• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Прирівняти Януковича до Порошенка. Навіщо в ГБР згадали про розвал армії при "легітимного"

Віктору Януковичу можуть дати ще один термін і знову за державну зраду. Якщо, звичайно, підозра йому - не піар-хід влади
Fototelegraf
Fototelegraf
Реклама на dsnews.ua

Слідчі Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань (ДБР) оголосили про підозру колишнього президента Віктора Януковича, екс-міністрам оборони Дмитру Саламатіну і Павлу Лебедєву у державній зраді на користь Росії. За версією слідства, підозрювані в період 2012-2014 рр. здійснювали цілеспрямоване зниження обороноздатності України за допомогою так званого реформування ЗСУ. Це "реформування" полягало у скороченні чисельності, розформування (переформування) окремих військових з'єднань, військових частин і підрозділів, зміна їх місця дислокації. Такі дії здійснювалися, зокрема на території Криму, що в подальшому призвело до анексії півострова. У разі доведення вини підозрюваним загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна. Нагадаємо: всі троє давно покинули межі нашої країни і знаходяться на території країни-агресора.

Адвокат Януковича Віталій Сердюк тут же звинуватив ДБР у брехні та провокації з метою "перебити інформаційну хвилю негативу на адресу відомства" через закриття ними низки справ проти п'ятого президента України Петра Порошенка. Перевести стрілки зі свого клієнта на Порошенка - традиційна тактика захисту Януковича. Вона застосовувалася під час суду над ним, але не спрацювала - 24 січня 2019 р. побіжний екс-президент був визнаний винним у державній зраді, пособництві у веденні агресивної війни і засуджений до 13 років позбавлення волі. Вирок був винесений заочно. Не відмовилися від своєї тактики захисники "легітимного" і після зміни влади в країні.

Так, 15 червня Порошенка в якості свідка допитали у Київському апеляційному суді по справі про держзраду Януковича (він звинувачується в сприянні агресії Росії проти України та захопленню Криму в 2014 р.). Під час допиту захисники що знаходиться в РФ екс-президента закидали свідка питаннями, більшість яких не відносилося саме до цієї справи. І ось з підозрою Януковичу досить несподіваний хід ДБР, яке, як здається, останній рік займається тільки справами Порошенко. З чого раптом?

Версія Сердюка не витримує критики, оскільки, крім трьох закритих справ, зважаючи на відсутність складу злочину п'ятий президент фігурує ще в 24-х. У тому числі і про державну зраду. А 1 липня Печерський суд на своєму засіданні буде обирати йому запобіжний захід у справі про призначення Сергія Семочко в 2018 р. заступником глави Служби зовнішньої розвідки. Так що влада не зняла з порядку денного питання політичних переслідувань Петра Порошенка. Тому, швидше за все, чергова підозра Януковичу є спробою ДБР (точніше, тих, хто має на нього вплив) показати суспільству, що цей орган займається не тільки попередником Володимира Зеленського. І, таким чином, відвести від Держбюро підозри у вибірковому правосудді та політичних репресіях.

Не знаємо, чи є у слідчих переконливі докази цілеспрямованого зниження обороноздатності країни Януковичем та двома його міністрами оборони на користь Росії, однак можна припустити, що його адвокати зроблять все, щоб втягнути в цю справу і інших міністрів оборони. Адже розвал української армії в тій чи іншій мірі тривав багато років. І припинилася тільки в 2014-м. Простіше кажучи, захисту у Януковича є можливість затягувати справу в суді, викликаючи на допити всіх колишніх міністрів оборони, президентів, прем'єрів і т. д.

Треба також зазначити, що справи про державну зраду - досить перспективна річ швидше в плані політичної технології, ніж судового вироку. За цією статтею при великому бажанні і заради піару можна тягати на допити і суди всіх українських президентів. Леоніда Кравчука - за підписання 14 січня 1994 р. тристоронньої заяви президентів України, Росії і США, поклав початок повного ядерного роззброєння нашої країни.

Леоніда Кучму - за підписання 5 грудня 1994 р. фактично декларативного Будапештського меморандуму, який був порушений Москвою ще до анексії Криму, під час кризи навколо острова Тузла в кінці 2003-го. Або за підписання 19 вересня 2003 року угоди про формування Єдиного економічного простору (ЄЕП) з Росією, Білоруссю і Казахстаном.

Реклама на dsnews.ua

З Віктором Ющенком складніше, з Москвою відносини у нього були напружені. Але, судячи з абсурдності справ, в яких фігурує Порошенко, під "держзраду" можуть підвести, наприклад, обмін візитами Ющенка і Путіна в 2005-м. Ікони Віктор Андрійович господареві Кремля показував? Показував.

Якщо ж серйозно, то справи про державну зраду колишніх або нинішніх керівників країни - тема дуже тонка, щоб використовувати її для піару. Якщо за засудження Януковича в суспільстві був умовний консенсус, на формування якого вплинули події Революції гідності, анексія Криму і війна на Донбасі, то з приводу Порошенко такого консенсусу немає і не буде. І спроби прирівняти його до Януковича, навіть заради піару, виглядають абсолютно безглуздо.

    Реклама на dsnews.ua