• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

"Стріляємо зі шнурка».Чи зрадіє територіальна оборона мінометам «Камертон»

У військових накопичився ряд претензій до виробу «Маяка», основна з яких — невідповідність характеристик металу вимогам міцності і надійності

Міномет М60-16 «Камертон»
Міномет М60-16 «Камертон» заводу «Маяк»/фото Олександр Мамай
Реклама на dsnews.ua

Стандарти НАТО для вітчизняних збройних сил все частіше стають жупелом, який не несе ніякого конкретного навантаження. Відсутність чіткої концепції розвитку ЗСУ множиться на відсутність у вищому військовому керівництві генералів з реальним досвідом ведення бойових дій, які розуміють потреби армії.

Прикладів можна наводити безліч, наприклад, відмова від подальших закупівель реактивних снарядів типу «Вільха». Ще один яскравий приклад — спроби впровадження у війська 60-мм міномета. З досвіду війни на Донбасі стало зрозуміло, що армійським підрозділам низового рівня таке озброєння просто необхідне — легке, потужне, скорострільне, завжди готове до застосування, дуже просте для навчання навіть мобілізованих бійців. Не кажучи вже про те, що вартість мінометних мін відносно невелика, а розгорнути їх виробництво не становить великих труднощів.

Починаючи з 2015 р. тодішнє армійське командування зробило рішучі кроки для якнайшвидшого отримання армією такої зброї. Спочатку це були поставки з-за кордону: за короткий час були куплені кілька партій мінометів — в Боснії і Герцеговині М-57, в Польщі LM-60D. Почалися і масові закупівлі мін.

Паралельно був оголошений конкурс серед вітчизняних виробників, адже вже тоді було зрозуміло, що закуповувати їх треба тисячами. На озброєння досить швидко були поставлені дві моделі: М60-16 «Камертон» від заводу «Маяк» та МП-60 виробництва «Української бронетехніки».

Обидва міномети мають свої переваги і недоліки. МП-60 важчий (22 кг проти 19), але «Камертон» має велику дальність ураження цілі (3700 м проти 2500).

Міномет М60-16 «Камертон» від заводу «Маяк»
Міномет М60-16 «Камертон» від заводу «Маяк» / Defense Express

З іншого боку, у військових накопичився ряд претензій до виробу «Маяка», основна з яких — невідповідність характеристик металу деталей і основних вузлів вимогам міцності і надійності. Дійшло до того, що на останніх за часом навчаннях територіальної оборони для стрільби використовувалися подовжувачі — в просторіччі «стріляти зі шнурка», — щоб знизити ризик отримати поранення під час позаштатного пострілу.

Реклама на dsnews.ua

Сьогодні є плани закупити кілька тисяч 60-мм мінометів, у тому числі і для озброєння загонів і бригад територіальної оборони, і це, всупереч логіці, будуть саме «Камертони» від «Маяка». А дійсно гідні зразки від інших виробників відкидаються генералами, навіть не доходячи до етапів випробувань. Наприклад, КБА-118 від ДП «Конструкторське бюро «Артилерійське озброєння» або такий інноваційний продукт, як титановий міномет від маловідомої компанії «Українські мінометні системи»(Вінниця).

У цих виробах пропонується легкий мінометний ствол, який при цьому витримує набагато більші навантаження, ніж ствол від «Маяка», тобто можуть використовуватися більш потужні боєприпаси. Якщо нині найпопулярніша 60-мм мінометна міна М73 польського виробництва важить 1,35 кг, то новий міномет міг би використовувати міни масою до 2,7 кг (що наближає його можливості до більш потужного 82-мм міномета).

Цікаво й те, що всі інші комплектуючі легкого міномета (у тому числі і опорна плита) використовуються від сторонніх виробників. А значить, теоретично Міністерство оборони може використовувати такий ствол для модернізації вже закуплених зразків. Однак поки що, незважаючи на всі зусилля виробника, від військових отримана відповідь "не на часі».

Тут не можна не відзначити, що наші сусіди добре розуміють важливість насичення легкопіхотних частин і частин територіальної оборони легкими мінометами. 1 червня з'явилася інформація про те, що польські війська територіальної оборони отримали партію 60-мм мінометів LMP-2017 у кількості 103 одиниці. Це частина виконання контракту, підписаного ще в 2018 р., на поставку в 2019–2022 рр. для потреб Сил територіальної оборони та Сухопутних військ 780 одиниць 60-мм легких піхотних мінометів LMP-2017 вартістю близько 32 млн злотих. Згідно з планами польських військових придбаними мінометами має бути оснащена кожна легка піхотна рота Сил територіальної оборони Польщі.

Отже, в даний час легкі міномети калібру 60 мм є штатною зброєю підрозділів спеціального призначення, а ось в частини територіальної оборони і в ЗСУ вони надходять у вкрай обмежених кількостях. Причому ті зразки, які закуповуються, не завжди відповідають навіть нашим армійським стандартам, не кажучи вже про стандарти НАТО.

    Реклама на dsnews.ua