• USD 27.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Посадити не можна помилувати: Знімуть імунітет з "радикала" Ляшко

Реклама на dsnews.ua
Враховуючи, що і для влади, і для опозиції Олег Ляшко виглядає дуже цінним кандидатом у президенти, історія зі зняттям з нього недоторканності може стати мейнстрімом політичного сезону

Сьогодні стало відомо, що САП і НАБУ готують подання про зняття недоторканності з Олега Ляшка. Головного "радикала" начебто хочуть притягнути до кримінальної відповідальності за статтями 366-1 (декларування недостовірної інформації) і 368-2 (незаконне збагачення) Кримінального кодексу. "Ляшковцы" вважають, що підготовка антикорупційних органами подання про зняття недоторканності з їх лідера є політичним замовленням влади. В свою чергу Depo.ua поцікавився думкою політологів про перспективи цієї справи, передає "ДС".

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

Тема декларування народними депутатами недостовірної інформації про їх стан буде одним з головних трендів не тільки під час найближчих президентської і парламентської виборчих кампаній, але й на кілька років вперед. Це наслідок впровадження системи електронного декларування доходів. Останнім часом цілий ряд політиків і чиновників стали вважати, що можуть пограти з цією системою. А такі ігри можуть бути небезпечними для самих гравців.

У випадку з Ляшко досить згадати пов'язані з ним історії з виграшами в лотереї або перепродажем нерухомості, щоб зрозуміти: ситуація з лідером "радикалів" розвивається в закономірному напрямку. Він теж загрався. Хоча я не впевнений, що справа дійде до того чи іншого рішення суду.

Також важливо пам'ятати, що Ляшко - один з найбільш рейтингових кандидатів в президенти. Цікавий розвиток подій з поданням і в цьому контексті.

Щодо перспектив голосування в Раді про зняття недоторканності, то я б згадав історію з відмовою підтримати зняття недоторканності з "радикала" Лозового та члена фракції "Народний фронт" Дейдея в липні 2017 року. І, по-моєму, не тільки з корпоративної солідарності. Проблема приховування своїх реальних доходів і майна є типовою якщо не для всіх, то для більшості народних депутатів. Спрацьовує своєрідна кругова порука: сьогодні я проголосую за залучення до відповідальності за статтею про декларування недостовірної інформації колеги, а завтра там же проголосують щодо мене.

Разом з тим, до 25-30 відсотків я відвожу на те, що кількість "любителів" такого вельми специфічного політика, яким є Ляшка, у всіх фракціях Ради таки вистачить для того, щоб набрати під час голосування потрібні голоси для зняття з нього недоторканності.

Тарас Березовець, директор компанії персонального і стратегічного консалтингу Berta Communications:

Якщо таке уявлення про Ляшко дійсно готується - це виглядає природно. Сам Олег Валерійович багато чого наговорив не надто коректного на адресу керівників антикорупційних органів Ситника і Холодницкого, і їх ставлення до нього можна спрогнозувати.

Тим більше враховуючи, що у фракції Радикальної партії було чимало людей, які роками ніде не працювали, фактично були безробітними, але при цьому володіють великими доходами, нерухомістю, творами мистецтва, цінними іконами і т. д. - можна припустити, що борці з корупцією мають до цих персон природний інтерес. Цікавий у цьому контексті і сам головний "радикал" - хоча б своєю успішною грою в букмекерських конторах.

Якщо таке подання буде внесено в Раду, а мої джерела цього не підтверджують, то я сумніваюся в можливості отримати 226 голосів. Проти буде "Опоблок" зі зрозумілих причин, і іншим політичним силам вигідний Ляшко як кандидат у президенти, який буде відбирати голоси. Кримінальне переслідування Ляшко вигідно тільки політсили Юлії Тимошенко, головним конкурентом якої якраз і є Ляшко.

Тарас Чорновіл, політолог, колишній народний депутат:

Поява такого уявлення про Ляшко дуже ймовірно. І я не впевнений, що тут слід шукати якість політичні підстави. Фактична сторона справи говорить сам за себе. Є інформація про виграші лідера Радикальної партії в лотерею, є інша інформація в ЗМІ про його стан. Є публічний розголос. Пояснення самого Ляшка викликають у суспільства сміх і роздратування. Тому питання до правоохоронних органів - чому таке подання не вносилося раніше.

Цілком ймовірно, що у разі внесення подання в Раду голоси за нього вичавити зможуть. Інша справа, що більш ймовірний варіант - зняття недоторканності без згоди на притягнення до кримінальної відповідальності. Це голосується парламентом значно простіше.

У такому разі сам Ляшко буде заявляти, що депутатська недоторканність йому і не потрібна. А тим часом представники його фракції в регламентний комітет Ради будуть всіляко гальмувати винесення подання до сесійної зали. І взагалі комітет з регламенту стане головним гальмом на шляху розгляду подання. Це обіцяє перетворитися у довгу історію - поки будуть виносити на комітет, поки розглянуть ... А тим часом скликання вже завершується. І в новому скликанні, де Ляшко точно буде представлений, буде вже нова історія. Якщо навіть за згаданими фактами розпочато слідство, то у нас такі речі не розслідують роками.

Олександр Палій, політичний консультант:

Історія з деклараціями Ляшко дійсно трохи підозріла: якісь мільйони, виграші в лотереї ... Лідер "радикалів", напевно, намагався пожартувати з системою електронного декларування. Але система жартів не любить. І ось наслідок.

Чи є у сесійній залі 226 голосів за зняття недоторканності з Ляшком? Дуже не впевнений в цьому. У багатьох депутатів і в самих фізіономії в пушку. Зазвичай подання на депутатів, пов'язані з ухиленням від сплати податків, Верховна Рада не підтримує. Можна згадати тут приклади невдалих голосувань по Дейдею або Лозовому.

Більшість депутатів розуміє, що завтра при певних обставинах можуть опинитися на їх місці. Але глобально проблема в тому, що у нас відсутнє чітке і недвозначне законодавство, яке б отрегулировало питання сплати податків раз і назавжди. Ну, не самі ж тільки депутати приховують доходи від декларування. За різними мотивами цим займається і велика частина населення. Мабуть, зараз так чи інакше обходять закон майже все.

Можливо, з такою помітною публічної персони, як Ляшко, вирішили почати наводити порядок у сплаті податків. Але в цілому потрібно міняти законодавство з кращим західним зразкам. Обдурити податкового інспектора повинна стати одним з найбільших злочинів і відповідальність кожного за такі дії повинна наступати необоротно.

    Реклама на dsnews.ua