• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Схеми Єнакіївського. Від чого суди "відбілюють" Юрія Іванющенка

За останні три роки проти Юрія Іванющенка було порушено дві кримінальні провадження, закрити вирішила судова влада
Реклама на dsnews.ua

"Сьогодні дізнався, що Верховний суд без попередження прокуратури ухвалив рішення закрити всі справи щодо Іванющенка. І це зроблено саме перед продовженням санкцій ЄС щодо заарештованих активів Януковича і компанії. У мене є багато емоцій і не менше аргументів проти цього рішення. Але єдиний вихід - якомога швидше змінити склад ВСУ", - повідомив генпрокурор Юрій Луценко пізно ввечері 28 лютого.

У Верховному суді відреагували зустрічним обвинуваченням ГПУ в бездіяльності її слідчих, в результаті чого закрити цю кримінальну справу ухвалив ще у січні 2016-го Солом'янський райсуд Києва. А далі, мовляв, і Апеляційний суд столиці, і Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ, і, нарешті, Верховний суд просто відхилили на це рішення суду першої інстанції, відповідні апеляції і касації органів прокуратури.

"Верховний суд України рішення про Іванющенка Ю. В., по суті, не переглядав і, відповідно, не приймав рішення про закриття кримінального провадження щодо нього, а тому поширена з цього питання інформація не відповідає дійсності", - йдеться в сьогоднішньому коментарі прес-служби ВСУ. Таким чином, у гучній справі Юри Єнакіївського, що є одним з головних символів режиму Януковича, поставлена якщо не крапку, то жирне три крапки. І виглядає так, що і правоохоронці, і судді вирішили перекинути один на одного відповідальність в цьому делікатному і досить дратівливий для українського суспільства питанні.

Втім, не вдаючись в юридичну казуїстику і політичні оцінки, варто нагадати, що саме інкримінується колишньому нардепу від Партії регіонів Юрію Іванющенко, нині ховається в Росії і поки піддана європейських санкцій і заморожування активів у західних банках.

Незважаючи на всілякі заяви, в тому числі і глави МВС Арсена Авакова, про причетність Іванющенка до злочинів проти Майдану, його кримінальне переслідування ніяк не пов'язана з підозрами в організації та фінансуванні титушек, нападників і вбивали активістів. Не пред'явлені офіційні підозри "смотрящему" Януковича і в питанні його ролі у створенні терористичних ДНР і ЛНР. По суті, йому інкримінують лише злочини, пов'язані з привласненням і розтратою майна в особливо великих розмірах. Тобто мова йде про так званих "економічних" статтях Кримінального кодексу.

Отже, перше провадження щодо Юри Єнакіївського, яке якраз рік тому вирішив закрити Солом'янський суд, стосується незаконного збагачення на суму 72 млн швейцарських франків і організації розкрадання 170 млн грн державних коштів, отриманих від продажу квот Японії на викиди парникових газів.

Дані "кіотські" гроші повинні були піти виключно на енергозберігаючі проекти, які зменшують викид парникових газів в атмосферу, в тому числі на утеплення шкіл, лікарень і дитячих садів. Проте всі ці кошти, за даними слідства та численних журналістських розслідувань, розчинялися через численні фірми-"прокладки".

Реклама на dsnews.ua

Дана схема розпилу" була досить проста. Розпоряджатися японськими мільярдами, переданими Україні, призначили державне підприємство "Держекоінвест", яке через непрозорі тендери визначило 11 компаній-підрядників по всій країні, пов'язаних з Юрієм Іванющенком та Олександром Януковичем. Ці фіктивні фірми наймали десятки субпідрядників, які не просто завищували кошторису витрат на проведення ремонтів - роботи по більшості договорів взагалі не проводилися. Втім, на тлі ясності і зрозумілості даної злочинної схеми, суд вважає достатніми зібрані прокуратурою докази у цій справі.

Друге кримінальне провадження проти Іванющенко - за фактом заволодіння часток у статутному фонді ТОВ "Промринок", більш відомого як найбільший в країні оптово-роздрібний ринок "7-й кілометр" в околицях Одеси. У цій справі підозрюється не тільки побіжний "регіонал", але і два його спільника - бізнес-партнер Іван Аврамов і колишній директор ринку Олег Гресь, досі перебувають в Україні. Згідно з пред'явленим ГПУ у вересні 2016 р. підозрою вони організували вимагання чужого майна та підробку офіційного документа.

Іншими словами, єнакіївська угрупування просто зробила в 2010-му всім господарям ринку "пропозицію, від якого не можна відмовитися" - подарувати по 25% від частки кожного з учасників ТОВ "Промринок". Єдиним, хто чинив опір цьому, був Денис Волошин, який у підсумку втратив все: інші співзасновники під тиском виключили його з ТОВ, а його частка була перерозподілена.

Але, незважаючи на свідчення самого Волошина та наявність наданих їм документів, в яких чорним по білому фігурує прізвище сина Іванющенко Арсена, що є кінцевим бенефециаром отхватившей настільки великий "подарунок" фірми, пробуксовки в розслідуванні даного кримінального провадження спостерігалися і раніше.

Тепер же, беручи до уваги позицію всієї судової влади країни, операція з "відбілювання" одіозного "наглядача" Януковича і в цьому ділі вийшла на фінішну пряму.

    Реклама на dsnews.ua