• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Розслідування CNN про "Вагнергейт". Навіщо Банкова поширює дезінформацію від ФСБ РФ

Усі джерела CNN, українські й американські, єдині в тому, що українська спецоперація із затримання 33 "вагнерівців" дійсно готувалася і що про це знали спецслужби США

Затримання «вагнерівців» у Білорусі
Затримання "вагнерівців" у Білорусі/скріншот
Реклама на dsnews.ua

Після літнього перепочинку почався новий, уже третій сезон інформаційної війни навколо "Вагнергейту", яка йде з серпня минулого року. Перш ніж обговорювати черговий обмін ударами, нагадаємо головне — через що йде ця війна і чому вона стала серйозним фактором не тільки в українській політиці, а й в українсько-американських відносинах.

Версія CNN проти версії ФСБ РФ

Суть цієї інформаційної війни дуже проста. Це війна двох версій "Вагнергейту". Між ними немає ніяких півтонів, ось цих "усе не так однозначно" або "істина десь посередині". Дві версії принципово несумісні.

Перша версія зʼявилася в російському пропагандистському виданні "Комсомольська правда" 6 серпня 2020 р. Суть викладена прямо в заголовку і підзаголовку статті: "Арешт 33 росіян у Мінську виявився провокацією спецслужб України. "Комсомольській правді" стали відомі сенсаційні подробиці того, як шпигуни незалежної спробували посварити Білорусь і Росію". У самій статті підкреслюється: "Усією цією операцією СБУ, схоже, мала намір одним пострілом убити відразу кількох зайців… але головний удар, безсумнівно, по російсько-білоруських відносинах". Тобто, згідно з цією версією, українська спецоперація із затримання 33 "вагнерівців" була задумана для того, щоб підірвати союз Москви і Мінська. Підкреслимо, що 8 вересня 2021 р. цю версію публічно визнала своєї ФСБ РФ.

Друга версія зʼявилася в українських ЗМІ 18 серпня 2020 р. і поступово обростала новими подробицями. Суть її в тому, що спецоперація із затримання 33 бойовиків російської приватної військової компанії "Вагнера" була організована українськими спецслужбами (конкретно СБУ і Головним управлінням розвідки Міноборони) з метою запроторити цих бойовиків у вʼязницю до кінця їхнього життя за участь в російській агресії на сході України і використовувати їхні свідчення в судових процесах проти Росії. Щоб виманити цих бойовиків, була придумана легенда, що їх рекрутують на охорону нафтових вишок у Венесуелі. Туди вони повинні були вилетіти з Мінська транзитом через Стамбул. Маршрут з Мінська до Стамбула пролягав через повітряний простір України. Кульмінацією української спецоперації повинна була стати примусова посадка літака в Києві. Цю операцію українські спецслужби готували з відома і за сприяння спецслужб країн НАТО, в тому числі США і Туреччини. Саме ця версія отримала підтвердження у розслідуванні американської телекомпанії CNN, оприлюдненому 8 вересня 2021 р.

Як бачимо, ця версія повністю суперечить версії ФСБ РФ. Примусова посадка літака з "вагнерівцями" у Києві жодним чином не могла б перешкодити Путіну і Лукашенку любити один одного всіма доступними їм способами.

Зміст попередніх серій

Реклама на dsnews.ua

Спочатку другу версію активно просували кілька журналістів та інших публічних діячів включно з народними депутатами з "Європейської солідарності". Вони розповіли, посилаючись на джерела в українських спецслужбах, що операція була зірвана після наради на Банковій 23 липня 2020 р., де було вирішено операцію відкласти. Як стверджують ці джерела, хтось із учасників наради передав інформацію ворогові. В результаті рейс з Мінська до Стамбула був перенесений з 25 на 30 липня, а 29 липня "вагнерівців" повʼязали силовики Лукашенка, які отримали наводку від росіян, поінформованих українським інформатором.

Скандал розгорався і отримав назву "Вагнергейту". На нього був змушений відреагувати Володимир Зеленський. "Маячня. Я про це читав. Сумно, що деякі засоби масової інформації передрукували "Комсомольську правду" (здається, російську), зробили з цього сенсацію в Україні. Я не знаю ні про який "злив" якоїсь там операції", — сказав він у коментарі "Радіо Свобода" 20 серпня 2020 р. Через місяць, 18 вересня, із спростуванням спецоперації щодо "вагнерівців" виступив керівник Офісу Зеленського Андрій Єрмак. "Детективна історія, яка вигадана від самого початку і до кінця. Взято кілька фактів з реальності, додані художні вигадки, і створилася масштабна історія", — заявив він в ефірі" Свободи слова Савіка Шустера". Після цього скандал, не отримуючи нового фактажу, поступово затих. І до кінця осені він уже здавався похованим.

Другий сезон інформаційної війни почався в грудні, коли головний розслідувач міжнародної організації Bellingcat Христо Грозєв повідомив, що він працює над документальним фільмом про "Вагнергейт". Український журналіст Юрій Бутусов, знайомий з людьми з Bellingcat, припустив, що вона забезпечить провалу спецоперації максимальний міжнародний резонанс. "Причина такого резонансу — участь спецслужб країн НАТО, у тому числі США, в операції із захоплення російських терористів, частина яких воювала і на Донбасі, і в Сирії", — пояснив він.

