• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

США з Британією нададуть допомогу Україні у розбудові ВМФ

Реклама на dsnews.ua

Сполучені Штати Америки та Велика Британія допоможуть Україні у розбудові Військово-морського флоту та інфраструктури для нього

Про це йдеться у матеріалі Радіо Свобода, передає "ДС".

В анексованому Росією Криму Україна втратила не лише флот, а й майже усю інфраструктуру військово-морських сил. Досі існує питання, на чому виходити в море і де розміщувати військові судна.

На початку жовтня два отриманих від США катери типу "Айленд" перекинули до порту "Южний", неподалік від Одеси. Тут українські військово-морські сили відкрили пункт базування для дивізіону цих катерів – до кінця наступного року їх тут має бути пʼять.

Найближчими роками ВМС також мають отримати щонайменше 6 патрульних катерів Mark VI (загалом США дозволили продаж Україні до 16-ти одиниць таких).

Велика Британія готова побудувати 8 ракетних катерів. Згідно з угодою, два ракетних катери з восьми мають закласти у Великій Британії.

Загалом в українських військових моряків може зʼявитися понад два десятки сучасних морських платформ. 

Створювати морську інфраструктуру Україні допомагають американські військові. Серед іншого, в Очакові мають побудувати пірс, а до цього часу провели низку робіт для ВМС, розповів військово-морський аташе при посольстві США в Україні Пітер Мелорі.

За словами Мелорі, "за останні два роки інженерні батальйони ВМС США побудували ангар технічного обслуговування катерів для підтримки спільних багатонаціональних навчань і Оперативний центр ВМС, який буде використовуватися для повсякденних операцій, а також для майбутніх навчань, таких як Сі Бриз 2021". 

Раніше цього року військово-морські будівельники США провели оцінку місця будівництва майбутньої бази ВМС, щоб допомогти українському флоту в проектуванні і плануванні.

Кредит на понад 1 мільярд фунтів від Великої Британії – це ще одна можливість для українських військових моряків. 

За ці гроші частково розвиватимуть берегову інфраструктуру, розповів посол України в Об’єднаному Королівстві Вадим Пристайко. Невелику частину підряду отримають британські компанії. За словами дипломата, британські спеціалісти їдуть до України для оцінки майбутніх місць будівництва.

"Буде визначено обсяг необхідних робіт, для того щоб це конкретне місце перетворити на військово-морську базу, створити місце для паркування кораблів, створити місця для проживання персоналу – і військового, і цивільного. Створити оборонні споруди. Тобто на сьогоднішній момент важко сказати, скільки остаточно буде коштувати весь проект – це залежить від обсягу, масштабу самої роботи. Я думаю, протягом наступного місяця буде визначено скільки конкретно з цієї суми буде витрачено на будівництво. Далі будуть обиратися виробники – ті, хто буде конкретно робити цей проект", — сказав він.

Пристайко також висловив переконання, що "до кінця року буде видно вже хто, скільки, і яка частина цих грошей піде на будівництво".

"Наскільки швидко ми зможемо побудувати – це буде залежати, в більшості, від виконавців з українського боку. Тому що за умовами британського кредиту, нам потрібно хоча б 20%, щоб британська компанія долучилась до виконання робіт. 80% українська сторона може покривати своїми можливостями. Тобто українські компанії отримують замовлення. Місцеві компанії, компанії, які виграють на тендері з будь-якої частини України і здатні робити такі складні гідротехнічні, оборонні і всі інші роботи", — заявив дипломат.

Також журналісти заявили, що строки будівництва українських військово-морських баз називати ніхто не береться.

За стратегією розвитку ВМС до 2035 року, Україна розвиває москітний флот – невеликі платформи з потужним озброєнням: ракетні катери, до прикладу. Морське командування до 2025-го року хоче побудувати один корвет – хоча у стратегії введення цих більш дорогих кораблів до складу флоту заплановане ближе до 2030-го. 

Український корвет "Володимир Великий" будують з 2009-го — і шість років роботи не фінансують. 

Нещодавно почали розглядати новий варіант отримання таких кораблів – у співробітництві з Туреччиною і з використанням її напрацювань.

Віцепремʼєр-міністр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський розповів, що детальних перемовин про це ще не було. 

"Перший корвет може бути виготовлений за участі нашої на території Туреччини, а всі наступні вже будуть виготовлятися на українському підприємстві. Тут, в нас в Україні, а не в Туреччині", — сказав Уруський.

Довідка. Україна на сьогодні не контролює 100 тисяч кв км зі 137 тисяч кв км своїх морських акваторій. ВМС України втратили основні пункти базування у Криму — Севастополь та Новоозерне, що на озері Донузлав. Український флот зараз зосереджений в Одесі – від найбільшого корабля "Гетьман Сагайдачний" і до малих броньованих катерів Гюрза М. 

Із 2014 в Україні працюють над розширенням інфраструктури для кораблів і катерів. Є дві військово-морські бази: в Одесі – "Південь", у Бердянську буде "Схід". Крім того, є пункти базування: у Чорному морі — порти "Южний" і "Очаків", в Азовському – Маріуполь.

    Реклама на dsnews.ua