• USD 27.4
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Зеленський знову втратив Кривий Ріг. Хто кого зрадив?

Рідним містом Володимира Зеленського знову керує Юрій Вілкул. А найбільші шанси стати новим мером отримав його син Олександр Вілкул — віцепрем'єр часів Януковича

Реклама на dsnews.ua

Після загибелі мера Кривого Рогу Костянтина Павлова місто 10 днів жило в очікуванні, до кого тепер перейде влада. Інтрига закінчилася 25 серпня на сесії міськради: влада залишилася в руках родини Вілкулів. Член фракції "Слуга народу" Олександр Котляр склав із себе повноваження секретаря міськради. Шляхом таємного голосування новим секретарем міськради обрано голову фракції Блоку Вілкула "Українська перспектива" Юрія Вілкула

Саме він буде виконувати обов'язки міського голови до позачергових виборів мера, які ще не призначені. Найближчий термін, коли вони можуть відбутися, — 27 березня 2022 р. Юрій Вілкул у них брати участь не буде, його завдання — забезпечити перемогу своєму синові, лідеру партії Блок Вілкула "Українська перспектива" Олександру Вілкулу.

Апетити Олександра Вілкула

Саме Вілкул-молодший має найбільші шанси стати новим мером. Тому не зайве нагадати основні віхи його біографії. Як і його батько, він уродженець Кривого Рогу. Зробив кар'єру на підприємствах Ріната Ахметова, в 2004-2006 рр. був генеральним директором Центрального і Північного гірничо-збагачувальних комбінатів. З листопада 2005-го очолював Криворізьку міську організацію Партії регіонів, у 2006-2010 рр. був народним депутатом від ПР. Після перемоги Януковича очолив Дніпропетровську облдержадміністрацію, з грудня 2012-го до перемоги Революції гідності був віцепрем'єром. З листопада 2014-го по серпень 2019-го був народним депутатом від "Опозиційного блоку", очолював "ахметовське крило" цієї партії.

На позачергових парламентських виборах у липні 2019-го Олександр Вілкул був у першій п'ятірці "Опоблока", однак ця партія набрала лише 3% і не пройшла в парламент. Після цієї невдачі Вілкул-молодший відійшов від Ахметова і його політпроєктів і вирішив самостійно шукати щастя на місцевих виборах. Створений ним Блок Вілкула "Українська перспектива" отримав четверте місце в Дніпропетровській облраді (16 з 120 депутатів), шосте місце в Дніпровській міськраді (п'ять з 64 депутатів) і перше місце в Криворізькій міськраді (19 з 54 депутатів).

Саме в Кривому Розі вплив сім'ї Вілкул найбільш серйозний. Більш серйозний, ніж вплив "Кварталу 95". І зараз для Вілкула-молодшого відкрилося вікно можливостей, яким він постарається скористатися за максимом. Це вікно можливостей забезпечує йому його батько.

Повернення Юрія Вілкула

Реклама на dsnews.ua

Юрій Вілкул був мером Кривого Рогу більше десяти років — з листопада 2010-го по грудень 2020-го. Повинен був зайняти цю посаду ще на п'ять років: саме він лідирував у першому турі виборів міського голови 25 жовтня 2020 р., набравши 44,96%. Його головний суперник, висуванець партії "Слуга народу" Дмитро Шевчик, отримав набагато менше — 25,94%, тому перемога Вілкула в другому турі вважалася гарантованою.

Правда, у нього були проблеми зі здоров'ям (3 листопада йому виповнився 71 рік). А ще Банкова дуже хотіла, щоб у рідному місті президента мером став "слуга народу". 13 листопада Вілкул був госпіталізований, а 17 листопада записав відео, в якому оголосив, що знімає свою кандидатуру. Це означало, що суперником Шевчика в другому турі став висуванець ОПЗЖ Костянтин Павлов, який в першому турі посів третє місце з результатом 9,15%.

Банкова дуже сподівалася на перемогу Шевчика, але вибори виграв Павлов — просто тому, що його підтримав Вілкул. "З ним ми працювали 10 років в одній команді, — підкреслював він. — А наш блок "Українська перспектива", мої знання і досвід завжди будуть підтримкою Костянтину Павлову в міській раді". У другому турі 6 грудня Павлов отримав 56,96%, а Шевчик — 40,49%.

Отже, хоча Вілкул позбувся поста мера, але передав його людині зі своєї команди. Формально вони належали до різних партій, але команда на міському рівні у них була одна — родина Вілкулів. І головним у цій родині був саме син, а не батько. Місцевий блогер Олексій Таймурзін зазначає: "Олександр Вілкул мав настільки сильний вплив і повагу прямо до страху у Павлова, що в будинку у останнього, на місці, де повинен висіти портрет президента, була фотографія ексгубернатора і ексвіцепрем'єра часів Януковича" .

