• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

ЗМІ: Криміналізація контрабанди необхідна для боротьби з тіньовим ринком – Мельник

За словами голови ДФС Вадима Мельника, з початку 2021 року на ринку України збільшилася частка нелегальних сигарет. В основному, це сталося через зростання надходжень такого товару з Duty Free

Реклама на dsnews.ua

Криміналізація контрабанди за прикладом стран ЄС може стати ефективним інструментом в боротьбі з тіньовим ринком тютюну, повідомляє Економічна Правда.

"Дослідження "Kantar Україна" засвідчило зростання частки нелегальних тютюнових виробів у лютому 2021 року до рекордних 12,8% проти 5,8% у лютому 2020 року, це максимальний показник з 2011 року", — йдеться у матеріалі.

Голова ДФС оцінює щорічні втрати бюджету від нелегального ринку тютюнової продукції майже в 12 млрд грн.

Так, наприклад, правоохоронці викрили схему легалізації сигарет через магазини Duty Free.

"Касир на ваш посадковий талон приховано від вас проводить такий товар. За документами, товар вийшов з Duty Free, але за кордон з пасажиром він не полетів, а надійшов на український ринок без сплати податків. Під таку схему легальні виробники незаконно виготовляють товари на своїх потужностях", – розповідає Мельник.

За його словами, щодо двох великих виробників ДФС проводить досудові розслідування.

Через митницю нелегальні сигарети найчастіше приходять у режимі "перерваний транзит" чи з приховуванням від митного контролю, а також через прикордонні смуги з Білоруссю та з тимчасово окупованих територій.

Нелегальні сигарети дешевші, тому на них є попит. Коли один орган перекриває один канал, збільшуються потоки через інший, тому потрібні комплексний підхід і співпраця, переконаний Вадим Мельник.

Також бракує відповідного органу для координації боротьби з контрабандою. На думку Мельника, ним можуть бути Рада національної безпеки та оборони або Офіс генпрокурора.

"Виносити це питання на такий високий рівень потрібно, бо збитки бюджету сягають десятків мільярдів гривень на рік. Економічна безпека є складовою безпеки держави. Повернення кримінальної відповідальності за контрабанду підакцизної продукції – важлива складова боротьби з тіньовою економікою", — зазначають журналісти.

Якщо керуватися КПК, незаконні дії можна зупиняти більш оперативно та ефективно.

"Сам факт наявності кримінальної відповідальності буде стримувати від вчинення незаконних дій. У правоохоронця буде більше важелів для зупинки протиправної діяльності і збору доказів винуватості", — йдеться в матеріалі.

Більш ефективно боротися з нелегальною продукцією допоможе повний чіткий облік підакцизної продукції – від виробництва або імпорту до кінцевого споживача.

    Реклама на dsnews.ua