• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

Путін та ядерна бомба. Чого чекати Україні від нового витка ескалації

Кремль знову, як восени 2022 року, загрожує застосувати на полі бою тактичну ядерну зброю. Чи можемо ми сподіватися на захист?

Реклама на dsnews.ua

Кремль уже без червоних ліній

Путін вирішив налякати Захід застосуванням проти України нестратегічної ядерної зброї. Заступник Путіна Медведєв пригрозив ще й ударами по Вашингтону, Парижу та Лондону. Це означає, що Кремль вже не має червоних ліній.

Вранці в понеділок, 6 травня, генштаб ЗС РФ оголосив, що за дорученням Путіна розпочато підготовку до проведення найближчим часом навчань із ракетними з'єднаннями Південного військового округу із залученням авіації та флоту. Під час навчань буде здійснено практичне відпрацювання питань підготовки та бойового застосування нестратегічної ядерної зброї "для реагування та з метою безумовного забезпечення територіальної цілісності та суверенітету російської держави у відповідь на провокаційні заяви та загрози окремих західних офіційних осіб на адресу РФ".

Які "окремі особи" маються на увазі, здогадатися неважко. Це, звісно ж, президент Франції Еммануель Макрон, який уже понад два місяці публічно просуває ідею відправлення в Україну західних військ. 2 травня британський журнал The Economist опублікував інтерв'ю з Макроном, де той ще раз підтвердив цю можливість. "Якби росіяни прорвали лінію фронту, якби надійшло прохання України — чого сьогодні немає, — ми мали б законно поставити собі це питання", — наголосив він.

Безперечно, Путіна розлютив також і міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон. В інтерв'ю Reuters 2 травня під час візиту до Києва Кемерон заявив, що Україна має право використовувати зброю, надану Лондоном, для завдання ударів по цілях усередині Росії.

Заступник Путіна на посаді голови ради безпеки РФ Медведєв веде журнал обліку подібних заяв західних офіційних осіб. Він підрахував, що число західної політичної еліти, яка закликає до відправлення своїх військ в Україну, розширюється: "Тепер у ньому представники Конгресу США, французьке та британське керівництво, окремі божевільні з Прибалтики та Польщі. Вони ж закликають активно застосовувати свою ракетну зброю, поставлену ними бандерівцям, на всій території Росії".

Він пригрозив, що відправка їхніх військ на територію України спричинить прямий вступ їхніх країн у війну і що Росії на це "доведеться відповідати", причому не на території України, а на території цих країн. "У цьому разі нікому з них не сховатися ані на Капітолійському пагорбі, ані в Єлисейському палаці, ані на Даунінг стріт-10. Настане світова катастрофа, — пообіцяв він. — І саме тому сьогодні генштаб розпочав підготовку до навчань, включаючи заходи щодо практичного відпрацювання питань підготовки та застосування нестратегічної ядерної зброї".

Реклама на dsnews.ua

До чого Захід має бути готовим

Втім, анонсовані удари по Вашингтону, Парижу та Лондону — це лише хвора фантазія Медведєва. Розпочати війну проти трьох ядерних держав — це не підвищення ставок, а кінець гри, game over. Але застосування Росією тактичної ядерної зброї проти України — це те, до чого реально має бути готовий Захід.

Два місяці тому головний кореспондент CNN Джим Шутто розповів, що у другій половині 2022 року США почали "ретельно готуватися" до того, що Росія потенційно може завдати удару по Україні із застосуванням тактичної ядерної зброї. Протягом цього періоду з кінця літа до осені 2022 року Рада національної безпеки США скликала серію засідань, щоб розробити плани дій на випадок надзвичайних ситуацій "у разі появи дуже чітких ознак того, що вони збираються атакувати із застосуванням ядерної зброї", — процитував Шутто високопоставленого представника Білого дому. За словами цього чиновника, "один із сценаріїв, у яких вони розглядають можливість застосування ядерної зброї, [включає] такі речі, як загрози існуванню російської держави, прямі загрози російській території". За такої оцінки Росія могла б розглядати тактичний ядерний удар як засіб стримування подальших втрат українських територій, що контролюються Росією, а також будь-якого потенційного нападу на саму Росію, пояснив Шутто.

Як повідомив йому той самий чиновник із адміністрації Джо Байдена, західні спецслужби отримали інформацію про те, що між російськими чиновниками ведуться переговори, в яких відкрито обговорюється ядерний удар. Щоправда, США не мали розвідданих, які вказують на те, що Росія робить кроки з мобілізації своїх ядерних сил для проведення такої атаки. Однак, на відміну від стратегічної ядерної зброї, здатної знищувати цілі міста, тактична ядерна зброя досить мала, щоб її можна було переміщати непомітно, і її можна запустити із звичайних систем, вже розгорнутих на українському полі бою.

Президент Джо Байден відправив директора ЦРУ Білла Бернса поговорити з головою російської служби зовнішньої розвідки Сергієм Наришкіним у Туреччині, щоб повідомити про стурбованість США щодо можливого ядерного удару. США також тісно співпрацювали із своїми союзниками як для розробки планів дій у разі російської ядерної атаки, так і для передачі попереджень російській стороні про наслідки такого удару.

Крім того, США прагнули заручитися допомогою країн, які не є їх союзниками, зокрема Китаю та Індії, щоб відмовити Росію від такого нападу. Публічні заяви китайського лідера Сі Цзіньпіна та прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді допомогли запобігти кризі. Свою розповідь Шутто завершив словами високопоставленого американського чиновника: "Цілком можливо, що ми можемо зіткнутися з ризиком цього знову в наступні місяці".

