• USD 39.8
  • EUR 43.1
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Свідомо порушив наказ командира: ЗМІ розповіли історію першого смертельного пострілу ЗСУ у війні проти Росії

Рівно 10 років тому лейтенант ЗСУ Вадим Сухаревський проявив екстраординарні лідерські якості, не став чекати ніяких команд і віддав перший історичний бойовий наказ у війні проти РФ. Його виконав оператор-навідник БТР Микола Лавренчук, було ліквідовано перших російських окупантів

Реклама на dsnews.ua

Історію цього пострілу розповів журналіст Юрій Бутусов, передає "ДС".

Перший постріл ЗСУ пролунав 13 квітня 2014 року неподалік міста Словʼянськ на Донеччині. Того дня командир роти 80-ї аеромобільної бригади ЗСУ старший лейтенант Вадим Сухаревський віддав перший в історії України бойовий наказ відкрити вогонь по найманцях російського диверсійного загону полковника ФСБ РФ Ігоря Гіркіна (Стрєлкова). Диверсанти атакували нараду керівників СБУ. Від ворожих куль загинув капітан СБУ Генадій Біліченко. Ще двоє офіцерів Служби безпеки отримали поранення. Поряд з місцем події перебували в БТРах десантники, якими командував лейтенант Сухаревський.

В одному з цих бронетранспортерів в той момент перебував командир 80-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ полковник Віктор Копачинський. Він перед цим дав наказ десантникам розрядити зброю, відʼєднати магазини з АК та заборонив відкривати вогонь за будь-яких обставин без його особистої команди.

Коли почався бій, підполковник, за словами Бутусова, не віддавав наказ відкривати вогонь. Тоді лейтенант Вадим Сухаревський взяв відповідальність на себе і свідомо порушив наказ комбрига. Він дав віддав перший історичний бойовий наказ ЗСУ:

"Х*лі ти дивишся — *баш!", — сказав Сухаревський.

Вадим Сухаревський (в чорній шапці посередині) з бійцями
Вадим Сухаревський (в чорній шапці посередині) з бійцями

Наказ виконав оператор-навідник БТР солдат Микола Лавренчук. Саме він першим зарядив кулемет і відкрив відкрив вогонь на ураження у війні проти РФ. Диверсанти Гіркіна після кількох автоматних черг почали розбігатися. Як повідомляли російські джерела, двоє людей з групи були ліквідовані, ще троє отримали поранення.

"Коли почався бій, я був на своєму місці в БТР-80 №137. Згідно з наказом полковника Копачинського мій кулемет був розряджений, і я не міг відкрити вогонь одразу. Сухаревський віддав наказ, кричав по рації, тож я дуже швидко почав заряджати, в мене все було підготовлене, намагався швидче. Я бачив, що по нас ведуть вогонь з "зеленки" неподалік. Тож я дав попереджувальний постріл, а потім випустив кілька черг прицільних. Противник одразу припинив стріляти, бій швидко закінчився", — розповів Микола Лавренчук.

Микола Лавренчук
Микола Лавренчук

Наказ Сухаревського врятував життя групі офіцерів та генералів СБУ.

Що сталося з героями історії

Лейтенант Вадим Сухаревський став полковником, заступником головнокомандувача ЗСУ, командувачем Сил безпілотних систем.

Екскомбриг 80-ї бригади Віктор Копачинський зараз не служить в армії, він обіймає посаду начальника служби Головного управління Національної гвардії.

Микола Лавренчук став Народним Героєм України, від перших днів повномасштабного вторгнення перебував у лавах 80-ї бригади. У боях він отримав важкі поранення руки та ноги, але підлікувавшись повернувся на фронт. Сьогодні Лавренчук займається рекрутингом у 95-й десантно-штурмовій бригаді.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua