• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Степанов самостійно визначив постачальника і завадив Україні отримати дешевшу вакцину, — глава "Медзакупівель"

Міністр охорони здоровʼя Максим Степанов самостійно визначив постачальника вакцини від коронавірусу для України. Цим він перевищив свої повноваження та завадив Україні отримати нижчу ціну на вакцину

Реклама на dsnews.ua

Про це на своїй сторінці у Facebook написав генеральний директор ДП "Медичні закупівлі України" Арсен Жумаділов, передає "ДС".

Глава ДП зазначає, що у світі станом на сьогодні 7,25 млрд замовлених вакцин, тому для України сьогодні виробники мали б зарезервувати 40 млн доз вакцин. За винятком 8 млн доз по COVAX, замовлення на комерційній основі мало б сягнути 32 млн доз.

"Натомість станом на 29 грудня мали 0", — написав Жумаділов.

У "Медзакупівлях" підкреслюють, що з весни по сьогодні потрібно було підписати принаймні 4-5 угод із кількома виробниками, що виробляють вакцини за різними технологіями та прописати вичерпний перелік вимог до вакцини, які, в разі невиконання виробником, стають підставою для неприйняття товару.

Однак лише 10 грудня Міністерство охорони здоровʼя уповноважило "Медзакупівлі" на проведення закупівлі. Станом на 18 грудня з кількома виробниками вівся діалог щодо укладання договорів поставок в найкоротші строки.

За словами глави "Медзакупівель", 21 грудня міністр охорони здоровʼя на нараді в премʼєр-міністра заявив про зрив переговорів з виробниками вакцин, оскільки "Медзакупівлі" вимагали банківську гарантію на передоплату. Жумаділов підкреслив, що це стандартна процедура.

У звʼязку з цим глава Кабінету міністрів Денис Шмигаль доручив підприємству працювати з ринком виключно через МОЗ, а Степанов цього ж дня підтвердив, що всі дії щодо закупівлі вакцини мають погоджуватись міністерством.

"Чи-то через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, чи-то з умислом усунути ДП від прямих переговорів, міністр видав цю нашу вимогу до постачальників як загрозу зриву", — написав Жумаділов. Він додав, що виробник того ж дня повідомив про готовність надати банківську гарантію на передоплату.

Станом на ранок 28 грудня "Медзакупівлі" отримали відповідь лише по одному постачальнику, з яким і уклали договір.

Гендиректор "Медзакупівель" вважає, що у межах цієї закупівлі не дотрималися принципу розділення функцій політичного органу (МОЗ) та закупівельної агенції.

"Міністр, по суті, сам визначив постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну щонайменше на 1 долар США нижчу від фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкуретний тиск на постачальника", — зазначив він.

Жумаділов наголосив, що станом на сьогодні Україна дійсно могла мати вже два контракти, а не один, по двох різних вакцинах.

"Від січня місяця єдина функція, що її виконує МОЗ стосовно закупівлі вакцини, має полягати в комунікації — підтверджувати, якщо звертатимуться, виробникам вакцин повноваження ДП щодо контрактування вакцини. Підігравати далі міністру Степанову в його бездарних спробах вести переговори… я не планую", — підсумував він.

Нагадаємо, 30 грудня МОЗ уклало контракт про постачання в Україну 1,9 млн доз китайської вакцини Sinovac Biotech, яка, щоправда, ще не має офіційної рестрації. Глава МОЗ Степанов розповів, що Україна отримає китайську вакцину за 30 днів після її реєстрації. 31 грудня укладенням контракту похвалився президент Володимир Зеленський. Перед тим комітет Верховної ради схвалив виділення на закупівлю вакцин від коронавірусу 1,4 млрд гривень із держбюджету.

    Реклама на dsnews.ua