• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Шок від нових рейтингів. Коли Офіс Зеленського звинуватить соціологів у продажності

У країні, де кожне будівництво проводиться під особистим патронатом президента, люди, природно, будь-які проблеми теж пов'язують саме з президентом

Президен Володимир Зеленський
Президентський рейтинг Володимира Зеленського впав з 33,3 до 24,7%/facebook.com/president.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Фактом політичного життя стали нові рейтинги від КМІС. Особливо небезпечно для Банкової те, що ці рейтинги обговорюють в телевізорі. Наприклад, майже двогодинна передача "Україна сьогодні" увечері 21 жовтня на телеканалі "Україна 24" зробила однією з головних своїх тем таку: "Рейтинги президента: які причини падіння".

Цифри падіння

У самих цифрах неприємне для Банкової те, що обвал стався буквально за місяць. КМІС провів своє нове соцопитування 15-18 жовтня, попереднє було проведене 10-15 вересня. І ось за цей проміжок рейтинги президента і правлячої партії обвалилися на чверть. Президентський рейтинг Володимира Зеленського впав з 33,3 до 24,7%, а парламентський рейтинг партії "Слуга народу" — з 20 до 15,5% (серед тих, хто має намір голосувати і вже визначився зі своїм вибором).

Варто підкреслити, що обидва опитування КМІС (вересневе і жовтневе) проводилися однаково — а саме, методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням).

Звичайно, для якісного аналізу непогано б подивитися на результати опитувань, проведених іншими соціологічними компаніями. Деякі Telegram-канали єхидно обмовляють, посилаючись на свої джерела в ОП, що "кілька соціологічних агентств відмовилися від потрійного тарифу Офісу президента за потрібні цифри в дослідженні президентського і партійного рейтингів". У той же час інші Telegram-канали, які лояльні до Банкової, вже розганяють чутки про те, що скандальне соцопитування "проплачене Ахметовим".

У зв'язку з цим варто зазначити, що звинувачувати соціологів у продажності — останній засіб. До нього вдаються тоді, коли не залишається нічого іншого. Напевно, варто все-таки пошукати інші пояснення провальним цифрам і витягти з них уроки.

Причини падіння

Реклама на dsnews.ua

Заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький, коментуючи падіння рейтингу Зеленського, підкреслює, що "можна припускати певне вичерпання потенціалу рішень РНБО (з точки зору утримання підтримки) і одночасно негативний вплив окремих політичних подій ("Вагнергейт", Pandora Papers, відставка Д. Разумкова) разом з економічними питаннями (обговорення комунальних тарифів)". Про падіння рейтингу партії "Слуга народу" він говорить, що це теж "очевидно пов'язано з останніми політичними і економічними подіями".

У ході жовтневого опитування КМІС задавав запитання не тільки про політику, а й про економіку. Більшість респондентів — 55,5% — заявили, що фінансове становище їхньої сім'ї за останні два роки погіршилося. А про поліпшення говорять тільки 10,7% респондентів (ще 32,9% стверджують, що нічого не змінилося).

Відповідаючи на запитання про головну причину економічної кризи, 42,1% респондентів обрали з-поміж запропонованих чотирьох варіантів опцію "високий рівень корупції", а 31,2% — "некомпетентність влади". Це ті два варіанти, які покладають провину за економічну кризу на владу. Інші два варіанти, які покладають провину на об'єктивні обставини, набрали набагато менше голосів: про пандемію коронавірусу як головну причину економічної кризи говорять 12,1%, а про війну на Донбасі — 8,5%.

І ще один цікавий результат з того ж опитування. Респондентам було запропоновано порівняти нинішню владу з попередньою. Залишилося тільки 22%, які вважають, що нинішня влада краща за попередню. На думку 44,9%, "нинішня влада нічим суттєво не відрізняється від попередньої". А 29,9% заявили, що нинішня влада гірша за попередню. Тобто перевага вже не на боці нинішньої влади.

Психологічні зрушення

Якщо подивитися на всі ці цифри в комплексі, то можна прийти до висновків про зрушення в суспільній свідомості. Говорячи зовсім коротко, люди налякані. Вони дивляться в майбутнє з острахом. І провину за це покладають саме на владу.

За останній місяць була ціла низка політичних скандалів. Але самі по собі вони навряд чи були здатні серйозно підірвати любов до Зеленському з боку його прихильників. Однак крім скандалів за останній місяць виникли і дві серйозні загрози. Це нова хвиля пандемії коронавірусу і різке зростання цін на природний газ. Кожна з цих загроз стосується всього населення. Наприклад, локдаун вдарить по всім (вакцинованим і невакцинованим). Також і зростання цін на газ вдарить по всім — через зрив опалювального сезону, через зростання цін на промислову продукцію, через зупинку роботи підприємств та зростання безробіття.

У країні, де кожне будівництво, навіть дитячого садка, проводиться під особистим патронатом президента, люди, природно, будуть будь-які проблеми теж пов'язувати саме з президентом. Тому коли люди бачать погіршення свого фінансового становища і побоюються ще більших проблем у найближчому майбутньому, вони в першу чергу думають не про об'єктивні обставини, а про Зеленського і "слуг народу". І ось це вже викликає психологічне зрушення навіть у ядерного електорату Зе-влади.

Якщо люди звинувачують в економічній кризі "високий рівень корупції", це означає, що їх не переконала показна боротьба РНБО з олігархами, контрабандистами та ін. Найголовніше: люди не побачили результатів цієї боротьби в своєму холодильнику.

Крім того, люди звинувачують в економічній кризі "некомпетентність влади". Це — прямий удар по іміджу Зеленського і "слуг народу", які на виборах позиціонували себе саме як "нові обличчя", які зламають стару "систему" і побудують нову. Якщо в 2019-му відсутність досвіду вважалося перевагою "нових облич", то тепер вона все більш сприймається як недолік.

І тут варто зробити одне важливе уточнення. Подібне психологічне зрушення — це не повільний і поступовий процес, а швидкий і раптовий. Справа в тому, що ядерний електорат Зеленського несприйнятливий до жодних раціональних аргументів, які можуть висуватися їх опонентами. Тут можна провести паралель з антивакцинаторамиі — тих теж ні в чому не можна переконати. Але у антивакцинаторів бувають осяяння. Наприклад, коли ціла сім'я потрапляє в лікарню, тоді точка зору може змінитися радикально.

У прихильників Зеленського і "слуг народу" теж бувають осяяння. Когось позбавили субсидії, хтось втратив роботу, а на когось подіяли негативні новини з телевізора. Це та проблема, яку, схоже, взагалі не враховують на Банковій. Там вигадують, як перемикати увагу українців з одних скандалів на інші (наприклад, зі скандалів навколо влади на скандали навколо опозиції). Але людей зараз хвилюють не скандали. Людей хвилює їхнє власне майбутнє.

    Реклама на dsnews.ua