• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Шоу має тривати. Чому олігархи дозволили Зеленському почати гру в деолігархізацію

До вересня йтимуть переговори про переробку законопроєкту Зеленського. І напевно в цьому процесі будуть враховані побажання найбільших олігархів

Результати голосування
Результати голосування
Реклама на dsnews.ua

Дивна історія трапилася з законопроєктом Володимира Зеленського №5599 про олігархів. Він був розглянутий на позачерговому засіданні парламенту і прийнятий у першому читанні за основу. За це проголосували 275 народних депутатів. Відразу ж на голосування було винесено пропозицію профільного комітету скоротити термін підготовки проєкту до другого читання вдвічі — і підтримка скоротилася до 216 депутатів. Тобто виглядало так, що у 59 депутатів ставлення до президентської ініціативи змінилося за одну хвилину.

Затримка на два місяці

Може здатися, що термін підготовки проєкту до другого читання — це другорядне питання. Зазвичай так. За регламентом пропозиції і поправки до законопроєкту, який готується до другого читання, вносяться в 14-денний термін після дня прийняття законопроєкту за основу. Скорочення терміну підготовки вдвічі означає, що депутати повинні подати свої пропозиції до проєкту в семиденний термін. Тиждень або два — різниця невелика, але в даному разі вона дуже важлива.

Справа в тому, що якби пройшла пропозиція профільного комітету, то проєкт №5599 можна було б винести на друге читання вже на наступному пленарному тижні 13–16 липня. Він останній перед парламентськими канікулами. А наступна сесія почнеться 7 вересня.

Таким чином, 59 нардепів, які не захотіли скорочувати термін підготовки проєкту, відібрали у Зеленського можливість хвалитися прийнятим законом під час святкування 30-річчя незалежності 24 серпня. Причому вішати всіх собак на парламент за те, що закон не прийнятий, Зеленський теж не зможе: адже він проголосований у першому читанні і готується до другого.

Звичайно, це не заважає Зеленському вже зараз піаритися на "законі про олігархів". Але проблема в тому, що Банкова не впевнена на 100%, що восени цей закон вдасться прийняти. Наприклад, у якихось депутатів, які зараз зображують лояльність до Банкової, політична орієнтація за час літніх канікул може змінитися. Та й суспільні настрої — теж. Традиційно влітку суспільство найменш схильне до протестів. А восени знайдеться багато бажаючих покачати ситуацію.

Ахметову потрібне шоу

Реклама на dsnews.ua

Чому ж Банкова, успішно продавивши через парламент законопроєкт Зеленського в першому читанні, не змогла продавити скорочення термінів другого читання? Деякі джерела на повному серйозі стверджують, що вся справа в Ринаті Ахметові. Мовляв, він хоче, щоб його телеканали вдосталь познущалися над цією законодавчою ініціативою, і тому він категорично проти того, щоб цей проєкт приймався швидко і в поспіху.

Найближчої суботи, 3 липня, о 22:00 на телеканалах «Україна» і «Україна 24» анонсована прем'єра щотижневої інформаційно-аналітичної програми «Велика деолігархізація». «У центрі уваги — тільки одна тема: деолігархізація, — йдеться в анонсі. — За головною реформою президента Володимира Зеленського ми будемо спостерігати в режимі реального часу».

Щотижня по суботах в прайм-тайм. Головна реформа Зеленського. На телеканалах Ахметова. Тут саме час запитати: «Якої ще деолігархізації вам не вистачає?»

Звичайно, якби депутати зірвали голосування за проєкт у першому читанні, то це шоу втратило б сенс. Цього Ахметов не міг допустити. Тому проєкт отримав голоси з великим запасом — 275. А ось прискорене друге читання ніяк не вписувалося в сценарій довгого телесеріалу. Тому і голосів не вистачило — тільки 216 при мінімально необхідних 226.

Кому проєкт не страшний

Перед голосуванням Telegram-канали, близькі до Банкової, поширили чутки про те, що законопроєкт Зеленського підтримується посольством США. Якби було так, це напевно виявилося б в позиції фракцій «Європейської солідарності» і «Голосу», які намагаються не нехтувати громадською думкою західних партнерів. Але ні. Юлія Тимошенко від імені «Батьківщини», Ірина Геращенко від імені «Європейської солідарності», колишній «слуга народу» Гео Лерос (зараз позафракційний) і Сергій Рахманін з «Голосу» немов змагалися в знущальному тоні своїх оцінок.

І всі вони звертали увагу на одну цікаву особливість: саме депутати, пов'язані з найбільшими олігархами, дуже спокійно ставляться до цього проєкту. Це означає, що він абсолютно їм не страшний, тому вони і погодилися дати Зеленському цю іграшку.

Фракція ОПЗЖ проявила своєрідність своєї позиції, в повному складі проігнорувавши розгляд цього питання в парламенті. «Європейська солідарність» і «Голос» натиснули кнопки «проти», «Батьківщина» утрималася.

Водночас за проєкт Зеленського проголосував 231 «слуга народу». Така одностайність була б неможлива без згоди найбільших українських олігархів Ігоря Коломойського і Ріната Ахметова, які мають великий вплив на значну частину фракції Зеленського.

Також законопроєкт підтримали по 18 нардепів з груп «За майбутнє» та «Довіра» (де теж сильний вплив олігархів) і вісім позафракційних (у тому числі спікер і перший віцеспікер).

Особливо красномовне голосування «за» глави партії «За майбутнє» Ігоря Палиці. Він за всіма критеріями підходить під визначення олігарха, дане в проєкті Зеленського, і тим не менш спокійно його підтримав.

З самого початку було зрозуміло: Банкова домовилася з найбільшими олігархами, що їм ніякі неприємності не загрожують. Ігор Палиця своїм голосуванням підтвердив, що цей проєкт узагалі не страшний нікому, хто лояльний до Зеленського.

Але у олігархів, звичайно ж, немає ніякої потреби прискорювати прийняття цього закону. Тому за скорочення термінів підготовки набралося лише 216 голосів. «Загубилися» 24 «слуги народу» і майже в повному складі ті самі групи «Довіра» та «За майбутнє», включаючи і Палицю.

Утім, до другого читання текст проєкту може серйозно змінитися. Критики вдосталь насміялися над його вкрай низькою якістю. Звичайно, для Банкової це не аргумент. Але її має стривожити те, що цей проєкт може бути скасований у Конституційному Суді. Процитуємо висновок Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради: «Головне управління вважає основну ідею законопроєкту і, відповідно, всі його положення в цілому сумнівними з точки зору їх відповідності статтям 8, 19, 106 і 107 Конституції України».

Тому до вересня йтимуть переговори про переробку проєкту. І напевно в цьому процесі будуть враховані побажання найбільших олігархів. «Велика деолігархізація» на телеканалах Ахметова повинна завершитися життєрадісним фіналом.

    Реклама на dsnews.ua