Саме це ми й бачимо зараз. Як заявив російський генштаб, навчання проводитимуть "ракетні з'єднання Південного військового округу". До цього округу Путін приєднав Крим, Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області. Генштаб РФ говорить про можливість бойового застосування нестратегічної ядерної зброї "з метою безумовного забезпечення територіальної цілісності" РФ. Тобто, у разі українського наступу, Росія загрожує застосувати тактичну ядерну зброю на полі бою.

Також є загроза столиці України. Тактичну ядерну зброю можуть застосовувати ракетні комплекси "Іскандер", які було розміщено у Білорусі минулого року. У січні Лукашенко підтвердив, що тоді Білорусь отримала від Росії тактичні ядерні ракети до комплексів "Іскандер".

"Стратегічна невизначеність"

Важливо те, що США разом із союзниками по НАТО почали готуватися до подібних сценаріїв ще півтора роки тому. Питання в тому, чи наважаться вони стерти червоні лінії, як це вже зробив Путін. Поки що в цьому питанні немає жодної ясності, а лише "стратегічна невизначеність".

Цей спосіб поведінки з Путіним посилено популяризує Макрон, починаючи з 26 лютого, коли він зібрав у Парижі понад 20 президентів та глав урядів на конференцію, щоб обговорити свою ідею про відправку в Україну західних військ. "Як я вже сказав, я нічого не виключаю, тому що перед нами той, хто нічого не виключає", — заявив Макрон в інтерв'ю The Economist. І він знову наголосив, що "стратегічна невизначеність має переконати Путіна в тому, що ми сповнені рішучості і що йому доведеться враховувати нашу рішучість". За його словами, "багато країн заявили, що вони зрозуміли наш підхід, що вони згодні з нашою позицією і що ця позиція хороша".

Прикладом може бути міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Днями під час візиту до США він дав інтерв'ю ВВС World, де пропіарив ідею Макрона. Посилаючись на слова Макрона про те, що він не відкидає відправлення західних військ в Україну, Сікорський заявив, що правильно поставити Путіна в ситуацію, в якій той не впевнений, що Захід зробить. На питання, чи розгляне Польща можливість відправлення своїх військ, він відповів: "Ми не розкриватимемо карти. Ми дозволимо Путіну задуматися, що ми зробимо".

"Стратегічна невизначеність" — це і є стирання червоних ліній. На жаль, на це наважилися не всі західні лідери. У Вашингтоні, Берліні, Римі дотримуються підходу "аби не було ескалації".

Та й той самий Макрон недостатньо послідовний. Він говорить про можливість відправлення західних військ в Україну лише в крайніх ситуаціях — "якщо росіяни прорвуть лінію фронту". А це не що інше, як червона лінія.

Те саме ми бачимо в публікації в італійській газеті La Repubblica, яка 5 травня розповіла про можливе відправлення в Україну 100 тисяч західних військових. За інформацією газети, "НАТО у дуже конфіденційній формі та без офіційних повідомлень встановило як мінімум дві червоні лінії, за якими може бути пряме втручання у конфлікт в Україні". Одна червона лінія — це напад на Київ із боку Білорусі, а друга — військова провокація проти країн Балтії чи Польщі чи військовий удар по Молдові. Тим самим, припускає газета, західні лідери надіслали Путіну "чіткий сигнал: одна справа — глибоко проникнути на східні території [України], інша — завоювати столицю або залучити до війни треті держави".

La Repubblica каже, що НАТО вздовж свого східного кордону — у країнах Балтії, Польщі, Словаччині, Угорщині, Болгарії та Румунії — вже може розраховувати на понад 100 тисяч солдатів у рамках сил реагування (Response Force). За один місяць їх кількість можна подвоїти, а за шість місяців потроїти. "Саме вони будуть покликані втрутитися, починаючи з баз Альянсу, на яких також розміщені винищувачі та озброєння всіх типів, — припускає газета. — Проте будь-яка реакція Заходу відбуватиметься поступово: першим активом, який буде мобілізовано, будуть військово-повітряні сили, тоді як наземні війська являтимуть собою лише останній засіб можливої ескалації".

У найближчі місяці Європа та США братимуть участь у двох виборчих кампаніях, здатних уповільнити ухвалення будь-якого оперативного рішення. Це ідеальні умови для Путіна, який усвідомлює, що він може скористатися відволіканням західної громадської думки – і слабкістю його лідерів – щоб завоювати позиції та загрозливо наблизитись до кордонів Європи. У цьому світлі, пише газета, слова Макрона стають зрозумілішими. "Останніми тижнями він дуже ясно дав зрозуміти, що просить своїх європейських партнерів не виключати жодних варіантів. Чіткий сигнал, поданий ядерною державою. Словесне стримування готове перерости в дії на землі. З тієї ж причини Велика Британія на чолі коаліції, що складається з Польщі, Нідерландів і країн Балтії, наполягає на прямій участі. Коротше кажучи, крок Макрона втілює в життя сценарії надзвичайних ситуацій, які обговорюють лідери НАТО", — вважає La Repubblica.

Але все це, повторимо, готується лише на випадок, якщо Росія перетне одну з двох червоних ліній. Тим часом Кремль загрожує третім варіантом – тактичною ядерною зброєю. Можна, звісно, сподіватися, що "конфіденційне попередження", яке Путін отримав від НАТО, поширюється і на цей випадок також.

"Стратегічна невизначеність" робить невизначеним все, включаючи і червоні лінії, і їх число. За даними La Repubblica, їх "щонайменше дві". А скільки ще може бути — це залишається для Путіна загадкою. А для нас залишається загадкою, чи це зупинить Путіна. І якщо ні — то що Захід зробить потім.

    Реклама на dsnews.ua