• USD 27.1
  • EUR 33
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Сергій Згурець: У оборонці не ми залежимо від білорусів, а вони — від нас

Про згортання військово-технічного співробітництва Білорусі та України і небезпеки, які несе з собою зближення Мінська і Москви, "ДС" поговорила з директором інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергієм Згурцем

Сергій Згурець
Сергій Згурець / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» РФ де-факто поглинає Білорусь , що неминуче призведе до згортання українсько-білоруської військової кооперації. Перш за все — де ми будемо брати запчастини для ремонту МАЗів, які масово закуповувалися Україною для потреб ЗСУ. Чи є можливості їх якось і чимось замінити?

С.З. МАЗи закуповувалися умовно масово, Насправді ситуація з ними не настільки критична, як про це говорять. Думаю, дефіцит комплектуючих без особливих проблем вдасться заповнити, адже вагому частину цієї марки автомобілів збирали на черкаському заводі компанії «Богдан Моторс». В цілому таке враження, що наші компанії зі сфери оборонки не надто активно працювали з Білоруссю, і я не бачу в цьому відношенні великих загроз.

«ДС» Чи буде згорнуте спільне виробництво ПТРК «Скіф», на основі якого створено український ПТРК «Стугна»? Хто може замінити білорусів в кооперації з КБ «Луч»?

С.З. Тут все не зовсім так. ПТРК «Скіф» і «Стугна» є українською розробкою і тільки на початковому етапі, років 8 тому, для їх виробництва використовувалися системи наведення, вироблені в Білорусії. Потім їх замістили продукцією черкаського «Фотоприладу», тобто всі системи наведення цієї зброї вітчизняного виробництва.

Крім того, деякі деталі до згаданих ПТРК ми закуповуємо за кордоном. Тому від Білорусії у нас тут залежності немає, швидше є залежність у самих білорусів, які купували частину наших ракет і ПТРК для виконання своїх експортних контрактів.

«ДС» Які ще ризики і загрози у галузі озброєнь ЗСУ ви бачите в разі повного розриву економічних зв'язків з Білоруссю?

С.З. За деякими напрямками у нас з ними була навіть конкуренція, тому що білоруські авіаремонтні підприємства забирали на ремонт техніку, яку могли ремонтувати на українських підприємствах авіаційної галузі, тому ж Львівському, Одеському, Миколаївському, Чугуївському авіаремонтних заводах, на «Авіаконі». Білоруси пропонували більш низькі ціни, ніж ці підприємства «Укроборонпрому».

Реклама на dsnews.ua

Там був весь спектр ремонтів авіатехніки. Барановичський завод, який ремонтує Су-24, Су-27. Крім того, в Білорусі ремонтують і МіГ-29, вертольоти Мі-8, Мі-24. Основна номенклатура ремонтів у нас часто перетиналася.

Щодо забезпечення ЗСУ є невелика залежність по поставкам автомобільної техніки, що, можливо, відкриє для України інші ринки. Наприклад, ми будемо закуповувати чеські автомобілі «Татра», будемо вести переговори з іншими провідними європейськими виробниками.

«ДС» Як Україні в існуючій ситуації, враховуючи більше 1000 км спільного кордону, убезпечити себе від можливих загроз з півночі?

С.З. Серйозний виклик для України — переформування військових планів і концепцій, що ускладнює вирішення питань безпеки і є додатковим ризиком в умовах війни. Хоча той же Лукашенко говорив, що білоруська територія ніколи не буде використана як плацдарм для нападу на «братський народ», часи змінюються і змінюється, як бачимо, підхід. Потрібно зміцнювати північний кордон.

«ДС» Як і чим ми можемо відповісти на можливе розміщення в Білорусії російських авіабаз — Путін давно цього домагався, і, мабуть, Лукашенко зараз вже готовий піти йому назустріч?

С.З. Необхідно вносити корективи в плани розвитку ЗСУ. Мова про інший формат розміщення комплексів протиповітряної оборони, які можуть убезпечити нас від згаданих дій сусідів. Крім того, тут варто згадати про можливість використання високоточної зброї в прикордонних зонах, де можна таким чином нівелювати потенціал авіаційної техніки на білоруських аеродромах. Безумовно, потрібно посилювати і компонент ППО, який відповідає за прикриття особливо важливих об'єктів, які знаходяться в прикордонних областях і районах.

    Реклама на dsnews.ua