• USD 27.3
  • EUR 32.5
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Ректорська спільнота про університет президента: "Це нова філософія української освіти"

Ідея президента Володимира Зеленського про створення університету майбутнього під його власним патронатом викликала жваве обговорення і дискусії. У чому ж цінність для української освіти нового президентського університету розбиралася редакція "ДС". Для цього ми зібрали думки представників вищої школи, власне, ректорів різних університетів

Реклама на dsnews.ua

Так, ректор Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" Володимир Онищенко зазначає, що президенту Володимиру Зеленському на даному етапі вдалося те, чого немає в активі жодного з його попередників.

"…вся країна заговорила про освіту, зокрема, про те, чим переймаються усі прогресивні освітяни: осучаснення української освіти. Нарешті освіту визнано стратегічно важливою галуззю для держави. І держава визнала, що в якісних фахівців необхідно вкладати кошти, тим паче, якщо хочемо, щоб ці фахівці у майбутньому працювали на державу. Безумовно, такий масштабний проєкт не може не викликати дискусії і збирає як прихильників, так і противників. Але всі науковці знають, що у дискусії народжується істина. Я підтримую цей проєкт, відзначаю якісну презентацію, підготовлену командою Міністерства освіти і науки України. Як ректор політехніки бачу чіткий пріоритет, світовий тренд – освітній процес у Президентському університеті враховуватиме і розвиватиме спеціальності з основ 6-го технологічного укладу: інформаційні технології, кібербезпека та штучний інтелект, нанотехнології, аерокосмічні, енергетичні технології, біотехнології та науки про здоров’я, глобалізація та міжнародні комунікації. Для того, щоб створити матеріально-технічну базу для навчання краще будувати нове, сучасне, ніж витратити на реконструкцію і перепрофілювання", — каже ректор.

Ректор Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" Володимир Онищенко
Ректор Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" Володимир Онищенко

Окремо, додає Онищенко значним позитивом є те, що студенти матимуть змогу комерціалізувати свої розробки.

"Це те, що вже ефективно працює в економіках прогресивних країн світу. Це нова філософія і підхід для багатьох освітян, але провідні університети України уже мають позитивний досвід. Тому однозначно підтримую проєкт", — зауважив освітянин.

Ректор Національного авіаційного університету Максим Луцький теж вважає президентську ініціативу — прогресивною і потрібною.

"Освіта в Україні не стоїть на місці, але ми маємо визнати, що досить консервативні у своїх підходах. З одного боку, це — плюс, ми прагнемо зберегти найкращу школу, а з іншого — час, технічний прогрес, розвиток інформаційних технологій і невпинна диджіталізація диктують нові умови і життя, і освітніх процесів. Створити інноваційний заклад на основі найкращого світового досвіду — це виклик для будь-якої держави. І ми його приймаємо. Я вважаю, що президентський університет дасть значний поштовх до осучаснення наукових і освітніх традицій та закладе підґрунтя для перезавантаження усіх вищих навчальних закладів країни", — сказав він.

Ректор Національного авіаційного університету Максим Луцький
Ректор Національного авіаційного університету Максим Луцький

Луцький додав, що участь бізнесу і держави у якості замовників на топ-менеджерів, яких готуватиме заклад, дозволить чітко профілювати навчання та дійсно "працювати на запит економіки краіни".

Схвалює ініціативу Банкової і в.о. ректора Державного університету економіки і технологій Андрій Шайкан.

За його словами, патронат президента дозволить університету бути "пілотом" в запроваджені сучасних експериментальних освітніх технологій, дозволить уникати зайвої бюрократії та інших обмежень, в умовах яких працюють інші заклади вищої освіти.

"А це дозволить тиражувати позитивні результати і досвід на систему освіти України", — переконаний Шайкан.

В.о. ректора Державного університету економіки і технологій Андрій Шайкан
В.о. ректора Державного університету економіки і технологій Андрій Шайкан

Голова Спілки ректорів України Петро Куліков, своєю чергою, визнає, що президентський виш створить для українських ЗВО нові умови конкуренціі. Але в цьому він вбачає позитив.

"Для вищих навчальних закладів країни – це виклик на спроможність конкурувати і змінюватися відповідно до вимог, які диктують час, нове інформаційне суспільство, нові ринки праці, професії", — каже Куліков і додає, що наші ВНЗ до такого виклику готові, як і готові сприяти становленню президентського університету.

Голова Спілки ректорів України Петро Куліков
Голова Спілки ректорів України Петро Куліков

Ректорська спільнота вважає, що головна ідея президентського університету дуже глибока.

"Вона, в першу чергу, полягає в тому, щоб започаткувати в Україні нову основу для подальшого розвитку освіти і науки. Це сміливий і потрібний експеримент, а точніше – інновація, яка наблизить нашу державу до світових стандартів освітніх процесів одразу на кілька кроків", — пояснив Куліков.

Звичайно, що успішність президентської ініціативи багато в чому тепер залежатиме від якості її реалізації. Старт роботи університету запланований на 2023 рік.

Розташують виш на ВДНГ, фінансуватимуть за рахунок держави, бізнесу і міжнародних донорів. Залучити до викладання планують найкращих освітян на основі конкурсу. Студентів набиратимуть так само, і для початку відберуть близько 120 осіб.

"Найбільшим привілеєм буде наявність нестандартного мислення, поглиблених знань, креативності, здатності довести, що людина є найкращою. Це найбільший критерій. Ми будемо стартувати зі ЗНО як елемента ранжування — з математики або іншого предмету. Але це тільки початок", — коментував майбутній відбір Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

    Реклама на dsnews.ua