Однак, на щастя для Банкової, анонсований Грозєвим вихід фільму Wagnergate багаторазово затримувався і переносився. Інтерес до нього в українському суспільстві, спочатку перегрітий, поступово холонув. Але в середині червня Грозєв пообіцяв вихід фільму в американській медіамережі Netflix 29 липня — на річницю зриву спецоперації і саме перед візитом Зеленського до США, який спочатку був запланований саме на кінець липня.

Зеленський відреагував оперативно. 24 червня він дав інтервʼю програмі "VIP з Наталією Мосейчук" на телеканалі "1+1". Там він уперше зізнався в тому, що спецоперація із затримання "вагнерівців" дійсно проводилася і була зірвана. "Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що ідея цієї операції — ідея інших країн, і те, що Україну максимально втягували в це питання, — правда. Те, що цього не сталося, — слава богу, ми проявили субʼєктність у цьому важливому питанні", — заявив він.

Утім, фільм Bellingcat про "Вагнергейт" так і не зʼявився ні в липні, ні в серпні. І сам скандал випав з суспільної уваги. Однак, як виявилося, це був лише перепочинок перед третім сезоном інформаційної війни навколо зірваної спецоперації.

Чому ця тема важлива для CNN

5 вересня Грозєв повідомив, що незабаром вийде розслідування CNN, а потім уже — три порції обіцяного розслідування Bellingcat. "Ми готуємо три продукти. Один — двогодинний документальний фільм-розслідування. Він вийде не раніше наступного року, і ми розраховуємо, що цей матеріал заслужить "Оскара". Другий — короткий документальний фільм. Це вже медійний продукт, ми випустимо його раніше. Але ми дізналися, що фільм на цю ж тему готує CNN, і вирішили пропустити їх вперед. І текстова версія: вона, ймовірно, вийде протягом найближчого місяця", — анонсував він.

І ось уже 8 вересня вийшло розслідування CNN. У ньому стверджується, що "українські офіційні особи не відповіли на запит CNN про надання коментарів з приводу розслідування". Це означає, що Банкова не знайшла аргументів. Напевно, Зеленський посоромився розповідати американцям, що американські спецслужби втягували Україну в цю спецоперацію, але "слава богу, ми проявили субʼєктність".

Підкреслимо, що CNN взялася за цю тему не для того, щоб нашкодити Зеленському або нашкодити Україні. Для американської телекомпанії головна компонента цієї теми — американська. Власник ПВК "Вагнера" Євген Пригожин внесений до списку санкцій мінфіну США ще в грудні 2016 р. А у вересні 2018-го сам Пригожин і ПВК "Вагнера" підпали під санкції Держдепартаменту США. Це пояснює, чому українська спецоперація із затримання "вагнерівців" була важлива для американських спецслужб. А про їхню участь у підготовці української спецоперації розповів Bellingcat, повідомивши про своє розслідування.

Тому немає нічого дивного в тому, що CNN захотілося провести власне розслідування. Зі слів Грозєва можна зробити висновок, що американська телекомпанія не тільки попередила його про це, але й радилася з ним про джерела інформації.

У публікації CNN стверджується, що 33 "вагнерівця" "стали метою ретельно продуманої розвідувальної операції з боку України з відома і за імовірної підтримки США". У чому саме полягала американська підтримка, залишається питанням. "Офіційні особи США заперечують свою пряму роль, — констатує CNN. — За словами представників української розвідки, операція під керівництвом України отримала американські гроші, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ про те, як "залучити" російських найманців. Високопоставлений чиновник США сказав CNN, що ці твердження "помилкові". Він вказав, що розвідка США знала про операцію, але заперечував будь-яку причетність. Чиновник, який побажав залишитися неназваним, оскільки він не був уповноважений говорити публічно, припустив, що спроби втягнути американські агентства можуть бути спробою розділити або навіть перекласти провину за провал української операції".

Проте при всіх цих розбіжностях у свідченнях усі джерела CNN, українські й американські, єдині в тому, що українська спецоперація із затримання 33 "вагнерівців" дійсно готувалася і що про це знали спецслужби США. Це повністю суперечить заявам Зеленського і Єрмака, які цитувалися вище.

Чому Подоляк просуває фейк ФСБ РФ

Повторимо, це інформаційна війна. У відповідь на розслідування CNN дуже оперативно зʼявився фейк від ФСБ РФ. Доведеться процитувати його, оскільки саме він зараз активно використовується Банковою.

