• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Зеленський проти Порошенка. Чого чекати 19 січня

Обидві сторони постараються максимально використовувати тайм-аут. Для Порошенка критично важливо забезпечити до обіду 19 січня ще більше своїх прихильників під Печерським судом

Петро Порошенко у залі суду
Петро Порошенко у залі суду. Фото: сайт "Європейської солідарності"
Реклама на dsnews.ua

Доводиться констатувати, що сценаристи Петра Порошенка поки що виявилися сильнішими за сценаристів Володимира Зеленського. Банкова не зуміла нав'язати свій сценарій і була змушена багаторазово переписувати його.

Це виявилося навіть на самому початку засідання у Печерському суді. ДБР ще 14 січня оприлюднило повістку про виклик Порошенка до суду на 11.00 17 січня. Порошенко прилетів до аеропорту "Київ" ім. Сікорського о 9:00, а о 10:50 вже прибув до будівлі суду та встиг виступити перед учасниками мітингу, які зібралися під судом. Проте об 11:00 засідання не розпочалося. Суддя прийшов лише об 11:42. Напевно, на Банковій вирішили почекати, щоби під судом зібралося більше народу (жарт).

Далі ще цікавіше. Як відомо, 20 грудня 2021-го п'ятому президентові оголосили про підозру у державній зраді у справі про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій у 2014-2015 рр. Сторона звинувачення попросила суд заарештувати Порошенка на два місяці з альтернативою застави 1 млрд грн. Суддя дав стороні захисту дві години на ознайомлення з матеріалами справи, потім вислухав обидві сторони та о 17:39 пішов у дорадчу кімнату.

Він провів там п'ять годин. І так і не оголосив рішення. Натомість секретар судді оголосив, що рішення буде оголошено в середу, 19 січня, о 14:00. І закрив засідання.

Порошенко вийшов до учасників мітингу, випромінюючи переможний настрій. Він подякував людям, які зібралися його підтримати, та наголосив, що саме завдяки їм Банкова побоялася сьогодні його заарештувати. За його словами, у ОП чекали, що мітинг під судом увечері зникне. Чекали-чекали, але не дочекалися - і були змушені змінити свої плани.

П'ятий президент висловив надію, що у середу під судом збереться ще більше людей. І справді, якщо людей буде мало, це цілком можливо підштовхне Банкову 19 січня зважитися на те, на що вона не зважилася 17 січня.

Поки що ми можемо оцінити фактори, що впливатимуть на сценарій Банкової.

Реклама на dsnews.ua

Без союзників

Перший момент, який варто відзначити, це те, що зустрічати Порошенка до аеропорту не приїхав ніхто з лідерів опозиційних партій, за винятком голови партії "Голос" нардепа Кіри Рудик. Вона виступила на мітингу в аеропорту, а потім разом із кількома депутатами від "Голосу" прибула під Печерський суд.

"У 2013-2014 рр. нація вийшла проти диктатури Януковича, а також брехні та уникнення прозахідного курсу. Сьогодні Зеленський повністю повторює помилки втікача. І робить ті ж кроки, але під іншим соусом, — констатує Рудик. — Я дуже вдячна нашій владі, що вона вміє об'єднувати суспільство своєю дурістю та примітивізмом. Разом нам буде легше перемогти".

Але політики з помітними рейтингами, такі як Юлія Тимошенко та Володимир Гройсман, не приїхали ні до аеропорту, ні до суду. Це означає насамперед те, що вони не мають наміру дарувати п'ятому президентові статус лідера опозиції. Об'єктивно кажучи, їм вигідно, щоби Зеленський усунув Порошенка з політичної арени. Тоді для них та їхніх партій буде більше місця.

Соціологи фіксують, що суспільство починає виходити з апатії. Зростає запит на третю силу, яка запропонує реальне вирішення проблем, а не концентруватиметься на внутрішньоукраїнських чварах. Тимошенко та Гройсман давно на це розраховують. І зараз вони мають намір вичавити з конфлікту між Зеленським та Порошенком максимальний ефект для себе та своїх партій.

Зовнішній фактор

Другий момент – міжнародний. Можна почути оцінки, що європейський вояж Порошенка фактично провалився, оскільки за нього не заступився ніхто із лідерів держав. Але є й інший факт, який можна розцінювати як міжнародне попередження на адресу Банкової. 16 січня, напередодні засідання Печерського суду, із заявою про ситуацію в Україні виступив глобальний правоцентристський альянс IDU (Міжнародний демократичний союз), членом якого є "Європейська солідарність". У заяві чітко виражена підтримка Порошенку та засудження дій нинішньої української влади.

"Демократичний статус України перебуває під загрозою всередині країни. Нинішні дії уряду Зеленського проти парламентської опозиції неприйнятні", — йдеться у заяві. IDU наголошує, що "необґрунтовані звинувачення Офісу генерального прокурора щодо колишнього президента Петра Порошенка, лідера партії "Європейська солідарність", виглядають як вибіркове та політично мотивоване переслідування ключового політичного опонента".

Також IDU дав публічну раду Зеленському: "У цей небезпечний час президент має звернутися до політичної опозиції, щоб зміцнити національну рішучість протистояти іноземній агресії. Використання зовнішньої загрози для зведення внутрішньополітичних рахунків лише на руку агресорам. Тому IDU закликає український уряд об'єднати всі українські політичні сили проти агресії путінського режиму та зняти безпідставні звинувачення з пана Порошенка".

IDU об'єднує найбільші правоцентристські партії світу, зокрема. республіканців США, консерваторів Канади та Великобританії, німецькі ХДС та ХСС, австрійську Нову народну партію, іспанську Народну партію тощо.

Група підтримки

Але, звісно, головним успіхом Порошенка 17 січня стали досить масові акції на його підтримку. Скільки народу приїхало в аеропорт, можна оцінити по відео з дрону. Під Печерським судом по вул. Володимирській теж зібралася чимала кількість людей. Причому ввечері вона помітно збільшилась завдяки киянам, які приїхали на мітинг після роботи.

Звичайно, обидві сторони постараються максимально використовувати тайм-аут. Для "Європейської солідарності" критично важливо забезпечити до обіду 19 січня ще більшу кількість прихильників Порошенка під Печерським судом. Питання в тому, до якого сценарію готується Банкова. Цілком можливо, що це буде сценарій силової зачистки території навколо суду, щоб потім телеканали нарешті порадували Зеленського картинкою заарештованого Порошенка.

    Реклама на dsnews.ua