• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Суддя КСУ "злив" ЗМІ проект рішення по землі: Земельну реформу збираються знищити

Конституційний Суд на закритому засіданні 2 листопада прийняв за основу проект рішення по депутатським поданням про роз'яснення декількох статей 13 і 14 Конституції України, які стосуються землі

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Автор проєкту рішення, суддя Конституційного Суду Сергій Сас, передав текст проекту виданню "Дзеркало тижня", інформує "ДС".

У проєкті рішення йдеться, що "земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси в межах її території, природні ресурси виключної (морської) економічної зони і континентального шельфу були визнані обʼєктами права власності і основним національним багатством Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади".

Також, в КСУ вважають, що субʼєктом права власності на землю є виключно громадяни України. Тобто, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території держави законно, не можуть бути субʼєктами права власності на українську землю. Те ж саме стосуються і іноземних юросіб, а також юридичних осіб України, заснованих іноземцями, іншими державами. Згідно з проєктом рішення, міжнародні організації також не можуть бути субʼєктами права власності на українську землю.

"Як субʼєкт права власності на землю Український народ здійснює розпорядження землею безпосередньо через всеукраїнський референдум відповідно до статті 73 Конституції України щодо зміни території України. Інших випадків безпосереднього здійснення Українським народом права власності на землю через всеукраїнський референдум в Конституції України не закріплено", — йдеться в проєкті рішення.

При цьому питання, які охоплюються положеннями статей 13, 14 Конституції, можуть бути вирішені тільки шляхом внесення змін до зазначених положень Конституції України в порядку, визначеному статтею 156 Основного Закону України.

Згідно з проєктом рішення, КС вважає, що право власності українців на землю є абсолютним, незмінним, і тому не може бути обмежений будь-якими законами України, діями органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

У проєкті рішення зазначено, що згідно з Конституцією, держава зобовʼязана забезпечити кожному громадянину України можливість використання землі на праві власності на принципах соціальної справедливості, верховенства права, захисту прав власності і господарювання, рівності субʼєктів права власності перед законом.

В КСУ також вважають, що держава і територіальні громади не можуть виступати субʼєктами права власності на земну поверхню суші з верхнім родючим шаром грунту як обʼєкт права власності Українського народу. Вони зобовʼязані тільки здійснювати права власника на землю від імені громадян, регулювати перехід права власності з дотриманням принципу поєднання власника землі і сільськогосподарського товаровиробника в одній особі, а також забезпечувати охорону землі як обʼєкта права власності і основного національного багатства українського народу в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь .

Крім того, в проєкті рішення зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовʼязані діяти в передбачених Конституцією та законами України межах повноважень та у спосіб, що виключали будь-які можливості надмірної концентрації значних площ землі і створення латифундій на праві власності на землю в одних громадян України у порівнянні з іншими.

Сас вважає, що саме документ його авторства, а не скасування електронного декларування, — справжня причина конституційної кризи.

Як повідомляла "ДС", в грудні 2019 року 46 нардепів направили до Конституційного суду подання про тлумачення частин 1 частини статті 13 та частини 1 статті 14 Конституції, в яких йдеться про право власності народу на землю.

    Реклама на dsnews.ua