• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Скандал з того світу. Чи зашкодить Кернес своєму наступнику

У Харкові розгорається гучний скандал, пов'язаний з можливою підробкою підпису Геннадія Кернеса, завдяки чому керувати містом став секретар міськради Ігор Терехов. Втім, зацікавлених у зміні влади поки знайшлося небагато

Геннадія Кернеса поховали 23 грудня 2020 у Харкові
Геннадія Кернеса поховали 23 грудня 2020 у Харкові / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Несправжні підписи Кернеса?

У понеділок, 11 січня, в ЗМІ з'явилася інформація про розслідування поліцією можливої підробки електронного підпису мера Харкова Геннадія Кернеса на поданні Ігоря Терехова на посаду секретаря міськради від 9 грудня 2020 року. З відповідною заявою звернулася до правоохоронців депутат Харківської міської ради від "Слуги народу" Аліна Мустафаєва. Вона стверджує, що електронним підписом Кернеса скористалися в своїх інтересах люди з оточення колишнього мера, який просто був не в змозі що-небудь робити за станом здоров'я — тобто, як говорили недоброзичливці покійного, був "в стані овоча" через коронавірусну інфекцію .

Про саму ж підробку підпису Кернеса ще 13 листопада заявив кандидат в депутати міськради від ОПЗЖ Анатолій Родзинський, засумнівавшись також в достовірності заяви Кернеса про реєстрацію мером, поданої до тервиборчкому. Родзинський заявив, що заява була підписана електронним підписом міськради, а зовсім не Кернесом, який хворів на ковід в берлінській клініці "Шаріте". Крім того, електронний підпис нібито був виданий податковою на день пізніше, ніж Кернес вилетів на лікування до Німеччини.

Родзинський намагався оскаржити рішення про реєстрацію, але скандал все-таки затих, і до заяви тепер вже депутата від партії влади про нього намагалися не згадувати. В обласній прокуратурі повідомили про відкриття поліцією кримінального провадження за статтею 358 КК України ("Підробка документів за попередньою змовою групи осіб").

У міськраді огризнулися на "фейк журналістів"

Якщо в результаті перевірки виявиться, що Мустафаєва і Родзинський праві і підпис підроблений, то обрання Терехова секретарем міськради, а також виконання ним обов'язків мера стає незаконним. В такому випадку до нових виборів, які Рада може призначити або на весну, або, що більш імовірно, на осінь, міськраді треба буде переобрати керівництво. А це загрожує порушенням домовленостей між партією влади, "Блоком Кернеса" і іншими місцевими політгравцями.

У міськраді на "підписний" скандал відповіли досить різко. Мовляв, підпис Геннадія Кернеса, який використовували на першій сесії нової міськради, справжній, а рада працює виключно в рамках українського законодавства, "яке не тільки дозволяє, але й стимулює використання електронного документообігу".

Реклама на dsnews.ua

Крім того, міська влада закликала дати поліції можливість в спокійній обстановці провести розслідування: "правоохоронні органи проводять просту стандартну перевірку за заявою однієї із депутатів Харківської міської ради, якій, з незрозумілих нам причин, раптом здалося, що підпис Геннадія Кернеса під поданням на посаду секретаря міськради Ігоря Терехова був підроблений". А тим ЗМІ, які пишуть про скандал, що розгорівся, на думку батьків міста взагалі слід мовчати, адже з ними влада може почати судові тяжби через "розповсюдження фейків".

Терехов втримається в кріслі, а опозиція зловить хайп

Втім, турбуватися нинішній більшості в міськраді і тим, хто за нею стоїть, нема чого. Так, у результати перевірки, які б змінили поточну обстановку в харківській владі, не вірить Родзинський, який вперше заговорив про підробку: мовляв, місцевим силовикам немає сенсу "виходити на самих себе". Ще один харків'янин, колишній депутат Верховної Ради від "Опоблоку" Євген Мураєв вважає, що перевірка просто затягне визначення дати виборів міського голови, але щось реально змінити вона не може.

Схоже, єдиним політиком, який не тільки сумнівається в справжності підпису Кернеса, а й хоче використовувати скандал для свого просування в майбутніх мерських перегонах, одночасно послабивши нинішню міську владу, є Михайло Добкін. Колишній мер Харкова і друг Кернеса вважає, що якщо підпис дійсно ставив не Кернес, то мова може йти про спробу захоплення влади його потенційним конкурентом на виборах Тереховим. Втім, підтримки Михайло Маркович поки не знайшов ні в стані затятих супротивників команди Кернеса, якими є харківська ОПЗЖ на чолі з Олександром Фельдманом, ні серед опозиціонерів ЄС, або більш дрібних партій.

Єдиним реальним вихлопом від скандалу можуть бути політбали, зароблені місцевими опозиціонерами, які викривають "узурпаторів, що захопили владу". До виборів же навряд чи щось здатне похитнути союз оточення Кернеса зі "слугами", які будуть змушені йти в обозі його оточення, підтримуючи Ігоря Терехова як кандидата в мери. Адже ставка на власного кандидата, яким був Олексій Кучер, досить яскраво відобразила рівень підтримки кандидата від "слуг" в місті, який любить "господарників", і на Банковій навряд чи захочуть повторити експеримент.

    Реклама на dsnews.ua