• USD 38.2
 • EUR 41.3
 • GBP 48.2
Спецпроєкти

Провали Банкової і російські плани. Про що забув розповісти Зеленський на форумі "Безпека країни"

Старанно замовчувалося, що має намір зробити Україна для отримання ПДЧ, після того як стало відомо, що Зеленський не отримав запрошення на саміт НАТО в Брюсселі 14 червня

Президент Володимир Зеленський на форумі "Україна 30. Безпека країни"
Президент Володимир Зеленський на форумі "Україна 30. Безпека країни" / Офіс президента України
Реклама на dsnews.ua

Відрив від реальності — це можна назвати лейтмотивом форуму "Україна 30. Безпека країни". Тема безпеки для України головна, а в останні місяці вона знову сильно загострилася. І цей форум, проведений з ініціативи Володимира Зеленського, по ідеї, мав би дати відповіді на ті запитання, які хвилюють людей. Замість цього низку особливо злободенних питань на форумі проігнорували і замовчали.

Чому немає санкцій проти Росії за її паспорти в ОРДЛО?

Розпочався триденний форум з програмного виступу Зеленського, який потім дав інтерв'ю представникам кількох телеканалів. Виступ був присвячений стратегічним питанням національної безпеки України, інтерв'ю — темі війни на Донбасі. Зеленський поспішив розповісти українцям, що за останні дні військова загроза зменшилася. "Будемо вірити в те, що повномасштабної війни точно не буде", — повідомив він про свої плани. Але що буде далі і яка стратегія України — не розповів.

І це викликає підозри, що ніякої стратегії немає. Наприклад, візьмемо питання видачі російських паспортів в ОРДЛО. Ця проблема стала особистою образою Зеленському від Путіна. Нагадаємо, Зеленський переміг у другому турі президентських виборів 21 квітня 2019 р. І вже через пару днів, 24 квітня, Путін підписав указ, який спростив процес отримання російських паспортів жителями ОРДЛО України. Перші паспорти були видані 14 липня 2019 р. Видача документів здійснюється в Ростовській області РФ. І зараз влада РФ хвалиться, що вони зуміли ощасливити своїми паспортами вже понад півмільйона жителів ОРДЛО.

Тут можна було б припустити, що у Банкової є якийсь таємний план реагування на цю проблему. І що Зеленський не став розповідати на форумі про цей план через його секретність, а не через його відсутність. Однак ця версія не витримує критики. Два роки — більш ніж достатній термін не тільки для написання плану, але і для пред'явлення суспільству конкретних результатів.

Зокрема ми знаємо про санкції, які в 2014-му були оголошені проти Росії нашими західними партнерами в покарання за окупацію Криму і потім за агресію на Донбасі. Але Росія досі так і не отримала ніяких санкцій в покарання за видачу своїх паспортів в ОРДЛО. Це кричущий провал Зеленського і його міністра закордонних справ Кулеби.

У цього провалу є своя ціна. Росія насолоджується своєю безкарністю. 19 вересня в Росії пройдуть вибори депутатів Держдуми РФ. І вже оголошено, що в цій виставі візьмуть участь власники російських паспортів в ОРДЛО.

Реклама на dsnews.ua

Півмільйона нібито тих, хто проголосував за "Єдину Росію" в ОРДЛО, потрібні Путіну як привід для зміни статусу ОРДЛО. Про таку перспективу стало відомо не вчора, про неї експерти говорять два роки, з тих пір як Путін підписав свій указ. На форумі "Україна 30. Безпека країни" заступник міністра реінтеграціі Ігор Яременко побіжно згадав, що, напевно, включення ОРДЛО до складу РФ малоймовірно. Однак навіть якщо так, є інший варіант: оголошення Росією про надання прямої військової допомоги фейковим республікам під приводом "захисту проживаючих там громадян РФ".

Тобто Росія в якийсь "час Х" миттєво замінить заїжджену платівку "Нас там немає" на іншу — "Ми там є для захисту російських громадян". І що буде після цього? Захід висловить чергову "глибоку стурбованість"? Судячи з усього, так, якщо Банкова і далі буде ігнорувати цю тему.

Коли НАТО дасть Україні ПДЧ?

Також старанно замовчувалося на форумі ще одне конкретне запитання стратегічного характеру: що має намір зробити Україна для отримання ПДЧ (Плану дій щодо членства), після того як стало відомо, що Зеленський не отримав запрошення на саміт НАТО в Брюсселі 14 червня.

