• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Зміна статі та зміна стилю. Навіщо Зеленський та "слуги" оновили уряд

Чорний піар зробив свою справу. Любченко не тільки не став прем'єром — його взагалі пішли з уряду

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

П'ять відставок членів Кабміну та чотири нові призначення — такий результат засідань парламенту 3-4 листопада. ОПЗЖ, "Батьківщина", "Європейська солідарність" та "Голос" відмовилися підтримати кадрові пропозиції Володимира Зеленського та "слуг народу". Тож за оновлення уряду несуть відповідальність лише президент, правляча партія та її сателіти — групи "За майбутнє" та "Довіра".

Свириденко замість Любченка

Про зміну статі заговорив голова парламентських "слуг народу" Давид Арахамія. За його словами, фракція "слуг" вирішила, що перший віцепрем'єр — міністр економіки має бути жінкою, а не чоловіком. І тому фракція захотіла замінити Олексія Любченка на Юлію Свириденко. "Любченко — нормальний менеджер. Просто вважаємо, що віцепрем'єр жінка для гендерного балансу буде кращою ", — підкреслив Арахамія.

Звичайно, ця версія звучить свіжо та сміливо, проте вона досить близька до істини. На Банковій серйозно замислилися про зміну стилю роботи уряду. А зміна статі – це, безперечно, досить радикальний спосіб змінити стиль.

Нагадаємо, що Олексій Любченко більше року (з 29 квітня 2020 р. до 20 травня 2021 р.) очолював Державну податкову службу України. І коли його призначили першим віцепрем'єром — міністром економіки, багато експертів упевнено пророкували, що для Любченка його нова посада — це трамплін у крісло прем'єра. Але його підвів саме стиль.

Деякі подробиці повідомила 2 листопада "Українська правда": Любченко почав дратувати керівництво Офісу президента тим, що "заробляв" на посаді за Банковою спиною. На "малій фракції" Арахамія коротко резюмував проблему з Любченком: "Льоша закрався".

Вже наступного дня цю інформацію своєрідно підтвердили СБУ, НАБУ та САП. Вони повідомили про проведення обшуків у приміщеннях центрального апарату Державної податкової служби України, ДПС у Полтавській області, за місцем проживання посадових осіб органів податкової служби та низки фізичних осіб у Києві, Полтавській, Дніпропетровській та Запорізькій областях. Слідчі дії здійснюються у межах розслідування про так звані податкові скрутки. А скрутки — це "фірмовий стиль", яким запам'ятався Любченко — принаймні, якщо вірити інтернет-пошуковику Google. Особливо активно стали писати про "скрутки Любченка" три місяці тому — так доброзичливці намагалися вбити шанси Любченка стати прем'єром. І, як бачимо, чорний піар зробив свою справу. Любченко не тільки не став прем'єром – його взагалі пішли.

Реклама на dsnews.ua

Його змінниця Юлія Свириденко, з точки зору Банкової, має три незаперечні плюси. По-перше, вона добре знайома із роботою Мінекономіки. Понад рік (з 29 вересня 2019 р. по 21 грудня 2020 р.) вона пропрацювала заступником та першим заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. По-друге, після роботи в міністерстві, вона майже рік пропрацювала заступником керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Вона добре спрацювалася з Єрмаком і знає, чого хоче. А по-третє, вона ніколи не займалася ні скрутками, ні чимось подібним, тому не кидатиме тінь на владу. Її стиль зовсім інший: вона вміє розумно говорити і при цьому зазвичай розуміється на тому, про що говорить. Це зовсім не зайве в умовах, коли влада постійно чує з усіх боків закиди у непрофесіоналізмі.

Резніков замість Тарана

Володимир Зеленський захотів побачити інший стиль у керівництва Міністерства оборони. Нагадаємо, що посада міністра оборони належить до президентської квоти. І президент сам підбирає людину на цю посаду. Тому заміна міністра оборони завжди відображає якісь суттєві зміни в образі думок Верховного головнокомандувача.

Про Андрія Загороднюка, першого міністра оборони Зеленського, напевно, всі вже забули. Спочатку Зеленський припускав (ну чи його переконали), що найкращий стиль міністра оборони це молодий громадянський реформатор. Загороднюк з 2015 р. брав участь у проєктному офісі реформ при Міністерстві оборони та добре знався на реформах. Але цей стиль швидко набрид Зеленському, який захотів протилежного. Так посаду міністра отримав генерал-лейтенант у відставці Андрій Таран.

Тепер Зеленському знову захотілося відновити стиль. Головним недоліком Тарана у цьому плані було невміння виступати на публіці. Зрозуміло, що сам Зеленський на його тлі виглядав чудово, але ж не може Верховний головнокомандувач підмінювати міністра щоразу, коли треба сказати народу щось важливе на військову тему.

