• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Преднормандский розігрів. Як Київ і Москва протестували переговорні "червоні лінії"

Виявляється, зустріч лідерів "нормандської четвірки" повинна була відбутися в Парижі 16 вересня, але в Кремлі в останній момент відмовилися від цієї заздалегідь обумовленої дати
Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" - головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Київський розігрів переговорних позицій

Що відбувся в минулий уїкенд грандіозний обмін полонених Росією українських моряків і політв'язнів Кремля на утримуваних Україною осіб, особливо цікавих Москві, окрилив дійсно багатьох. Тому не було нічого дивного, що команда Володимира Зеленського вирішила розвинути успіх хоча б в риторичній і піар-складової. При цьому одночасно зроблена спроба позначити публічні рамки своїх переговорних позицій з Путіним напередодні очікуваного саміту "нормандської четвірки" і протестувати по реакціях українського суспільства різні "червоні лінії". Благо відповідна информплощадка для цього у вигляді щорічного форуму YES олігархом Віктором Пінчуком була підготовлена заздалегідь.

Кульмінацією цього процесу стала п'ятниця, 13 вересня, коли представляє Україну у підготовці зустрічі лідерів країн в нормандському форматі глава МЗС Вадим Пристайко запропонував в кулуарах пінчуківського форуму провести найближчі місцеві вибори на всій території країни з окупованими територіями Донбасу включно. Додавши, що подібне було в "формулу Штайнмайера", яку, мовляв, ще в 2016 р. погодив тодішній президент Петро Порошенко, і її потрібно неодмінно виконувати.

"У ній (у "формулі Штайнмайера". - Авт.) немає нічого цікавого або такого, щоб звинувачували у "зраді" або "погоди", - спробував було передбачити хвилю громадського обурення Пристайко, проте критичні стріли реально посипалися з усіх боків, тому з цієї "червоної лінії" було вирішено на Банковій поспішно відступити. Зеленський тут же заявив: "Спочатку - обмін людей, потім розведення військ, спочатку в Золотом і Петровському, потім по всій лінії - це 400 км, а тільки потім можна говорити про вибори на окупованих територіях". Причому він зазначив, що до переговорів у нормандському форматі, будь-які розмови про вибори на Донбасі є суто теоретичними.

І вже пізніше в телеефірі виправдовувався сам Пристайко. "Якщо ми зможемо зробити до 2020 року, щоб окупант пішов з нашої землі, це і буде той ідеал, про який я сьогодні говорив", - зазначив глава МЗС про обов'язкове умови деокупації для виборів в ОРДЛО, щоб його, мовляв, правильно зрозуміли. І вже не стримувався, щоб не поділитися з широкою телеаудиторією важливою інсайдерською інформацією - виявляється, зустріч лідерів "нормандської четвірки" повинна була відбутися в Парижі 16 вересня, але в Кремлі в останній момент відмовилися від цієї заздалегідь обговореної дати.

Тим часом у Москві

Реклама на dsnews.ua

До речі, в п'ятницю, 13-го, раптом розговорився з приводу нормандського формату помічник Путіна з міжнародних справ Ушаков. Саме той 72-річний екс-посол Росії в США, який, спираючись на свої багаті дипломатичні зв'язки (з командою Зеленського включно) є внутрішньокремлівським конкурентом іншого путінського помічника Суркова - неформального, але фактичного куратора ОРДЛО. Так ось, за оцінками Ушакова, якщо підготовча робота буде успішною, то саміт "нормандської четвірки" можливий в жовтні, проте рішення по даті буде залежати від досягнення попередніх домовленостей на рівні помічників голів держав.

"Ми хочемо, щоб вже була залізна домовленість, яка сприяла тому, що потім будуть реальні кроки по врегулюванню кризи зроблені", - окреслив він поточне офіційне бачення переговорів Кремлем, додавши туди окреме бажання Москви "напередодні саміту зафіксувати письмово в рамках Контактної групи так звану "формулу Штайнмайера". Тобто в гру в доброго і злого поліцейських Ушаков артикулював Києву, "як буде по-хорошому".

А "як буде по-поганому", до цієї думки свого патрона Суркова озвучив ватажок російської окупаційної адміністрації в ОРДО Пушилин. Він, між іншим, на минулому тижні перебував саме в Москві і оголосив, що "ідеальним варіантом" було б входження окупованих районів Донеччини та Луганщини до складу Росії на правах федерального округу. Само собою, публічно МЗС РФ вустами лаврівського рупора Захарової відразу ж від пушилинских (читай, сурковских) слів дистанціювалося: "Росія, мені здається, не повинна оцінювати всі заяви, які робляться, а вони робляться щодня, враховуючи гостроту питання. Ми виходимо з примату мінських домовленостей, а там все зафіксовано".

Втім, малювання Захарової цієї горезвісної "червоної лінії" зроблено як мінімум для трьох цілей. По-перше, щоб не дратувати зайвий раз весь колективний Захід замашками на чергову офіційну анексію чужих територій. По-друге, Москва завжди позиціонувала "влади ЛДНР" не в якості своїх маріонеток, а як щось самостійне і суб'єктне", тому ключовою кремлівської стратегією завжди були, є і будуть прямі переговори української влади з ватажками "народних республік". Нарешті, по-третє, Росія і справді ніколи не бажала навіть натякати на реальне приєднання зруйнованого нею ж під час окупації українського Донбасу, що вимагає до того ж для свого відновлення колосальних коштів.

На КПВВ - аншлаг і ще аншлаг

Поки у верхах вирішують долі ОРДЛО, в низах, тобто безпосередньо на окупованій території, продовжують якось виживати. Пов'язано це з нинішнім українсько-російським переговорним процесом або просто співпало, але як раз на цьому тижні значно збільшилися черги на всіх пунктах пропуску на лінії розмежування. А охоплених аншлагами КПВВ, як відомо, всього нічого: у Донецькій області - чотири ("Гнутово", "Майорське", "Маріїнка" і "Новотроїцьке") і в Луганській - лише один і той в Станиці Луганській, до якої прикута підвищена увага згідно з чинним там розведенням сторін і майбутнім ремонтом тамтешнього мосту через Сіверський Донець.

З найбільшими проблемами тут, як завжди, стикаються пенсіонери: їм потрібно в середньому півдня, щоб дістатися до найближчого відділення банку на контрольованій Україною території і зняти свою пенсію, а потім стільки ж часу йде на зворотну дорогу додому в окупацію. Безумовно, в дні виплати пенсій та соціальних допомог черзі на блокпостах збільшуються в рази, тому багато "пенсійні туристи" змушені залишатися на нічліг або у своїх родичів і знайомих, або в спеціально здаються на ніч кімнатах. Одним словом, велика морока і нервування, портящая і так підірване у багатьох здоров'я.

Тому не дивно, що все менше тих з "внутрішньо переміщених осіб" (ВПЛ), хто справді зважився переїхати на неоккупированные території, збираються повертатися назад в ОРДЛО. Як показало соцопитування, проведеного Міжнародним фондом виборчих систем (IFES) серед понад 2 тис. ВПЛ, 27% респондентів згодні залишитися жити на новому місці при будь-якому розкладі, а ще 15% - скоріше згодні. І кількість таких "неповерненців" серед переселенців з Донбасу зросла за останній рік на 10%.

    Реклама на dsnews.ua