• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Позитив тижня. Україна допомагає Швейцарії зробити e-VTOL літак

Крім того: у зоні ООС почали використовувати антидроновий комплекс EDM4S, ударний БПЛА "Грім" пройшов успішні випробування, а Нацполіція отримала шостий вертоліт Airbus H145 D3

Sirius Jet в медичному виконанні
Sirius Jet в медичному виконанні
Реклама на dsnews.ua

Українці спільно зі швейцарцями та італійцями створюють електролітак

Українська компанія АТ "ФЕД" спільно зі швейцарськими Sauber Engineering AG і SIRIUS AVIATION AG розробляє електролітак вертикального зльоту і посадки (e-VTOL), що не вимагає дорогої і складної інфраструктури (аеродромів) і здатний пролетіти до 800 км на одному заряді. Як повідомляє Defense Express, інтегратором проєкту з української сторони виступає компанія АТ "ФЕД", у проєкті також беруть участь компанії "Мотор Січ" і ДП "Антонов". Українські компанії виробляють НДДКР, двигуни і деякі компоненти. Водночас виробництво фюзеляжів, інтегрування компонентів у великі вузли планується розмістити в італійському промисловому консорціумі Leonardo SpA. Остаточне складання і випробування літака Sirius Jet проходитиме в Швейцарії. Дизайном інтер'єру вже займається BMW.

В АТ "ФЕД" зазначають, що унікальність їх літального апарата у поєднанні переваг вертольота і літака. За типом повітряних суден це конвертоплан, але, на відміну від подібних літальних апаратів, двигуни розміщені в крилі. Конструктори компанії заявляють, що конвертоплан літатиме зі швидкістю 310 км/год, перевозитиме до п'яти пасажирів або до 500 кг вантажів.

e-VTOL літак
Під час зустрічі зі швейцарськими колегами. На столі можна побачити мініатюрний макет нового e-VTOL літака / Defense Express

Літак представлений у двох версіях — на літій-іонних акумуляторах, які забезпечать радіус польоту в 240 км, і водневих паливних елементах, що збільшують радіус дії до 800 км і швидкість до 500 км/год.

Sirius Jet оснастять 24 електропривідними канальними вентиляторами, які забезпечать високу тягову ефективність, він матиме унікальний аеродинамічний профіль та трьохсекційне крило, герметичну кабіну, просторий салон і велике лобове скло, що дозволяє пілоту і пасажирам мати широкий огляд. Корпус буде виконаний зі спеціальних композитних матеріалів.

Електролітак передбачає чотири сценарії використання: повітряне таксі, аеромедична евакуація, перевезення вантажів до 500 кг і персональний повітряний літальний апарат (бізнес-джет).

Реклама на dsnews.ua

Зараз було проведено ряд випробувань моделі літака в аеродинамічній трубі компаній "Антонов" і Sauber Engineering AG. Були підтверджені технічні характеристики його унікального аеродинамічного профілю, закінцівок крила, які забезпечують низький лобовий опір і високошвидкісний політ. Нині літак-демонстратор перебуває у виробництві, почалося тестування окремих систем і пройшли успішні випробування двигунів. Перший політ намічений на другий-третій квартал 2022 р., комерційна експлуатація намічена до 2025 р.

Український дрон-камікадзе "Грім" пройшов льотні випробування

Український дрон-камікадзе "Грім" у польоті
Український дрон-камікадзе "Грім" у польоті/АрміяInform

Дрон розробки Науково-виробничого підприємства позиціонується як засіб високоточного ураження цілей. Особливістю застосування даного комплексу є можливість ураження цілей на закритих позиціях і використання різних типів бойових частин.

Як інформує "Мілітарний", для збільшення тривалості і дальності польоту до складу комплексу входить мультикоптер. Він призначений для транспортування повітрям і вертикального запуску баражуючого боєприпасу. За його допомогою дрон-камікадзе "Грім" можна підняти на висоту 500–700 м. Після запуску баражуючого боєприпасу мультикоптер здійснює ретрансляцію сигналів управління і даних корисного навантаження.