Уникати цього питання було важко, оскільки курс України на вступ до НАТО був офіційно оголошений однією з головних тем першого дня форуму. Проте, це вдалося і самому Зеленському, і іншим ораторам.

Виступаючи на формі, Зеленський згадав, що стратегічним курсом України є набуття повноправного членства в ЄС і НАТО. "Для цього передбачається досягти в максимально стислі терміни достатньої сумісності Збройних Сил України та інших складових сектору безпеки і оборони з відповідними структурами держав Альянсу і отримати запрошення і приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО", — заявив він.

Судячи з цього роз'яснення, спочатку передбачається досягти сумісності ЗСУ з військами країн НАТО, і тільки потім (коли-небудь, через роки) Банкова сподівається отримати ПДЧ. Хоча насправді ПДЧ — це якраз інструмент, план дій, для того, щоб швидше досягти сумісності ЗСУ з військами країн НАТО.

І після того, як Зеленського не запросили на саміт НАТО, Банкова мала б зараз демонструвати надзусилля для того, щоб домогтися ПДЧ. Бо головне, звичайно, не участь в саміті, а отримання ПДЧ. Однак зараз все йде до того, що не буде ні участі в саміті, ні отримання ПДЧ.

Чому провалено виконання стратегічного указу?

Також однією з головних тем першого дня форуму була офіційно оголошена Стратегія національної безпеки України. Цьому документу вже майже вісім місяців, він був затверджений указом Зеленського 14 вересня минулого року. Як відомо, тематичні форуми "Україна 30" почали проводитися з ініціативи Зеленського ще з лютого, і вся ця серія форумів задумана Банковою як прелюдія до святкування 30-річчя Незалежності України. Тоді ж, ще в лютому, був складений план форумів, і дата проведення цьогорічного форуму, на тему нацбезпеки, була спеціально підібрана так, щоб вистачило часу для підготовки потужної піар-акції.

У згаданому стратегічному указі Зеленський доручив Кабміну та іншим органам у шестимісячний термін розробити і внести в РНБО або самостійно затвердити 15 стратегічних документів. Ось їх перелік:

 • Стратегія людського розвитку;
 • Стратегія воєнної безпеки України;
 • Стратегія громадської безпеки та цивільного захисту України;
 • Стратегія розвитку оборонно-промислового комплексу України;
 • Стратегія економічної безпеки;
 • Стратегія біобезпеки та біологічного захисту;
 • Стратегія інформаційної безпеки;
 • Стратегія кібербезпеки України;
 • Стратегія зовнішньополітичної діяльності;
 • Стратегія забезпечення державної безпеки;
 • Національна розвідувальна програма;
 • Стратегія енергетичної безпеки;
 • Стратегія екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату;
 • Стратегія інтегрованого управління кордонами;
 • Стратегія продовольчої безпеки.

Шестимісячний термін минув 14 березня. До початку форуму "Україна 30. Безпека країни" всі ці 15 стратегічних документів уже повинні були бути затверджені і вступити в силу. І влада повинна була блищати на форумі цими скарбами стратегічної думки.

Однак замість цього трапився конфуз. З 15 документів прийнятий тільки один — 25 березня указом Зеленського затверджено Стратегію воєнної безпеки України. Цей документ знаменитий тим, що одночасно з його прийняттям Зеленський скасував Військову доктрину 2015 р. з конкретними напрямками євроатлантичної інтеграції. Нова Стратегія воєнної безпеки не здобула схвальних відгуків від наших західних партнерів — США, Великобританії, ЄС і НАТО.

Так що на форумі вважали за краще не хвалитися цим документом. Зеленський взагалі його не згадав.

Замість цього він повідомив, що завершується розробка Концепції національної системи стійкості, яка передбачає забезпечення базових вимог НАТО. "Ми завершуємо розробку інших документів стратегічного планування, зокрема енергетичної, інформаційної, екологічної, економічної, зовнішньополітичної та кібербезпеки України", — додав він.

Тобто замість того, щоб відрапортувати народу про успішне виконання свого стратегічного указу восьмимісячної давності, Зеленський розповідав на форумі про документи, які будуть прийняті коли-небудь в майбутньому.

Тут ось яка небезпека. Якщо публічно оголошені президентські укази не виконуються в строк, а Зеленський сором'язливо вдає, що все в порядку, так і треба, молодці, то і всі ці стратегії, коли вони все ж будуть прийняті, теж напевно не будуть виконуватися, а будуть благополучно забуті. Бо вся їхня цінність для Банкової, схоже, лише в тому, щоб пред'явити їх як своє грандіозне досягнення в День Незалежності.

  Реклама на dsnews.ua