• USD 27.1
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Всі проти "слуг". Чому влада вирішила, що ковід важливіший за ціни на газ

Опозиційні партії зараз конкурують один з одним за те, хто болючіше вщипне уряд через зрив початку опалювального сезону

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Ціна на газ — один з головних викликів, які зараз стоять перед Україною. Здавалося б, саме вона повинна була бути в фокусі уваги РНБО на засіданні минулої п'ятниці. Але влада не знайшла вирішення газової проблеми — і вирішила робити заспокійливі заяви.

"Хочу всіх заспокоїти, — заявив в неділю Володимир Зеленський в ефірі телеканалу ICTV. — На сьогодні досить газу для суспільства, досить газу для споживачів по дуже нормальним цінам, в порівнянні з європейськими цінами". Коли ведучий зазначив, що вже в декількох містах введено надзвичайний стан через брак газу, Зеленський розповів, що за опалювальний сезон відповідає не тільки центральна влада, а й місцева.

"Тому ми підписали меморандум, в якому НАК" Нафтогаз" і центральна влада гарантують дві речі: конкретну стабільну ціну і стабільний обсяг. Далі є технічні питання, юридичні питання та політичні питання деяких представників місцевої влади. Все це, я впевнений, буде врегульовано. У будь-якому випадку це буде нормальна ціна ", — запевнив Зеленський.

Меморандум не рятує

Меморандум був підписаний 30 вересня, тобто майже три тижні тому. Однак реальна ситуація на місцях не зовсім благополучна. До того ж, меморандум не передбачає стабільної ціни на газ для бюджетних установ і організацій як окремих юридичних осіб. Багато бюджетних установ мають автономні котельні, вони закуповують паливо безпосередньо у постачальників за індивідуальними договорами відповідно до процедури, передбаченої законом "Про державні закупівлі". На них меморандум не поширюється.

Минулого тижня в трьох областях — Закарпатській, Хмельницькій і Львівській — була оголошена надзвичайна ситуація техногенного характеру через припинення подачі газу до бюджетних установ. Відповідні рішення ухвалили обласні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Очолюють ці комісії глави облдержадміністрацій, призначені Зеленським. Але сам він замість того, щоб реагувати на офіційно оголошену надзвичайну ситуацію в трьох областях, намагається перекласти провину на "політичні питання деяких представників місцевої влади".

Опозиційна конкуренція

Реклама на dsnews.ua

Оскільки влада ігнорує проблему, ініціативу тут же перехопили опозиційні партії. Вони зараз конкурують один з одним за те, хто болючіше вщипне уряд. Це було очевидно на погоджувальній раді парламенту в понеділок, 18 жовтня.

Наприклад, співголова ОПЗЖ Юрій Бойко запропонував створити спеціальну комісію з контролю за виконанням меморандуму. Також він прорекламував свій законопроект "Про Національного постачальника природного газу", який вніс до парламенту кілька днів тому в якості рецепту виходу з газової кризи.

У свою чергу співголова фракції "Європейської солідарності" Ірина Геращенко підкреслила, що вже виникла катастрофічна ситуація через те, що зірвано початок опалювального сезону. Вона запропонувала викликати в п'ятницю на годину запитань до уряду міністра енергетики Германа Галущенко "для того, щоб зрозуміти, а як же будуть оплачувати ось ці абсолютно нереальні сьогодні платіжки і тарифи комунальні установи, лікарні, школи".

Далі лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко заявила, що меморандум не виконується, і в зв'язку з цьому висунула дві пропозиції. По-перше, викликати в п'ятницю прем'єра Дениса Шмигаля, щоб він відзвітував перед депутатами про забезпечення фінансами бюджетних установ і "дав відповідь на те, як будемо проходити опалювальний період". По-друге, внести до порядку денного парламенту проект постанови №6108 "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з дослідження діяльності акціонерного товариства" Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і розслідування критичної ситуації в сфері тарифоутворення, яка склалася в результаті дій посадових осіб акціонерного товариства ".

До речі, у цього проекту три співавтора: сама Тимошенко, Михайло Бондар з "Європейською солідарності" (він очолює підкомітет з питань вугільної промисловості) і лідер групи "Довіра" Олег Кулініч.

На перший погляд, тут дивний підпис Кулініча. Адже група "Довіра" зарекомендувала себе надійним союзником "слуг народу" і підтримує практично всі законодавчі ініціативи Зе-влади. Але не потрібно забувати, що "Довіра" складається з мажоритарників, які знають ситуацію на місцях. І те, що вони відмовляються замовчувати газову проблему, — досить симптоматичне явище.

Сам Кулинич присвятив цій темі весь свій виступ на погоджувальній раді. Він озвучив ряд проблем, з якими до депутатів його групи звернулися глави територіальних громад за останній тиждень. Зокрема, розповів "про величезні проблеми з переукладанням договорів з постачальником газу для бюджетних установ". Також повідомив, що тендери на поставку газу просто не відбуваються через відсутність учасників, ніхто не хоче постачати газ в бюджетні установи навіть по 30-35 гривень за кубометр (а це ціна вдвічі вища, ніж записано в меморандумі). І далі він перерахував безліч причин, через які меморандум не працює.

Ковід замість газу

Проте "слуги народу" вирішили, що газова тема зараз не головна. Нагадаємо, що на погоджувальній раді голосують не тільки лідери фракцій і груп, а й глави комітетів, а вони в переважній більшості — "слуги народу". Так ось, погоджувальна рада не підтримала жодних пропозицій опозиційних фракцій — ні про законопроекти, ні про парламентські комісії, ні про виклик зі звітом голови уряду і міністра енергетики. Зокрема, було провалено пропозицію Тимошенко включити до порядку денного проект постанови №6108. Решту пропозицій спікер Руслан Стефанчук взагалі не поставив на голосування.

Замість газової проблеми головною темою години запитань до уряду вирішено зробити ситуацію з коронавірусім Зі звітом перед депутатами виступить міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. Таку пропозицію висунув глава партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко, і можна не сумніватися, що ця ідея узгоджена з Офісом президента.

З боку інших фракцій звучали пропозиції заслухати в п'ятницю два звіти — по газу і по коронавірусу. Але цю ідею теж відкинули. Схоже, реальна ситуація з газом для бюджетних установ до п'ятниці не покращиться — і "слуги" не хочуть публічного обговорення питання, з якого у них немає розумних пропозицій.

Звичайно, хотілося б сподіватися, що у влади будуть якісь успіхи хоча б в боротьбі з коронавірусом. Але більш реалістичною виглядає інша версія: влада має намір піаритися не стільки на досягнутому позитиві, скільки на тому, що вдалося уникнути найбільш негативних сценаріїв. Зараз вона зосередила зусилля на тому, щоб уникнути загальнонаціонального локдауна. І саме це буде представлено як досягнення. Що ж робити з проблемою цін на газ, зокрема для бюджетних установ, — про це піарники Офісу президента подумають як-небудь потім.

    Реклама на dsnews.ua