Саме на цю роль підійшов Олексій Резніков. Точніше, підійшли одразу дві кандидатури – Ірина Верещук та Олексій Резніков. Причому Верещук підійшла навіть більше, але в неї за спиною виявився поганий шлейф для міністра оборони — надто відверті інтерв'ю медведчуківським каналам. Так, в ефірі хард-ток-шоу Drozdov на телеканалі Zik вона розповіла про своє ставлення до Степана Бандери: "Політика держави має змінитися. Безумовно, Бандера став героєм для більшої частини суспільства, образом націоналізму. Політики-маніпулятори, що натягують на себе вишиванки, гордо вигукують його прізвище. Але слід зрозуміти, що ця історична фігура ніколи не знайде місця в українському пантеоні героїв. Тому що історія, як ми б нею не крутили, збрехати світові не дозволить".

Коротше, у військах кандидатура Верещук викликала різке неприйняття, і Зеленський зупинився на Резнікові. Хоч і не жінка, але таки цивільний, говорити вміє, а порівняно з Тараном — Цицерон.

Верещук замість Резнікова

Резніков до призначення на посаду міністра оборони працював віцепрем'єром — міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Ця посада, що звільнена Резніковим, і дісталася Верещук. Завдяки цьому гендерний баланс, про який так дбає Арахамія, ще більше покращився.

У парламенті Верещук набралася деякого досвіду, очолюючи підкомітет із питань держбезпеки та оборони. Щоправда, вона некомпетентна у питаннях, якими управляє Міністерство реінтеграції, але її стиль роботи явно буде іншим, ніж у Резнікова.

Можливо, Верещук причаїла образу на Резнікова, що він перейшов їй дорогу до крісла міністра оборони. Інакше важко пояснити її зовсім некомандну гру. Напередодні свого призначення в уряд вона анонсувала намір провести аудит діяльності свого попередника, тобто Резнікова. "Я почну з того, що проведу аудит стану виконання міністерством своїх завдань згідно з профільними законами, указами президента, актами Кабміну, рішеннями РНБО тощо. Треба зрозуміти, де ми зараз перебуваємо в плані виконання профільних стратегій. Також слід чітко оцінити ступінь реалізації тих чи інших профільних проєктів та державних програм", — повідомила вона.

Утім, не чекаючи на аудит, Верещук пообіцяла "реінтеграцію вже сьогодні через інформаційну, гуманітарну, цифрову присутність на тимчасово окупованих територіях". Напевно, на телеканалі "Дім" тепер буде багато-багато Верещук. Головне, щоб ведучі не питали її про Степана Бандеру.

Місце для Рябікіна та порожнеча після Абрамовського

Звичайно, не всі кадрові рішення пояснюються насамперед бажанням підкоригувати стать чи стиль. Наприклад, інша логіка проглядається за рішенням замінити Олега Уруського на Павла Рябікіна на посаді міністра з питань стратегічних галузей промисловості. Примітно, що Уруський на додачу до посади міністра мав статус віцепрем'єра, проте Рябікін такого довіску не отримав. Це означає, що політична вага цього міністерства та його керівника значно зменшилася. Схоже, цей орган не дав тих результатів, на які від нього чекали, і саме тому Уруського звільнили.

Що ж до Рябікіна, то для нього посада міністра — це радше втішний приз. Так з ним розплатилися за його відставку з набагато цікавішого посту голови Державної митної служби. Цей пост він обіймав з 18 листопада 2020 р. Спочатку він був призначений без конкурсу, за "карантинною" процедурою, потім у серпні 2021 р. переміг у конкурсі. 15 вересня уряд звільнив його у зв'язку із закінченням терміну дії контракту і одразу призначив як переможця конкурсу. Тому його не можна було зняти просто так, але можна було умовити в обмін на іншу посаду. Кажуть, Рябікіну пропонували три міністерські посади. Від посади міністра соціальної політики, як і з посади міністра захисту довкілля та природних ресурсів, він відмовився, а ось на стратегічні галузі промисловості погодився.

Також кажуть, що вакансію голови Державної митної служби створили для В'ячеслава Демченка, який має довіру Зеленського. 3 листопада Зеленський вже звільнив Демченка з посади начальника Управління розвідки Адміністрації Державної прикордонної служби України. Залишилося, щоб уряд призначив його головним митником.

Після всіх цих рокіровок залишилося вакантним крісло міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів, з якого видавили Романа Абрамовського. Як уже говорилося, план посадити в це крісло Рябікіна не вдався. Тож зараз шукають іншу кандидатуру. Тимчасово Кабмін призначив в. о. міністра Руслана Стрільця, який з минулого року обіймає посаду заступника міністра.

    Реклама на dsnews.ua