритету" на північному напрямку російські підрозділи були максимально фізично і морально виснажені. Тоді вони оголосили про перший у цій війні "жест доброї волі" – втечу з Київської, Сумської та Чернігівської областей. Спецпідрозділи ГУР брали безпосередню участь у звільненні наших територій, зокрема Дмитрівки, Капітанівки.

Робота спецназу на найпроблемніших ділянках фронту, операції в глибокому тилу ворога, робота з полоненими росіянами, постачання всіх структур, задіяних у системі Сил безпеки і оборони розвідувальними даними, робота з місцевими рухами опору – стало звичними буднями розвідників.

З усіх знакових подій війни окремою віхою стала унікальна операція в оточеному Маріуполі. Кількатисячний гарнізон міста опинився в повній ізоляції від основних українських сил. Багаторазові спроби пробити коридор до міста не дали результату, тож генерал-майор Буданов запропонував план на межі можливого. При здійсненні операції було організовано сім рейсів, у яких в цілому взяли участь 16 військових вертольотів. "Каравани" минали глибокоешелоновану оборону окупантів, максимально насичену засобами ППО. Так в оточений гарнізон доставлялись необхідні боєприпаси, засоби зв’язку, медикаменти, продовольство та поповнення. На зворотному шляху борти евакуйовували важкопоранених та тіла загиблих воїнів.

Далі було звільнення окупованого острова Зміїний, де відбувся черговий "жест доброї волі" та знову замайорів український прапор, територій Харківської області, Херсону та успішні дії на всіх ділянках фронту.

Наразі ГУР МОУ проводить операції в тилу ворога, створюючи передумови для повної деокупації наших територій. Спецпідрозділи воєнної розвідки активно діють на лівому березі Херсонщини та в окупованому Криму, знищуючи склади, логістику, техніку, живу силу, паралізуючі російський флот та готуючи плацдарми для роботи основних Сил безпеки і оборони.

"Є факт ― [російські] кораблі не можуть нікуди вийти: вони покинули північну та західну частину Чорного моря, вони просто ховаються за рогом повороту Криму у південно-східній частині", ― зауважив начальник ГУР МО України обговорюючи успішність роботи воєнної розвідки у Криму.

Окрема сторінка – формування безпілотної повітряної флотилії. Мова про створення власного авіаційного підрозділу, до складу якого увійшли як найсучасніші пілотовані апарати, так і високотехнічні БпЛА. Використовуючи надані союзниками технології та власні розробки, завдяки дронам ГУР створює постійний тиск на окупантів.

"Поки їхні сили і засоби, зокрема протиповітряної оборони і радіоелектронної боротьби, роззосереджені і на тимчасово окупованих українських територіях, путінський режим залишив Москву незахищеною. І це вони ще з НАТО не воюють. Що говорити про більш масштабні речі", – зазначає представник Головного управління розвідки Андрій Юсов.

Концепція генерала Буданова проста: небезпеку можна і треба знищити ще до того, як вона стане реальною загрозою. Тож безпілотники української воєнної розвідки знищують високовартісне російське ППО, склади та військові виробництва за сотні кілометрів від нашого кордону.

У побудові принципів роботи ГУР іде власним шляхом. Порівняння нашої воєнної розвідки з американським ЦРУ або британською МІ-5 однаково некоректні в першу чергу тому, що жодна з них не діяла в умовах відкритих, повномасштабних дій на власній території. Ізраїльський Моссад – ближчий, тим більше, що "загадкові" смерті російських воєнних злочинців стають нашою буденністю. В цьому сенсі думка очільника ГУР Буданова безальтернативна: "Відверті покидьки зрештою понесуть заслужену кару у будь-якій країні світу. Заслуженою карою за такі діяння може бути виключно їх ліквідація. Нічого іншого я не розглядаю. Це моя особиста думка, я її притримуюсь і буду втілювати в життя".

Стратегічні комунікації, інформаційна та аналітична робота ГУР МОУ

Сьогодні ГУР МОУ також перетворилося на потужний центр стратегічних комунікацій і на впливового ньюзмейкера.

Стратком воєнної розвідки зосереджений на комунікації з військово-політичним керівництвом Україні, розвідувальною спільнотою нашої держави, держав-союзниць і партнерів, українськими та світовими медіа, українськими та закордонними компаніями й бізнесом, волонтерською спільнотою, із експертним середовищем, інтелектуалами й митцями, які допомагають у зборі коштів на потреби бойових підрозділів ГУР МОУ, а також у донесенні до української та іноземної аудиторії стратегічних наративів протидії ворожій пропаганді та дезінформації.

Паралельно з плануванням і реалізацією бойових спецоперацій ГУР МОУ спільно з іншими компетентними органами й центрами веде інформаційні кампанії протидії ворожій пропаганді та діям Кремля: щодо розблокування українських портів і морських шляхів, щодо звільнення ЗАЕС від російських окупантів, щодо поглиблення розколу між силами окупантів і їх центрами прийняття рішень, щодо ситуації на окупованих територіях, звільнення військовополонених та ін.