Відзначимо, що і в облраді, і в міськрадах Дніпра і Кривого Рогу ОПЗЖ і Блок Вілкула виступають як природні союзники. Але саме в Кривому Розі ці дві партії сумарно володіють більшістю в міськраді: у Блока Вілкула — 19 мандатів, у ОПЗЖ — дев'ять, у сумі — 28, а всього в міськраді 54 депутати. Партія "Слуга народу" має 16 депутатів, "Сила людей" і "Європейська солідарність" — по п'ять.

Таким чином, Блок Вілкула та ОПЗЖ, маючи свого мера Павлова, могли б взагалі обійтися без "слуг народу". Однак Банкова застосувала всі свої важелі впливу, щоб витребувати для президентської партії крісло секретаря міськради. І домоглася свого — це крісло отримав "слуга народу" Олександр Котляр. Утім, це був скоріше втішний приз, щоб Банкова могла демонструвати політичний вплив президентської партії в рідному місті Зеленського.

15 серпня Костянтин Павлов був знайдений застреленим у своєму заміському будинку. Telegram-канал "Чорти Кривого Рогу" опублікував відео, яке підтверджує версію самогубства.

А вже 18 серпня депутат міськради від партії "Сила людей" Наталія Шишка виступила з передбаченням: "На найближчій сесії міськради промерська більшість може переобрати секретаря міськради Котляра та замість нього обрати секретарем депутата Юрія Вілкула, який і буде керувати містом до позачергових виборів. Адже одна справа — номінально поділитися владою зі "слугами", зовсім інша — реально пустити їх в свої владні засіки".

Саме це і сталося 25 серпня. Тобто це не було несподіванкою ні для городян, ні для політиків, які пильно стежили за ситуацією в Кривому Розі, включаючи Офіс президента і керівництво партії "Слуга народу".

25 серпня Котляр заявив на позачерговій сесії міськради: "Починаючи з 16 серпня я неодноразово чув від різних людей, що я є першою особою, зацікавленою в тій сумній події, яка відбулася в нашому місті ... Я прийняв дуже важке для себе рішення — відмовитися від своєї посади. Тому що якщо я залишуся, то я буду весь час відчувати криваві слова за своєю спиною".

Його прохання підтримали 33 депутати — всі члени фракцій Блоку Вілкула, ОПЗЖ і "Європейської солідарності". Ці ж депутати прийняли участь у таємному голосуванні за обрання новим секретарем міськради Юрія Вілкула. В урні опинилися 32 бюлетеня, всі — за Вілкула.

Тут не можна не відзначити роль "Європейської солідарності". Її депутати допомогли Блоку Вілкула та ОПЗЖ реалізувати повернення Вілкула-старшого. І цей дивний союз може зіграти проти партії на наступних виборах.

Версії "зради Котляра"

Уже після того, як все закінчилося, на події відреагував голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко. Він заявив, що Котляр "зрадив принципи" партії і президента. Голова Криворізької міської організації "слуг народу", народний депутат Юрій Корявченков (відомий як Юзик з "Кварталу 95") додав, що рішення Котляра не було обумовлено ні з фракцією "слуг народу" в міськраді, ні з міською парторганізацією.

Звичайно, версія про те, що Котляр прийняв рішення самостійно, має право на існування. Людину могли купити, а могли і залякати, після загадкової загибелі мера нічого виключати не можна.

Однак у місті є й інші версії. За однією з них, родина Вілкулів домовилася з Корявченковим і главою фракції "слуг народу" в міськраді Олександром Фастовцем. "Криворізькі "зелені" в черговий раз показали свою ласу на гроші сутність і продали місце секретаря "сімейці". Ні для кого не секрет, що основні рішення у "зелених" у місті приймаються саме в міській партійній організації, якою керує нардеп Юзик. А напрямки для роздумів шепоче йому на вушко Олександр Фастовець", — припускає Олексій Таймурзін.

Інша версія припускає, що домовленості з Вілкулами були досягнуті не на рівні Юзика, а на рівні Банкової. Мовляв, перевірити все одно нічого не можна, адже пересічні члени фракції не були задіяні; завчену роль довелося виконувати тільки одній людині — Котляру, який подав у відставку.

Проте, головне все ж не в версіях минулого, а в перспективах майбутнього. У будь-якому випадку виграти позачергові вибори мера в Кривому Розі "слугам народу" тепер буде набагато складніше, ніж якби в. о. мера був їх представник. До того ж у президентській партії немає розкрученого кандидата. А ось Олександру Вілкулу розкручувати себе не треба. Він уже цілком може відчувати себе господарем міста.

    Реклама на dsnews.ua