• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Рятівники націоналістів. Коли китайці допоможуть "Нацкорпусу" і "Свободі" з ідеологією

Лівацтва українських націоналістів, яка проявилася під час недавніх баталій під парламентом, стало черговим підтвердженням ідеологічного кризи правих сил
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"Нацкорпус" і "Свобода" активно підтримали гасла "Батьківщини" і ОПЗЖ, спрямовані проти продажу землі. І не тільки підтримали, але і влаштували силове протистояння з правоохоронцями у центрі столиці. Націоналісти пояснюють свою позицію дещо інакше, ніж та ж "Батьківщина": мовляв, вони воювали за українську землю і не дозволять нікому її продавати. У всякому разі до тих пір, поки народ не скаже своє слово на референдумі. Однак, за великим рахунком, це той же лівий популізм, тільки зі своїми нюансами, що свідчить про глибокій ідеологічній кризі на правому політичному фланзі.

Нагадаємо: за підсумками парламентських виборів націоналісти, які об'єдналися під брендом "Свободи", зайняли всього лише 11 місце, отримавши підтримку 2,15% виборців. Причому навіть на заході країни, де традиційно сильні позиції націонал-патріотичних сил, вони мало де увійшли до топ-п'ятірки. Експерти вказували: головна причина провалу - неправильно обрана стратегія. Націоналісти приєдналися до пулу партій, які жорстко критикували Петра Порошенка і його політику, і тим самим загнали себе в нішу, де й без них було дуже тісно. Тому програли конкуренцію і "Євросолідарності", і "Голосу", які більш вдалими зіграли на правоконсервативної (перші) та праволіберальної (другі) риторики. А сьогодні ми бачимо чергову стратегічну помилку Андрія Білецького, Олега Тягнибока та їх соратників: з-за відвертого лівацтва вони ризикують зміцнити своє становище на політичному маргінесі.

Існує інструкція по виживанню для націоналістів? В Європі її давно придумали - традиціоналізм, антимультикультурализм і активну протидію міграційної політики влади. Традиціоналізму у наших націоналістів навіть з перегином, правда, він розуміється ними в кілька застарілому варіанті. У тій же Європі, наприклад, вже давно не б'ють представників ЛГБТ-спільноти. Більш того, деякі активні діячі правих рухів не приховує своєї нетрадиційної сексуальної орієнтації.

Можна згадати нідерландського політика Піма Фортайна. На початку 2000-х його партія "Список Фортайна" тріумфально йшла до влади. В її ідеологічній програмі говорилося, що рівні права жінок і гомосексуалістів є традиційними цінностями для Нідерландів. Фортайн був застрелений в травні 2020-го р. активістом радикальної екологічної групи Волкертом ван дер Граафом, який визнав, що вбив політика з-за його антиісламських переконань. Та ж доля спіткала соратника Фортайна, кінорежисера Тео ван Гога. Він загинув від рук ісламіста в 2004-м. А нинішній головний правий Нідерландів, лідер Партії свободи Герт Вілдерс неодноразово заявляв, що його погляди відмінні від ідеології праворадикалів.

Про те ж говорять і в популярній "Альтернативу для Німеччини". А в Швеції націоналісти з партії "Шведські демократи" не тільки відстоюють протестантську етику і традиційний сімейний уклад, але і виступають за підвищення екологічної свідомості. При цьому вони проти усиновлення дітей одностатевими парами, а також традиційно для правих - проти ліберального законодавства для мігрантів з Африки та Азії. Простіше кажучи, націоналісти в Європі досить гнучкі в своїй ідеології, їх головний ворог - мультикультуралізм, який розмиває традиційні християнські цінності.

Поки азіати та африканці до нас масово не біжать, в теж час істотний відтік людей з нашої країни актуалізує проблему нестачі робочої сили вже в найближчі десятиліття. Нещодавно глава українського МЗС Вадим Пристайко заявив, що в дипломатичному відомстві займаються розробкою концепції, яка передбачає можливість легалізації подвійного громадянства. А днями голова Державної міграційної служби Максим Соколюк в інтерв'ю "Європейської правді" відкрив деталі: в Конституції збережеться норма про єдине громадянство, при цьому влада будуть сприймати людей як громадян України, незважаючи на можливу наявність паспорта іншої держави. Соколюк пояснив: метою вирішення мати подвійне громадянство є необхідність припливу громадян та повернення на Батьківщину так званих "економічних" емігрантів.

Ініціативу влади встигли розкритикувати. Основний акцент робився на те, що Україну заполонять біженці з країн третього світу, переважно це низькокваліфікована робоча сила, до того ж існує небезпека зростання криміналізації суспільства за рахунок етнічних злочинних груп, і ми зіткнемося з тими проблемами, які на сьогодні є в Європі. Проте варто відзначити, що представники правих сил майже не помітили міграційних планів влади. Принаймні, пікетів ні на Банковій, ні під будівлею МЗС з цього приводу ніхто не бачив.

Реклама на dsnews.ua

Можливо, після того як парламент все ж підтримає земельну реформу, що призведе до втрати націоналістами важливого для них сьогодні елемента для піару, їх увага перемкнеться на міграційний питання. Він може стати для "Нацкорпуса" і "Свободи" рятівним колом. Як у прислів'ї "не було б щастя, та нещастя допомогло": можливо, з глибокого ідеологічного кризи, завів їх у відверте лівацтва, їм допоможуть вибратися китайці, в'єтнамці, пакистанці і жителі інших далеких країн, для яких гостинно відкриють наші кордони.

    Реклама на dsnews.ua