• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Тарифний майдан. 5 кроків по виходу з кризи за два тижні

Всі дискусії про тарифи ідуть в площині трьох головних посилів: "опустити ціну неможливо, бо посваримося з МВФ", "Фірташ-монополіст заробляє на нас" та "влада вбиває народ високими тарифами". Хоча насправді контекст набагато ширший, винних більше і з МВФ можна не сваритися

Акція протесту проти зростання тарифів на ЖКП у Полтаві. Фото: poltava.to
Акція протесту проти зростання тарифів на ЖКП у Полтаві. Фото: poltava.to
Реклама на dsnews.ua

Я не хочу вдаватися в розлогі розмови, що було зроблено не так, хоча слід зауважити одну важливу річ: ця історія, якщо вийти з політичного контексту, крутиться навколо протистояння Фірташа та "Нафтогазу". Один хоче зберегти позиції, а другий хоче витіснити опонента з ринку.

Отже, що може в короткий період (за 1-2 тижні) зробити влада, аби збити градус напруги в суспільстві.

  • 1. Потрібно як мінімум тимчасово (до 1 травня) повернути так звані ПСО (публічні соціальні обов‘язки), які регулювали максимально можливу ціну на газ для населення. Норму було скасовано влітку, коли ціни були найнижчими, і тоді нікого особливо не цікавило, а що ж буде взимку.
  • 2. ПСО дозволить нам обійти питання МВФ і не вдарить по НАК "Нафтогаз". Річ у тім, що зараз НАК продає газ, закачаний у сховища і куплений по наднизькій ціні попередніх періодів. І напевне, несправедливо, що куплений за наші гроші дешевий газ зараз нам продають по європейській ціні сьогоднішнього дня.
  • 3. Потрібно розібратися з рішенням НКРЕКП по тарифам на транспортування для 5-7 компаній, яким затвердили неадекватні ціни (не може бути розбіжності в 3-4 грн за кубічний метр). Але це має бути дуже швидка і жорстка реакція.
  • 4. В терміновому порядку (за 1 тиждень) потрібно запустити оновлену субсидіарну кампанію з можливим частковим розширенням субсидіантів. Призначати субсидії можна постфактум. Тобто людина зараз заповнює відповідну анкету, надсилає її до управління соцзахисту і там автоматично призначають субсидію з 1 січня 2021 року (так працювали в 2017 році). Верифікація пройде пізніше, однак людина має розуміти, що за неправдиві данні отримає серйозний штраф.
  • 5. Терміново потрібно розпочати інформкампанію з відкриття ринку газу — люди мають розуміти, як вони можуть змінити постачальника. Більше того, має працювати гаряча лінія скарг на те, як і хто заважає переходити до більш дешевого постачальника. Раз на тиждень має на рівні Кабміну відбуватися публічна порка тих, хто заважає.

Це короткі екстрені міри, які дозволять знизити градус протистояння в суспільстві. Хоча мені б дуже хотілося, щоб окремо були винесені рішення по тих людях, які провалили програму енергонезалежності, адже в 2020 році ми мали вже стати експортером газу, добуваючи всі 100% газу, необхідного для України.

    Реклама на dsnews.ua