• USD 28.2
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Судова реформа та конституційна криза. Що обговорювалось на форумі Асоціації правників України

7-й рік плину судової реформи, конституційна криза, загострення кадрового дефіциту, значні виклики для незалежності судів і ще безліч критичних питань обговорили на дводенному ІХ Судовому форумі Асоціації правників України

Реклама на dsnews.ua

Під час наймасштабнішого юридичного заходу представники всіх гілок влади, провідні національні та міжнародні експерти визначили поточний стан функціонування судової системи та спільно сформували вектор її розвитку на майбутнє.

В перший день доповідач Венеційської Комісії, експерт Ради Європи Герхард Рейснер проаналізував рекомендації та висновки Венеційської комісії щодо розвитку судової реформи в Україні. Спікер наголосив на критичній важливості довіри до суддів, відтак проблема доброченості ВРП має бути вирішена негайно.

Продовжив експертний огляд Джуро Сессаексперт Ради Європи, експрезидент Консультативної ради європейських суддів (КРЄС), член Бюро КРЄС, Голова Верховного Суду Хорватії. Він підкреслив, що відповідальність судді нерозривно пов’язана з його незалежністю:

Валентина Данішевська, Голова Верховного Суду, свою доповідь присвятила огляду головних здобутків ВС, викликів, які стоять перед ним і окреслила візію подальшого вектору руху Суду. Щодо необхідних для подальшого вектору розвитку системи кроків пані Данішевська виокремила потребу в прийнятті законопроєкту №3711 задля створення ВККС та вирішення проблеми кадрового дефіциту.

В свою чергу заступник Голови ВС, Голова КГС у складі ГС Богдан Львов зауважив, що про кадровий дефіцит говорити вже запізно, бо наразі йдеться вже про катастрофічне кадрове становище.

Фінальна сесія першого дня Судового Форуму стала найпрактичнішою. Про принцип res judicata на різноманітних кейсах ЄСПЛ розповів Дмитро Третьяков, голова відділу фільтраційної секції секретаріату ЄСПЛ. Крім того, він висвітлив питання щодо права на оскарження остаточного судового рішення особою, що не брала участі в справі, в межах міжнародних стандартів і національної практики.

Наступний доповідач, суддя ВП ВС Дмитро Гудима систематизував підходи ВП ВС до способів захисту в різних видах правовідносин та визначення (не)ефективності кожного з них. Також суддя навів висновки Великої Палати ВС щодо способів захисту в корпоративних, орендних, кредитних, іпотечних та інших правовідносинах, охарактеризував окремі речово-правові способи захисту та виокремив категорію неюридичних спорів, які не підлягають судовому розгляду.

В другий день ІХ судового форуму керівниця сектору в складі відділу департаменту виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Клер Браун розповіла про важливість системи виконання рішень, зазначивши про потребу в її максимальній прозорості для процесу.

Своєю чергою, Расім Бабанли, керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, д.ю.н. розповів про чотири конституційні подання ВС, спрямовані на розгляд до КСУ протягом поточного року. Стосуються вони 1. судової реформи, 2. карантинних обмежень, 3. конституційного імунітету Президента України та 4. мораторію на виконання судових рішень.

Модератор другої сесії Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ "Горецький і Партнери" нагадав, що в Україні існує близько 4000 державних підприємств, і дуже часто держава для захисту їх інтересів застосовує механізм під назвою "мораторій". Та на жаль, за словами спікера, він в основному порушує інтереси та права інших суб’єктів прав власності.

Своєю чергою Тарас Тарасенко, народний депутат України ІХ скликання зауважив, що для певних державних підприємств механізм все ж необхідний для контролю їхньої роботи. За його словами, згодом, за умови вирівняння ситуації в їх діяльності такий механізм втратить актуальність.

Розпочав фінальне обговорення форуму заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук. Щодо законопроєкту №3411 щодо відновлення довіри до системи третейських судів, спікер зауважив — пропонуються дуже жорсткі, та однозначні кроки для втілення цієї ініціативи. Наразі вже є рішення Комітету з питань правової політики щодо підтримки урядового законопроєкту.

    Реклама на dsnews.ua