• USD 28.3
  • EUR 33
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Сьогодні виповнюється 20 років з дня зникнення журналіста Георгія Гонгадзе

Сьогодні, 16 вересня, виповнюється 20 років від дня зникнення відомого українського журналіста, засновника інтернет-видання "Українська правда" Георгія Гонгадзе

Георгій Гонгадзе
Георгій Гонгадзе
Реклама на dsnews.ua

Востаннє Гонгадзе бачили 16 вересня 2000 року на бульварі Лесі Українки в Києві, коли він сідав у машину. Увечері наступного дня ЗМІ оприлюднили інформацію про його зникнення, інформує "ДС".

2 листопада того ж року в Таращанському лісі, за 70 км від Києва, було знайдено тіло, в якому друзі і родичі впізнали тіло журналіста. Більшість проведених згодом експертиз підтвердили, що знайдений труп — це тіло Гонгадзе. Однак лише у лютому 2001 року Генеральна прокуратура визнала факт смерті журналіста і порушила справу за статтею "Навмисне вбивство", а у вересні 2002 року визнала, що знайдене в Таращанському лісі тіло належить Гонгадзе, пише Укрінформ.

У 2009 році в Київській області були знайдені останки черепа, які належали зниклому журналісту. Проте мати Георгія Гонгадзе Мирослава до останнього не вірила, що знайдені останки належать її синові, тому його поховали лише 22 березня 2016 року.

Зникнення та вбивство Георгія Гонгадзе викликало широкий суспільний резонанс як в Україні, так і за її кордонами. В Україні з акцій протесту проти зникнення та вбивства Гонгадзе почалися широкомасштабні протестні акції, відомі під назвою "Україна без Кучми", в ході яких протестувальники звинувачували тодішнього президента та його найближче оточення у зникненні журналіста і вимагали відставки глави держави.

Майже через вісім років після зникнення журналіста, 15 березня 2008 року, Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС — Валерія Костенка, Олександра Поповича і Миколу Протасова, і призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 12 до 13 років.

Один із викрадачів Георгія — Микола Протасов — помер у колонії наприкінці березня 2015 року. Колишнього начальника Департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача 29 січня 2013 року було засуджено до довічного позбавлення волі.

Разом з тим крапка у цій резонансній справі ще не поставлена — не лише непокараними, а й неназваними залишаються замовники вбивства журналіста. При цьому Пукач стверджує, що виконував вказівку Кучми.

Георгію Гонгадзе посмертно надано звання Героя України. У грудні 2008 року в Києві Гонгадзе, а також журналістам, які загинули при виконанні своїх службових обов’язків, встановлено пам’ятник. Іменем Гонгадзе назвали проспект у Києві та вулиці в інших містах України. Крім того, його ім’я викарбувано на скляній стіні в залі Меморіалу загиблим журналістам у Музеї новин у Вашингтоні.

    Реклама на dsnews.ua