• USD 28.4
  • EUR 32.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Санкції проти Портнова можуть бути початком: британський експерт вказав на системні проблеми України

Санкції, запроваджені США 9 грудня проти українського чиновника часів Віктора Януковича Андрія Портнова, а також ексглави Конституційного суду України Олександра Тупицького та його дружини є виявом підтримки з боку західних партнерів України. На думку американських та європейських політиків, це може свідчити про початок системного тиску для впровадження безповоротних реформ, і США можуть доповнити списки санкцій ще низкою скандальних українських чиновників.

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Такий меседж міститься у статті колишнього міністра Великобританії в уряді Тоні Блера Дениса Макшейна для сайту Atlantic Council.

Однією із проблем на шляху України до реформ експерт називає повернення на посади чиновників, яких було звинувачено у корупції. Так, стурбованість викликає призначення Андрія Наумова до Генпрокуратури. Раніше його було звільнено з посади голови відділу внутрішньої безпеки СБУ після звинувачень у тому, що він використав посаду для сприяння контрабанді та тиску на бізнес. Наумов пропрацював у Генеральній прокуратурі 12 років, у тому числі за Януковича.

Викликає подив у автора й призначення Зеленським Олега Татарова заступником голови ОП. Татаров був чиновником у МВС за Януковича, звинувачувався в спробі приховати жорстокість поліції до активістів Майдану. Тепер у ОП він знову отримав вплив на правоохоронні органи.

Також, за словами Макшейна, можна констатувати, що українська держава схильна до узурпації й раніше спроби реформ зупинялися до впровадження незворотних змін щодо деолігархізації. За Зеленського ситуація може повторитися, вважає автор матеріалу, оскільки на президентській посаді він став схожим на своїх попередників. Прагнення до реформ поступилися місцем централізації, що дозволяє узурпувати владу, антикорупційні закони не виправдали надій. Зокрема законопроєкт про реформу СБУ, який мав прибрати з її юрисдикції розслідування економічних злочинів, зберіг для служби можливості тиснути на бізнес. Антиолігархічний закон дав владі свободу визначення, хто є олігархом, а хто ні, через що останні можуть зберегти вплив, навіть якщо хтось із них опиниться під тиском.

Однією з важливих реформ експерт називає встановлення незалежної перевірки сумлінності для представників судової влади та правоохоронців. Доповнити декларування планується процесом перевірки, аналогічним до того, що використовується при відборі кандидатур до Вищого антикорупційного суду. Система може контролюватись міжнародною комісією, погодженою з партнерами. Комісію можна використовувати для перевірки видачі ліцензій на мовлення та виведення їх з-під політичного впливу.

МВФ багато зробив, щоб підтримати реформи, і в його новій угоді з Україною наголошуються на заходах з викорінення корупції. Але такий підхід бачиться автору вузьким та орієнтованим на економіку, а не стандарти управління. Імпульсивність адміністрації Трампа та поворот Байдена до Китаю означає, що США також втратили стратегічну спрямованість щодо України.

Росія використовує цей політичний дрейф і прагне підірвати суверенітет України, відновивши вплив на країну, а корупція є такою ж загрозою незалежності країни, як і військова агресія. Автор вважає, що настав час, щоб Україна та її союзники відреагували на цю проблему.

    Реклама на dsnews.ua