• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Створення ВЕЗ на Донбасі: у Зеленського розповіли подробиці плану

Реклама на dsnews.ua

В Офісі президента розглядають варіанти створення вільної економічної зони як на підконтрольних уряду України територіях Донбасу, так і на тимчасово не підконтрольних

Про це радник президента Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко розповів у коментарі "Інтерфакс-Україна", передає "ДС".

"Ця ідея досить давно обговорюється в ОП. До речі, вона обговорювалося і для "континентальної" території Донбасу, яка контролюється Україною, і для тієї частини, яка нині не підконтрольна нам, але повинна буде знову реінтегруватися в Україну. Виходячи з цього завдання, тривало постійне напрацювання можливих рішень", — зазначив він.

Устенко наголосив, що підконтрольна частина Донбасу також потребує розвитку, який передбачав би додаткове фінансування з бюджету. Водночас можливості держбюджету обмежені через глобальну економічну кризу і пандемію COVID-19.

За попередніми оцінками, реінтеграція Донбасу може потребувати близько 10 млрд доларів.

"Для нас це такий самий дефіцит, як поточного року. Подвоїти дефіцит неможливо. Треба шукати якісь шляхи. Частину держвидатків доведеться переорієнтовувати на ту територію, коли настане мир. Причому мир — це категорія не економічна. Але якщо ти маєш витрачати гроші на ту територію, де немає державних фінансів, важлива роль приватного сектора. А індустрії там зруйновані, зруйнована інфраструктура, і навіть довіра інвесторів зруйнована. Треба якось перетягнути інвесторів на ту територію, давати якісь стимули, щоб інвестування туди було більше ніж цікавим", — пояснив Устенко.

Як один з таких стимулів в ОП розглядалася вільна економічна зона.

Пояснюючи причину винесення цього питання для всеукраїнського опитування, Устенко вказав на політичну ситуацію в країні: "Всі економічні питання в Україні, сьогодні, на піку політичного циклу, піднімаються на прапори різних політичних сил і використовуються, як гасла. Але потрібна консолідована думка. Якщо ми наважуємося на ВЕЗ, то всі мають розуміти, що так, там потрібен пільговий режим. Що ці території треба відновлювати, і в нас недостатньо коштів".

Водночас, експерт не виключає ризиків, які може спричинити таке рішення. Проте нинішні ризики у вигляді контрабандних потоків також високі, на думку Устенка.

"Малий бізнес на Донбасі перебуватиме на абсолютному голодному пайку — немає заощаджень, інфраструктури, але є бажання до відновлення. Йому потрібні ці умови, насамперед", — наголошує радник президента.

"Хоча в перспективі ВЕЗ — це вся Україна. Має бути поетапний такий рух", — вважає Устенко.

Як писала "ДС", президент Володимир Зеленський вирішив включити питання щодо створення ВЕЗ на Донбасі до загальнонаціонального опитування, призначеного на 25 жовтня.

    Реклама на dsnews.ua