ГУР оприлюднює інформацію про стан справ у ворога: виготовлення і модернізацію озброєння (зокрема ракет і дронів), зміну тактики їх застосування, кадровий склад чинних і нових військових частин ворога, перекидання військової техніки і нових військових підрозділів, проведення ворогом свого мобілізаційного плану, встановлення та оприлюднення відомостей про військові підрозділи й осіб, які здійснювали воєнні злочини проти цивільного населення та військових в Україні, а також про зрадників і колаборантів. Також оприлюднюються перехоплені розмови російських військових зі своїми сім’ями, що показують реальний стан справ і безпрецедентні втрати в людській силі і техніці російської армії.

Генерал-майор Вадим Скібіцький зауважив: "Ми аналізуємо всю інформацію, щоб зрозуміти, який стан справ оборонно-промислового комплексу РФ, які є критичні моменти для РФ. Наприклад, якщо це крилата ракета або якийсь високоточний боєприпас, то таке озброєння виготовляється не на одному підприємстві. Тобто десятки заводів та КБ можуть бути залучені до процесу виробництва, удосконалення, різних необхідних сервісів. І якщо ми знайдемо хоча б одне підприємство в ланцюжку, яке виробляє якусь вагому деталь, без якої ракета не полетить, і зможемо зробити так, щоб цих поставок не було – це й буде справжній успіх. Обхід Росією міжнародних санкцій – це наразі одна із ключових проблем противника, тому що заборона на постачання товарів військового та подвійного призначення у 2022 році запрацювала".

Не припиняється робота ГУР МОУ для поглиблення дезорієнтації російських правлячих еліт та розпалювання недовіри між її представниками, поширення в російському суспільстві наративів про згубність загарбницької війни Росії проти України та незворотність покарання для воєнних злочинців.

Завдяки спланованим діям ГУР зріс протестний потенціал у російському суспільстві – ми це бачимо у підпалах військкоматів та інших державних установ, загибелі за загадкових обставин представників російської влади, організації та консолідації протестних рухів проти режиму Путіна.

Ще одним пріоритетом був, є і буде пошук і притягнення до відповідальності воєнних злочинців, які спробують після завершення війни залягти на дно в різних кутках Росії і світу. Крім питань завершення війни, спецслужба також аналізує та готується до діяльності в поствоєнний період, до значно глибшої участі в політичних і суспільних процесах у світі та на території країни-агресора.

Наше завтра

Після завершення війни перед Україною та світом стоятимуть нові виклики для забезпечення сталого миру. Вже зараз ми спостерігаємо активне зближення країн БРІКС і "китайсько-російський" дрейф низки країн Африки. Зміцнення Балтійського-Чорноморського геополітичного поясу, що відбувається на наших очах, посилює роль України, а відтак і роль її оборонних і безпекових структур.

Українським спецслужбам, включно з воєнною розвідкою, доведеться істотно "глобалізуватися" та оновити свої підходи. Головне управління розвідки, за оцінками міжнародних експертів, вже є однією з найвпливовіших спецслужб на європейському континенті – так почалася нова важлива сторінка історії ГУР МОУ. В організації тепер значно вища інтенсивність і значно більша функціональність, аніж до повномасштабного російського вторгнення, і це – лише початок.

Російське питання української сови

Представник ГУР Андрій Юсов в інтерв’ю каналу ISLND TV зауважив: "Диктатура завжди призводить до трагедій і колапсу тої держави, на території якої вона розвивається. І російська імперія, як би вона не називалася, історично вмирає. Довго, в агоніях, але вмирає".

Тож в недалекому майбутньому перед всіма українськими спецслужбами постане ще одне закономірне питання: що робити з Росією? Тема майбутнього російської держави має стати ключовою і до цього вже слід готуватися та робити відповідні дії.

"Це будуть нові виклики, нові ризики. Ми маємо розуміти, що після перемоги України в якомусь видозміненому вигляді частинка від Російської Федерації залишиться поряд із нами. Вірогідніше за все через певний час з’являться реваншистські настрої. Це нормальний кругообіг в історії. Тому з Росією буде пов’язано ще багато роботи. А крім того, в світі нам знайдеться ще багато чим зайнятися. Це і боротьба зі світовим тероризмом, проявами насильства, порятунком наших громадян, впливом України у світі", – сказав в інтерв’ю до Дня воєнної розвідки України Кирило Буданов.

Бій не завершено. Українська воєнна розвідка й надалі планує складні й ризиковані спецоперації, переносячи театр бойових дій на територію держави-агресора. Але унікальний досвід, отриманий українськими розвідниками впродовж останніх вісімнадцяти місяців, уже став показовим для світових фахівців і аналітиків та колег із західних спецслужб, а ГУР – уже став брендом.

    Реклама на dsnews.ua