Так, російський "Комерсант" повідомив: "ФСБ Росії назвала "абсолютно достовірною" інформацію CNN про фінансування Вашингтоном операції українських спецслужб, наслідком якої було затримання 33 росіян білоруськими спецслужбами в липні 2020 р. США намагалися спровокувати таким чином розрив російсько-білоруських відносин, зазначив представник служби. "Ми повністю підтверджуємо ту інформацію, яку опублікував телеканал CNN, вона абсолютно достовірна, дуже обʼєктивно вони показали роль ЦРУ… тому інформацію цю ми вважаємо достовірною", — сказав представник ФСБ (цитата по Інтерфаксу). За його словами, завданням США був "розрив російсько-білоруських відносин". "Уся ця операція планувалася виключно для цього. І якби, звичайно, вона вдалася, то удар по наших відносинах з Мінськом був би завданий дуже важкий, і часу, щоб внести ясність і поправити відносини, було б витрачено дуже багато", — сказав він.

Як бачимо, жодного слова про те, що ці 33 "вагнерівця" здійснили військові злочини на окупованій частині Донбасу і що їхні показання потрібні були Україні для використання в судах проти Росії. Просто тупа маячня про бажання США і України "нанести дуже важкий удар" по відносинах Путіна і Лукашенка.

Це точнісінько та версія, яка зʼявилася в "Комсомольській правді" 6 серпня 2020 р. Тільки зараз її вже прямо визнала своєю ФСБ РФ. А оскільки підтверджень цієї версії не існує, то ФСБ придумала фейк про те, що цю версію підтверджує розслідування CNN.

Цей фейк активно просуває в українському інформпросторі головний політтехнолог Банкової Михайло Подоляк, який офіційно є радником Єрмака. "Не минуло й кількох годин, як уже й офіційний представник ФСБ (ага, тієї самої) похвалив CNN за цей матеріал, — заявив Подоляк. — Ситуація говорить сама за себе. При цьому ніхто вже не здивується, якщо ФСБ похвалить і тих українських діячів з числа журналістів, політиків або колишніх спецслужбістів, які підставили CNN і просто забезпечили переклад на англійську старої російської "дези", яка була опублікована вперше 6 серпня 2020 року. З тієї публікації в "Комсомольській правді" нічого нового і суттєвого до історії про "вагнерівців" не додалося".

А ось тут радник Єрмака безцеремонно збрехав. Неважко знайти в розслідуванні CNN нове і суттєве, чого не було у статті в "Комсомольській правді". Ось лише один приклад. У публікації CNN йдеться: "На одному відео, переданому CNN колишніми джерелами військової розвідки, зображена група бойовиків на сході України, які тримають уламки військового літака, який, за словами джерел, тільки що був збитий". Це Іл-76, збитий "вагнерівцями" біля Луганська 14 червня 2014 р., коли загинули 49 українських військових. "Комсомольська правда" про таке відео не розповідала.

Тим часом це відео дуже важливе, оскільки воно доводить співучасть "вагнерівців" у цьому злочині. Також це відео доводить, що українські спецслужби дійсно вишукували саме тих "вагнерівців", які воювали на сході України. Для цього "вагнерівцям" пропонувалося предʼявити "підтвердження професійного рівня". Хтось похвалився цим відео, хтось — іншими доказами власних злочинів. "Двоє були присутні при запуску ракети, яка збила MH17. Четверо інших були членами групи, яка збила наш військовий літак і вбила не менше 70 наших кращих людей", — сказало CNN джерело в українській військовій розвідці.

Відзначимо ще одну деталь. Автором публікації на сайті CNN є журналіст CNN Метью Ченс, якого раніше сам Зеленський возив на фронт для зйомки позицій українських військ, а також запрошував на свої пресконференції. Тобто, дискредитуючи Ченса, Подоляк, не соромлячись, дискредитує Зеленського. Схоже, цей повний зашквар через старання врятувати свого безпосереднього шефа. А імідж Зеленського для радника Єрмака може бути справою другорядною.

Чого чекати в нових серіях

Це інформаційна війна, у якій Зеленський не знає, які козирі вже є в рукаві у CNN і Bellingcat і які ще можуть зʼявитися. У Банкової немає ніяких гарантій, що CNN розповіла все, що знає, і не приховала якісь сенсації для нових серій свого розслідування. Також Банкова не має гарантій, що спецслужби, наприклад США, не поділяться з CNN і Bellingcat якоюсь новою інформацією.

У звʼязку з цим примітні ще ось які факти. Хоча Банкова постаралася погасити інформаційну хвилю, викликану розслідуванням CNN, але ця задача вдалася не в повній мірі. Публікацію CNN переказали багато популярних сайтів і деякі телеканали. "Європейська солідарність" скористалася нагодою, щоб знову зажадати створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії з "Вагнергейту". І, що особливо показово, цю вимогу в ефірі "5 каналу" підтримав спікер парламенту Дмитро Разумков. "Обʼєктивне розслідування точно необхідне. Якщо до цього може приєднатися Верховна Рада, то не бачу проблем", — запевнив він.

Ні, це не означає, що ТСК з "Вагнергейту" справді буде створена. Банкова навряд чи це допустить. Слова Разумкова означають інше: приєднуватися до позиції Банкової, озвученої Подоляком, стає моветоном. Принаймні для тих, хто має політичні плани на майбутнє після президентства Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua