• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Сакральний Трускавець. Навіщо Зеленському повторне дресирування "слуг народу" в закритому режимі

Парламентська фракція президентської партії буде замкнена на кілька днів в Трускавці через форс-мажорні обставини, в які потрапила Банкова

"Слуга народу" проведе виїзне засідання фракції в Трускавці
"Слуга народу" проведе виїзне засідання фракції в Трускавці / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У вівторок, 5 жовтня, у Верховній Раді розпочнеться черговий пленарний тиждень. Який, втім, може стати екстраординарним, якщо "слуги народу" дійсно вирішать відправити у відставку спікера парламенту Дмитра Разумкова. Також готується зміна керівників кількох парламентських комітетів і міністерств.

Звичайно, ці плани можуть змінитися. Список кадрових рішень ще не знайшов остаточного вигляду. Але в будь-якому випадку ні для кого не секрет, що в правлячій партії накопичилися внутрішні проблеми. Цей факт днями визнало керівництво "слуг народу", вирішивши провести в Трускавці з п'ятниці, 1 жовтня, до неділі, 3 жовтня, так звану "велику фракцію".

Режимний захід

Це теж екстраординарна подія, абсолютно несподівана для депутатів. І, до речі, засідання буде прямим порушенням чинного законодавства. Справа в тому, що згідно з календарним планом сесії, затвердженим постановою парламенту, робочий тиждень з 27 вересня по 1 жовтня призначений для роботи депутатів з виборцями. Половина фракції "слуг народу" — це мажоритарники, і вони 1 жовтня мали б проводити зустрічі з виборцями. Однак керівництво партії вирішило продинамити виборців і зібрати всіх парламентських "слуг народу" вранці 1 жовтня в трьох трускавецьких готелях — "Ріксос", "Міротель" і "Лісова пісня".

Зрозуміло, що цей поспіх — не від хорошого життя. Якби у Зе-команди все йшло за планом, то вони спокійно зібрали б "велику фракцію" в призначений для цього час — наприклад, з 13 по 17 вересня або з 11 по 15 жовтня. Якраз ці дні, згідно з календарним планом, призначені для роботи в парламентських комітетах і комісіях, депутатських фракціях і групах. Але Банковій і керівництву "слуг народу" закортіло провести "велику фракцію" саме зараз. Напевно, тому, що в останні дні на Печерських пагорбах все більше чуємо запах форс-мажору.

Саме форс-мажорними обставинами пояснюється те, що "велика фракція" засідатиме не в Києві (хоча в столиці відповідних приміщень більш ніж достатньо), а в п'ятизірковому готелі "Ріксос" в Трускавці. Володимир Зеленський вже збирав "слуг народу" в цьому готелі з 29 липня по 4 серпня 2019 року — через тиждень після парламентських виборів, на яких "слуги" отримали більше 50% мандатів. Тоді форс-мажор полягав в тому, що новообрані депутати з числа "слуг" в переважній більшості своїй були дилетантами в політиці, а багато — взагалі випадковими людьми навіть для самої партії. Всю цю різношерсту компанію потрібно було терміново, до початку роботи нового парламенту, по-перше, хоч чогось навчити, а по-друге, зробити керованою.

З тих пір пройшло більше двох років, і за цей час "слуги народу" вже взагалі-то накопичили політичний і депутатський досвід. Проте їх знову везуть до Трускавця на "дресирування".

Реклама на dsnews.ua

Вибір місця частково пояснюється турботою про те, щоб депутати не втекли. Захід розрахований на три дні, причому головний день — другий (субота, 2 жовтня). Керівництво партії, напевно, добре вивчило своїх депутатів і тому вирішило не ризикувати. У Києві вони могли б за парламентською звичкою відмітитися вранці в журналі реєстрації, а потім тихенько розійтися по своїх справах. У Трускавці так не вийде. У п'ятницю вранці всіх разом привезуть, в неділю вдень всіх разом відвезуть.

Але справа не тільки в депутатах, а ще й в журналістах, папараці і шпигунах. Фактично "велика фракція" в готелі "Ріксос" — це буде режимний захід, на який не допускаються чужі очі і вуха.

Звичайно, це і спосіб убезпечитися від чергової порції потішних відео за участю депутатів, а також курйозних фото, де може бути зафіксоване кумедне депутатське листування. Але головне все ж не в депутатах, а в "дресирувальниках". Вранці в суботу запланований "силовий блок". Очікується, що в ньому візьмуть участь генпрокурор Ірина Венедиктова, голова СБУ Іван Баканов, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, а також керівники НАБУ, НАПК і ДБР. А ввечері в суботу має відбутися двогодинна зустріч фракції із Зеленським, проте її точний час Банкова тримає в секреті.

Заміна персоналій замість корекції політики

Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко, пояснюючи необхідність засідання в Трускавці, повідомив: "Основні теми, яким присвячено це велике виїзне засідання фракції, — це стратегічні питання, дійсно фундаментальні: підбити підсумки, що ми встигли зробити за половину терміну Володимира Олександровича і майже половину нашого терміну, і намітити, що ми далі робимо, по яким реформам ми далі прискорюємося, по яким ще спілкуємося з людьми, на чому ми робимо акцент, як інтегруються в загальну нашу стратегічну програму такі речі, як програма дій уряду, яка вже готова і уряд готовий її надати, як той план, який був представлений президентом в Сполучених Штатах, дуже амбітний".

Також він повідомив, що на цей захід запросили не тільки Зеленського, але і представників його офісу, уряд в повному складі, а також представників силових відомств, генпрокурора і голови СБУ для того, "щоб ми обов'язково підняли питання справедливості, які турбують людей".

Але все це зовсім не пояснює, чому закортіло збирати фракцію "слуг народу" на триденне "дресирування" саме зараз. Багато джерел стверджують, що каталізатором подій стала зухвала поведінка спікера Дмитра Разумкова, який відправив президентський законопроєкт про олігархів до Венеціанської комісії, а після прийняття цього закону відверто над ним глумиться. Тому однією з головних тем обговорення в Трускавці буде комплекс кадрових питань.

Йтиметься не лише про відставку Разумкова. "Точно знаю, що саме в Трускавці будуть обговорені ротації в міністерствах, які можуть статися", — повідомила в ефірі телеканалу "Україна 24" член фракції "слуг народу" Олена Мошенець. Вона ж в ефірі "24 каналу" розповіла, що з боку Зеленського "буде дуже серйозна розмова" не тільки про міністрів, а й про керівників деяких парламентських комітетів, та й взагалі про всіх "слуг народу" в цілому. "Президент повинен дати турбопендель для того, щоб рухалися набагато швидше і щоб власні амбіції не заважали спільній справі", — заявила вона.

Що стосується кадрових перестановок в уряді, то розмови про них йдуть давно. Однак після демаршу Разумкова акцент змістився з ефективності міністрів на їх особисту відданість Зеленському.

Що стосується нового спікера, то на цю роль розглядаються кілька кандидатів. Хоча, знову ж таки, буде домінувати мотив особистої відданості президенту. А з цієї з точки зору нинішній перший віцеспікер Руслан Стефанчук — поза конкуренцією.

Telegram-канали, близькі до Банкової, запевняють, що разом з Разумковим можуть втратити свої посади і двоє-троє близьких до нього голів парламентських комітетів. Нібито це повинно послужити уроком всім іншим членам фракції.

Втім, можна очікувати, що керівництво партії пред'явить своїм депутатам і інші аргументи — як "батоги" (не дарма ж там будуть силовики), так і "пряники". Тут доречно навести свідчення Антона Полякова з групи "За майбутнє" 23 вересня. "Прямо зараз, після голосування законопроєкту по деолігархізації, кількості кешу, переданого в чоловічих і жіночих туалетах парламенту, вистачило б на річний бюджет невеликого обласного центру." Боротьба "з олігархами, вона така, дорога", — повідомив він у своєму Telegram-каналі після того, як сам проголосував за цей закон. Коротше кажучи, якщо попереду — ціла серія голосувань по важливих кадрових питаннях, то депутати повинні отримати весь комплекс аргументів, який простимулює їх проголосувати потрібним чином.

Все це, звичайно, може дати деякий тактичний результат. Але не вирішує стратегічних проблем, які стоять перед Зе-командою. Зараз всі рішення, які готуються, полягають у зміні персоналій (крім відставок в парламенті і уряді обговорюється ще і заміна деяких голів ОДА). Однак про зміну або хоча б корекцію політики взагалі мова не йде. Це означає, що існуючі проблеми будуть заганятися вглиб.

Як конкретний приклад можна навести той же закон про олігархів. Ну да, знімуть Разумкова, але проблема з неконституційністю цього закону нікуди не дінеться. І перспектива отримати в грудні негативні висновки Венеціанської комісії теж не розсмокчеться.

Об'єктивно кажучи, якщо б "слуги народу" дійсно були справжньою політичною партією, а не філією Банкової, то вони викликали б на килим Зеленського і Разумкова, вислухали аргументи кожного, а потім пред'явили б суспільству зважену і обґрунтовану правову позицію. Замість цього ми бачимо банальне навішування ярликів і гумор нижче плінтуса в стилі "у нас тут не Венеція".

Судячи з того, що Банковій довелося придумати замкнути свою парламентську монобільшість на кілька днів в Трускавці, далеко не всі "слуги народу" в захваті від того шляху, який обрало партійне керівництво. І не факт, що Зеленському допоможе "турбопендель", який чекає від нього Олена Мошенець.

    Реклама на dsnews.ua