• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Сірі кардинали "Слуги народу". Як "підземний механік" Сергій Шефір став десницею Зеленського

Перший помічник президента Сергій Шефір вже 20 років йде по життю разом з Володимиром Зеленським, а з переселенням на Банкову він конкурує за вплив на президента з Андрієм Богданом
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" продовжує серію публікацій, в яких спробує відкрити завісу таємничості над тими впливовими фігурами, які рідко потрапляють в стрічку новин.

Одним з найвпливовіших сірих кардиналів "Слуги народу" є перший помічник президента Сергій Шефір. Ще в другій половині 1990-х уродженці Кривого Рогу, Сергій і Борис Шефіри, заробляли твором жартів і складанням сценаріїв, запропонували спільну роботу починаючому автору-акторові. Через двадцять з гаком років він взяв на роботу в Офіс президента молодшого з братів - Сергія.

Саме так сценарист, продюсер і за сумісництвом співвласник Студії Квартал 95 Сергій Шефір став першим помічником свого друга Володимира Зеленського. Як і старший брат, Борис, Сергій - не тільки друг, але й багаторічний бізнес-партнер нинішнього президента в кінобізнесі і "95 кварталі". Одним з найближчих співробітників тоді ще кандидата в президенти Шефір став і під час виборчої кампанії, працюючи в штабі Зеленського.

Не втратив позиції він і після виборів, ставши першим помічником глави держави. Зараз Шефіра з повним правом можна назвати сірим кардиналом, на відміну від глави президентської канцелярії Андрія Богдана, який часто привертає до себе увагу як суспільства, так і преси, яка його не особливо жалує. Функціонал і обов'язки "правої руки" президента і донині особливо не афішуються, притому що вплив на Зеленського він має нітрохи не менше, ніж Богдан. З чого ж починав один з найвпливовіших сірих кардиналів президента і один з натхненників "Слуги народу" - партії і серіалу?

Від Квну - до фільмів

Режисер, продюсер і сценарист Сергій Шефір народився в 1964 р. в Кривому Розі, закінчив Криворізький гірничорудний інститут за спеціальністю "підземна механіка". Починав з ігор КВН, де виступав не тільки на сцені, але і як автор текстів для маститих учасників Вищої ліги початку 2000-х років. Писав разом з братом Борисом Шефиром для команд КВН: "Мінськ", "Mahačkalinskie бродяги", "Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит" (Чемпіон СНД), "95-й квартал", "Збірна ХХ століття", "Збірна ХХІ століття", грав у командах "Криворізька шпана" і "Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит".

У 1995 р. брати Шефіри помітили початківця актора Зеленського на фестивалі КВК, який вони організовували, і взяли його в команду "Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит". З тих пір троє майбутніх "кварталівців" йшли до успіху разом. У 2003 р. брати Шефири і Зеленський створили власну медіакомпанію "Студія "Квартал 95", яка повинна була задовольнити попит українців на розважальну продукцію. Після створення компанії майбутній президент і брати Шефири повернулися в Україну з Москви, де працювали на компанію Амік Олександра Маслякова, і почали будувати свій успішний бізнес.

Реклама на dsnews.ua

Заробивши пристойний капітал на телешоу і програмах, компанія вирішила зайнятися більш прибутковим сегментом - створенням кінокомедій, переважно для російського ринку. Вперше Шефір з'явився в титрах комедії "Професор у законі", виступивши автором сценарію. Після цього була "Любов у великому місті" і серіали "Диво" і "Свати".

У 2011 р. Шефіри створили рімейк радянської класики кіно під назвою "Службовий роман. Наш час", згодом вони спродюсували "Ржевський проти Наполеона", "8 перших побачень" і два продовження "Кохання у великому місті". Ймовірно, найвідомішим продуктом "кварталівців" останнього часу стали дві частини серіалу "Слуга народу" із Зеленським у головній ролі.

"Тінь" президента, яка не мовчить

З самого початку виборчої кампанії майбутнього президента Зеленського брати Шефири грали в ній величезну роль. Судячи по журналістському розслідуванню Bihus.Info, виборчий штаб кандидата в президенти Володимира Зеленського був умовно розділений на чотири впливові групи, які контролювали окремі напрями роботи. Однією з них була група "Квартал", чиїми лідерами називали Сергія і Бориса Шефиров, причому останній, за твердженням журналістів, вирішувала фінансові питання. Примітно, що ні одного з передбачуваних учасників групи Зеленський не "світив" в якості своїх публічних представників.

Виступивши тріумфаторами на виборах, "кварталівці" посилили свої позиції. До цієї групи став тяжіти ще один помічник Зеленського, Андрій Єрмак, який хоч і намагається бути рівновіддаленим від груп впливу в оточенні президента, але останнім часом помітно зблизився з "кварталівцями". Зараз Єрмак є відповідальним за зовнішню політику в Офісі президента, і пов'язані з ним люди фактично взяли на себе частину функ Мзс, формуючи зовнішню політику України. При цьому в конфлікти з іншими кланами в оточенні Зеленського кварталівці, на відміну від представників Ігоря Коломойського або "реформаторів", воліють не вступати.

Після свого призначення на посаду Шефір по мінімуму намагався робити публічні, а тим більш різкі заяви, але все ж таки не уникнув скандалу. Так, в одному з даних їм інтерв'ю перший помічник глави держави прямо заявив, що Україні і Росії рано чи пізно доведеться домовитися про світ, тому що неможливо воювати "ще 100 років". Крім того, він засудив мовну політику попередньої влади, адже вони, на думку Шефіра, змушували людей говорити українською.

"Моя думка: ми не зможемо повернути Донбас, примушуючи їх говорити українською. Не вийде повернути людей, не пішовши на мінімальні компроміси з їх ментальністю", - сказав помічник президента.

Крім компромісів з населенням Донбасу, на які, на думку Шефіра, потрібно піти влади, ображати північно-східних сусідів, виявляється, теж не можна. Адже Путін - не маніяк, а "розумна людина", і з Москвою в цілому потрібно налагоджувати контакт. Погодьтеся, досить суперечливі твердження.

Мабуть, скандал з російським бізнесом Зеленського та його вихід з числа засновників кіпрської Green Family, володіє компаніями в Росії і Кварталом 95, не довів помічника глави держави, що будь-який контакт з Росією - економічний чи політичний - завжди токсичний.

До речі, нинішня посада Шефіра стала предметом полушутки-напівсерйозного пропозиції іншого впливового наближеного Зеленського - Андрія Богдана, який, мовляв, не проти помінятися місцями з Шефиром. Природно, той на неї не погодився, та й не міг погодитися - напівофіційна посаду помічника президента з невизначеними повноваженнями насправді одна з ключових у президентській вертикалі. Без сумніву, Шефір може стати першим за рахунком помічником глави держави, чиє прізвище українці все-таки запам'ятають - до кінця каденції Зеленського у нього є ще безліч шансів змусити суспільство говорити про себе, злегка помінявши образ сірого кардинала.

    Реклама на dsnews.ua