• USD 27.6
  • EUR 32.5
  • GBP 36
Спецпроєкти

Заради прибутків Коломойського Центренерго перейшло на російський вугілля, – Bihus.Info

Реклама на dsnews.ua
Пов'язані з олігархом Ігорем Коломойським фірми перепродали державної компанії "Центренерго" щонайменше 1,5 млн тонн вугілля переважно російського походження

Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info, інформує "ДС".

За даними журналістів-розслідувачів, на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів містяться дані про договори на поставку "Центренерго" вугілля від чотирьох українських фірм, які редакція вважає пов'язаними з Коломойським. Це "Синтез Ойл", "Нафта форс", "Рекорд Систем" і "Азонекс". З липня 19-го по квітень 20-го вони продали держкомпанії 1,5 млн тонн вугілля.

До літа 2019-го ці чотири фірми не займалися вугіллям. Але як тільки на державній "Центренерго" змінився менеджмент, той, що Коломойський назвав "зрозумілим", не чужі йому фірми почали імпортувати вугілля і перепродувати держкомпанії.

Автори проаналізували програми їх постачальників. Серед них є реальні власники вугільних кар'єрів в РФ, такі як Іскандер Махмудов (№16 у списку Forbes.ru), Андрій Бокарьов (№56), Костянтин Струков (№50), Михайло Федяєв, (№177), Володимир Грідін (№181). А також вугільний бізнесмен Руслан Ростовцев. Американська редакція Forbes писала, що Ростовцев займається реекспортом вугілля з Донбасу.

Є серед постачальників пулу фірм Коломойського загадковий підприємець Сергій Кучерявенко, який може бути номінальним утримувачем в інтересах представників "Газпрому" або Держдуми. І білоруський олігарх Микола Воробей, який взяв під контроль транзит російського вугілля і якого вважають одним кума Путіна Віктора Медведчука.

А також декілька фірм-ноунеймов, які нічого не добувають, в промислові групи не входять і перепродують вугілля незрозумілого походження. Деякі з них раніше фігурували в журналістських розслідуваннях про постачання вугілля з територій ОРДЛО.

За інформацією видання, сплеск імпорту вугілля з Росії викликав кризу з українським вугіллям. "Центренерго" зменшило закупівлі в державних шахт, вугілля лежав на складах, а шахтарі не отримували зарплат.

Наголошується, що для того, щоб скорочувати імпорт з країни-агресора, "Центренерго" переводило енергоблоки з дефіцитного антрациту на поширений український газовий вугілля. І перевело. Але фірми з орбіти Коломойського газове вугілля, якого в Україні вистачає, все одно імпортували з Росії.

На торгівлю російським вугіллям фірми з орбіти Коломойського отримували значний заробіток.

Щоб зрозуміти схему, видання наводить такий приклад:

7 грудня 2019 року на митниці оформили дві закупівлі. Вугілля марки Т російської "Сибэнергоуголь" купили Трипільська ТЕС і "Синтез Ойл" з пулу Коломойського. За однаковою ціною - 1957 грн/т. Тільки у вугілля, купленого ТЕС безпосередньо, ця кінцева ціна. А ось "Синтез Ойл" у грудні 2019-го перепродувала вугілля марки Т на "Центренерго" за ціною 2200 грн за тонну (без ПДВ). З націнкою - 243 грн на тонні.

На тих обсягах, які посередники з орбіти олігарха скуповували в РФ і перепродували "Центренерго", така націнка перетворюється в сотні мільйонів гривень. Якщо припустити, що маржа становила хоча б 200 грн, сукупний заробіток - близько 300 млн.

Нагадаємо, з червня 2019 року "Центренерго" очолював Володимир Потапенко. Його призначили туди, коли президент вже був Володимир Зеленський, а прем'єром залишався Володимир Гройсман. Фондом держмайна, які володіють 78% акцій "Центренерго", керував Віталій Трубаров.

Після зміни керівників Кабміну і ФДМ Олексій Гончарук та Дмитро Сенниченко почали зміну керівництва "Центренерго". Цей процес кілька місяців блокувався у судах. А 29 травня 2020 року Фонду держмайна вдалося призначити в. о. гендиректора Олександра Корчинського. Він запевняє, що зараз "Центренерго" використовує вугілля тільки державних шахт.

    Реклама на dsnews.ua