• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Сама чи змусили? Чому Мендель перейшла на бік Медведчука

Схоже, на Банковій хочуть перевершити ОПЗЖ в дискредитації закону про мову

Юлія Мендель
Юлія Мендель / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Телеканал "Дім" і прессекретар Зеленського Юлія Мендель знову викликали скандал. Нагадаємо, 15 березня "Дім" показав пілотний випуск авторської програми Мендель "Погляд з Банкової", який викликав неоднозначну реакцію глядачів і експертів. Але тодішнє фіаско — це дрібниці в порівнянні з ефіром 4 квітня, в якому Мендель виклала "погляд з Банкової" на закон про мову.

Як Мендель зплагіатила у ОПЗЖ

Суть скандалу в тому, що державний телеканал, створений спеціально для мовлення на окуповані території, почав устами прессекретаря президента поширювати улюблені фейки п'ятої колони Кремля.

Щоб продемонструвати, наскільки явним плагіатом зайнялася Мендель, наведемо дві цитати. Перша — це коментар нардепа від ОПЗЖ Юрія Павленка, опублікований "Радіо Свобода" в матеріалі "Закон про мову в 2021 році і сфера обслуговування. Деякі депутати стурбовані штрафами", який вийшов 15 січня 2021 р.

Говорячи про статті закону про мову, Павленко заявив: "Дані статті жодним чином не підвищують бажання людей спілкуватися, говорити, знати і любити українську мову. Ці норми закону повинні бути скасовані. Вони, на жаль, тільки дискредитують українську мову і ставлення людей до української мови. Вони, на жаль, створюють конфлікт всередині країни. На жаль, цей закон, який був прийнятий в рамках передвиборчої кампанії одного з кандидатів в президенти, став проблемою для розвитку Української держави".

Підкреслимо, що Павленко тут не оригінальний. Тези про "передвиборчий закон", який "не змусить людей любити українську мову", багаторазово озвучували інші спікери ОПЗЖ разом з кремлівськими пропагандистами в Росії і їх колаборантами в Україні, включаючи українофобів на телеканалах Медведчука.

І ось тепер ці тези почала повторювати прессекретар президента України на державному телеканалі, який з 1 березня значно розширив мовлення: вийшов на супутник ASTRA-4А і включив 10 нових передавачів. Як стверджує керівництво каналу, завдяки цьому "Дім" бачать майже всі міста тимчасово окупованих територій.

Реклама на dsnews.ua

"Від прийнятого в розпал передвиборчої гонки 2019 року закону про мову вся країна так і не заговорила українською. Зате політичні улюбленці регіонів, в яких переважно звучить російська мова, по всіх кутках почали розповідати про насильницьке насадження державної української мови, — заявила Мендель. — Не можна ненавистю боротися за праве діло, насадженням змусити полюбити мову, а узаконеними штучними формами з минулого розподіляти патріотів на кращих і гірших".

Мендель добре знає про те, що теза про насильницьке насадження української мови — це теза кремлівської п'ятої колони. Вона сама підтвердила, що "політичні улюбленці" деяких регіонів "почали розповідати про насильницьке насадження". І потім вона сама слово в слово повторила цю тезу вже від себе, як "погляд з Банкової": "Не можна насадженням змусити полюбити мову".

Хто змусив Мендель зробити камінг-аут

Це можна назвати своєрідним камінг-аутом: Мендель озвучила позицію ОПЗЖ і потім тут же до неї приєдналася. Але в такому разі виникає питання, навіщо вона це зробила.

Звичайно, тут насамперед напрошується припущення, що Мендель просто вибовкала те, що давно було у неї в голові. Мовляв, вона давно є прихильницею Медведчука і Путіна, саме тому вона вірить в те, що закон про мову був придуманий, щоб силоміць змусити українців полюбити українську мову. Переконувати її в тому, що закон про мову потрібен для того, щоб забезпечити українцям право користуватися державною мовою в публічній сфері, — це, напевно, затія настільки ж марна, як і спроби сперечатися з прихильниками теорій всесвітньої змови і плоскої Землі.

Проте залишається загадкою, чому Мендель саме зараз раптом вирішила розповісти про свої погляди на закон про мову жителям окупованих територій. Реальних версій дві.

Перша версія — Мендель просто не розуміє, що вона зробила щось непристойне. Тобто це прояв ефекту Даннінга — Крюгера, який полягає в тому, що надто некомпетентні люди нездатні усвідомити свою некомпетентність.

У принципі ця версія виникла не на порожньому місці. Її прихильники наводять як аргумент недавнє інтерв'ю Мендель Олесі Бацман, яке вийшло в ефір 8 березня, де вона розповіла про прессекретаря п'ятого президента Петра Порошенка Святослава Цеголка: "Він займається дуже брудними справами в плані інформаційного простору. Це deepfakes — глибокі фейки, він створював на досить серйозних людей тут. Не політиків я маю на увазі, а навіть на міжнародних партнерів". Виявляється, прессекретарем Зеленського працює фахівець з комунікацій, який чув термін deepfake, але навіть не спромігся з'ясувати його значення. Ми ще рік тому розповідали, що deepfake — це фейк, створений не людиною, а штучним інтелектом, який пройшов deep learning — глибоке навчання. Сміємо запевнити: Цеголко — точно не штучний інтелект.

Однак ці міркування ще не доводять того, що Мендель діяла на власний розсуд. Все-таки "Дім" — це державний канал з дуже серйозними державними завданнями. І навряд чи Мендель йшла на передачу "Погляд з Банкової" абсолютно непідготовленою.

Більш того,про свої погляди на закон про мову вона почала розповідати у відповідь на питання, яке, за словами ведучого програми, "надіслав Валерій з Макіївки" (тобто це не було раптове питання в прямому ефірі). Цей Валерій повідомив, що його турбує державна мовна політика української влади: "Я російськомовний українець і не хочу відмовлятися від своєї мови. Чи не будуть нас "утискати" за російську мову?"

Дуже схоже на те, що Мендель йшла на передачу з директивним завданням (якщо не від самого Зеленського, то від когось дуже близького до нього) розвіяти побоювання Валерія з Макіївки. Ось вона і почала ганьбити закон про мову в тих висловлюваннях, які дозволяють собі шанувальники Медведчука і Путіна з ОПЗЖ.

Навіщо це Банковій? Мендель не дарма згадала про "політичних улюбленців регіонів, в яких переважно звучить російська мова". Напевно, на Банковій хочуть перевершити ОПЗЖ в дискредитації закону про мову, щоб самим стати "політичними улюбленцями".

Немає потреби гадати, яка з двох версій справедлива. Все з'ясується дослідним шляхом. Якщо Зеленський вижене Мендель (або хоча б публічно спростує її), значить, це була чисто її самодіяльність. Якщо ж вона і далі спокійно працюватиме у Зеленського і ходитиме на ефіри в "Дім", тоді можна буде зробити висновок, що це не вона сама перейшла на бік Медведчука, а її змусили. І що позиція ОПЗЖ щодо закону про мову — це тепер і є позиція Банкової.

    Реклама на dsnews.ua