Дрон призначений для ураження особливо важливих цілей у радіусі 30 км, у тому числі радіолокаційних станцій, командних пунктів, складів паливно-мастильних матеріалів, складів боєкомплектів. Його польотний час становить близько 1 години, а крейсерська швидкість 120–140 км на годину. Управління безпілотником здійснює оператор за допомогою планшета, він і вибирає ціль для ураження.

"Грім" може використовувати широкий спектр бойових частин (осколково-фугасні, термобаричні, запальні, кумулятивні) для ураження особливо важливих цілей і об'єктів критичної інфраструктури, у т. ч. РЛС, комплексів РЕБ, елементів систем зв'язку і управління, складів боєприпасів та ПММ тощо.

Нагадаємо також, що в Україні вже вибрано місце для будівництва заводу ударних БПЛА Bayraktar, але воно поки що не розголошується в цілях безпеки.

В Україну прибув шостий вертоліт Airbus H145 D3 для Нацполіції

Вертоліт Airbus H145 D3
Вертоліт Airbus H145 D3/facebook.com/oleksiy.trenin

Всього за підписаним у 2018 р. контрактом МВС України має отримати 10 машин цієї моделі. Згідно з планом усі замовлені вертольоти Н145 повинні бути поставлені до кінця 2021 р.

Н145 D3 з бортовим номером 05 "синій" прибув в Україну 21 липня цього року. Третя і четверта машини новітньої версії D3, вперше представленої на Heli-Expo 2019, прилетіли в другій половині червня 2021 р. з невеликим розривом у часі. У свою чергу, перший і другий Н145 в більш ранній версії D2 (проте з можливістю доведення до більш сучасної) прибули до нашої країни майже рік тому.

Наші військові почали використовувати антидроновий комплекс ЕDМ4S

Антидроновий комплекс ЕDМ4S
Антидроновий комплекс ЕDМ4S/скриншот ТСН

У зоні Операції об'єднаних сил військові Україні почали використовувати комплекс протидії дронам EDM4S. Про це йшлося в сюжеті Телевізійної служби новин.

EDM4S литовського виробництва призначений для протидії дистанційним пілотованим авіаційним системам. Це досягається шляхом перехоплення контролю. Система повністю переносна. Усі модулі інтегровані в переносну систему, яка використовується шляхом активації протидронової рушниці.

Як уточнює "Мілітарний", в Україні також розробляються такі системи. Так, 2019-го відбулася презентація продукції компанії "Квертус". Було продемонстровано два зразки — переносний і стаціонарний комплекси для подавлення безпілотних літальних апаратів. Заявлено, що переносний український комплекс ANTIDRONE-M здатний подавляти роботу БПЛА на відстанях від 200 до 1500 м.

ЗСУ провели тренування "Точки-У" поблизу окупованого Криму

Тренування "Точки-У"
Тренування "Точки-У"/defence-ua.com

Біля окупованого Криму розрахунки тактичних ракетних комплексів "Точка-У" України вчилися наносити удари по ворожому десанту. Як повідомляють в командуванні ООС, тренування з нанесення умовних ракетних ударів проходили на одному з полігонів бойової підготовки на Херсонщині в умовах, максимально наближених до бойових.

За словами командувача Об'єднаних сил ЗС України генерал-лейтенанта Сергія Наєва, під час тактико-спеціальних навчань розрахунки "Точка-У" продемонстрували вмілі дії по підготовці вихідних даних для ракетної стрільби, переведення комплексів з похідного положення в бойове, а також перевантаження ракети з транспортно-заряджаючої машини на пускову установку.

Крім того, бойові розрахунки ракетного підрозділу відпрацювали дії в умовах радіаційного та хімічного зараження місцевості, а також з відбиття нападу диверсійно-розвідувальних груп умовного противника.

    Реклама на dsnews.ua